Přeposlat Fotografujeme větší skupinu lidí

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fotografujeme větší skupinu lidí

03.04.2006 | Tereza Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Jistě jste někdy byli fotografovaní se svými přáteli - ve škole na školní fotografii- která Vám vždy připomene, že jste v 5. třídě nosili rovnátka a samozřejmě okuláry, které Vám opravdu nikdo nezáviděl.

Jistě jste někdy byli fotografovaní se svými přáteli - ve škole na školní fotografii- která Vám vždy připomene, že jste v 5. třídě nosili rovnátka a samozřejmě okuláry, které Vám opravdu nikdo nezáviděl. Takže si jistě dokážete představit, jak takové fotografování probíhá .. Jedním slovem - zmatek. Velmi důležitou věcí, pokud se rozhodnete zvěčnit Vaše kamarády z party, celou Vaší rodinu, která se výjimečně sešla na oslavě dědečkových 70. narozeninách či fotbalové družstvo, ve kterém se již řadu let snažíte „prokopat“ až do IV.třídy apod. je navodit pocit, že Vy jste fotograf a že Vy děláte věc, za kterou by Vám ostatní měli poděkovat a za žádnou cenu nikoho nenutíte stát Vám modelem. Občas je velmi složité komunikovat s větší partou lidí. Každý samozřejmě ví nejlépe, jak by danou fotografii vyfotografoval, avšak nechce se zabývat touto prácí a přidělávat si další starosti. Vysvětlete jim, že Vy jste tu, abyste jim udělali fotografii, která je jistě za pár let potěší a že budou rádi, že ji mají. Když se Vám toto povede a začnete se skupinou jednat jako s jednotlivcem, začíná další a podstatnější problém. V určitých okamžicích celkem legrační. Jak se mají daní lidé postavit. Samozřejmě většinou to dopadá tak, že exhibionisti se cpou dopředu, ženy samozřejmě dozadu, aby z nich bylo raději co nejméně vidět a zbytek po stranách, aby náhodou těm exhibionistům neclonili. Nakonec by se z dané fotografie mohla stát širokoúhlá fotografie, která malinko připomíná frontu na ovoce v dřívější době :) Pravidlo: Jedno z nejjednodušších - prostě malí lidé dopředu a větší za ně. Mnohdy, když jsem fotografovala větší skupinu, tak jsem nepochopila, proč tomu bylo vždy naopak. Pokud je skupina větší a Vy nechcete, aby obličeje na výsledné fotografii byly rozeznatelné pouze lupou, vymyslete jinačí ornament. Mnohdy i takové 3- 4 řady nejsou k zahození. Důležité na skupinové fotografii jsou především obličeje. Proto se snažte přerovnat lidi tak, aby všem byly jejich obličeje rozeznatelné. Občas je to těžká práce, jak pro Vaše nervi, tak i pro stojící modely- kteří už přešlapují na místě a občas si neodpustí nemístné poznámky .. Klid, jak jsme si řekli, Vy jste fotograf - oni Vám potom poděkují a vzpomenou si na Vás - jak sice nudné pořizovaní snímku to bylo, ale že to pravdu stálo za to! ~1 Jedna ze starších skupinových fotografií :) A samozřejmě pravidla, které jsem už vypisovala v jiných článcích, ale jak se říká opakování je matkou moudrosti, takže ještě jednou a snad už naposledy:
  • Rušivé pozadí Nejlepší je vybrat v pozadí nějakou přírodu. Není dobré fotografovat před pozadím, které je hodně pestrobarevné- v případu skupiny lidí před ním, kteří jsou oblečení do již tak pestrobarevného oblečení .. Dávejte si pozor na rušivé segmenty, např. lidi chodící za či dokonce v horším případě před Vaší fotografovanou skupinou, či popelářské auto v pozadí a jiné .. Sama mám „výbornou“ fotografii ze střední školy, kde nám nad hlavami poskakují míče, jelikož za námi zrovna probíhal volejbalový turnaj :) ~2 Rušivé pozadí
  • Trčení z hlavy Dávejte si pozor, aby někomu něco netrčelo z hlavy - nepočítám rozcuchané vlasy od větru, ale větve, stožáry apod.
  • Úhel fotografování Nefotografujte z podhledu či z nadhledu. Již jsem o tom psala ve ~4. Podhled - rozšiřuje postavy Nadhled - zužuje postavy Nepůsobí fotografie reálně, když fotografujete z těchto úhlu. Nejlepší je fotografovat přímo a jak jinak než s použitím stativu!
  • Stíny Ve fotografii větší skupiny lidí se malé stíny schovají, ale stíny větších rozměrů jistě ne. Například když jedna poloviny lidí je na ostrém sluníčku- sotva mají otevřené oči a druhá polovina lidí je schována ve stínu panelového domu, jelikož svojí fotografii pořizujete na sídlišti ve svém městě. Ani náhodou, nezvýhodňujte nikoho lepšími podmínkami, aby mu to více slušelo :)
  • Ostrost Snažte se mít snímek co nejvíce ostrý. Využívejte proto stativ, který Vám alespoň malinko zmírní otřesy a pokud se stejnak snímek nepodaří jak jste si představovali, použijte výbornou vychytávku ve Photoshopu - SharpenerPro
  • Světlo
  • - nebo-li denní doba v kterou fotografujte. Nejlepší je po ránu a na večer. Vyvarujte se přesvícení snímku a následné Adamsovy rodiny (barva pleti by se jim přiblížila ..) ~3 Správně pořízené fotografie
Ve zkratce zásady, na které byste měli dbát a malinko je dodržovat. Jediné co je ale opravdu důležité při fotografování větší skupiny lidí je, dokázat je přesvědčit, že se zde nefotografují za trest. Dokázat jim vykouzlit na tváři úsměv, a to ne pouze zařváním „Sýr“ .. :) Nechte je zapojit se do vytváření útvarů, které je napadají - Vy je jen malinko zkoordinujte a vše jistě dopadne skvěle. Nejprve pořiďte pár snímků, které Vám jistě postačí k tomu, abyste splnili očekávání a nechte je prostě vyblbnout se. Většinou prvních pár fotografií je velmi upjatých a mnohdy přehnaně formálních , ale posléze se fotografování skupinových fotografií může stát legrací. Přeji dobré světlo a chladnou hlavu :)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fotografujeme větší skupinu lidí


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.