Přeposlat Leica X1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica X1

16.09.2009 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Výrobce luxusní fototechniky Leica představil lahůdku pro náročné, kterou je kompakt X1 s APS-C formátem snímače. Fotoaparát disponuje rozměrným CMOS senzorem s rozlišením 12,2 Mpix a objektivem s pevným ohniskem 35 mm a světelností f2,8.

Výrobce luxusní fototechniky Leica představil lahůdku pro náročné, kterou je kompakt X1 s APS-C formátem snímače. Fotoaparát disponuje rozměrným CMOS senzorem s rozlišením 12,2 Mpix a objektivem s pevným ohniskem 35 mm a světelností f2,8.

Leica X1

Hlavním lákadlem nového kompaktu Leica X1 bude kromě charismatu známé značky velký CMOS snímač s rozlišením 12,2 Mpix, jehož rozměry jsou 23,6 x 15,8 mm a jehož ořezový faktor je cca 1,5x. Jedná se tedy o stejně velký snímač, který se objevuje v APS-C digitálních zrcadlovkách. Dosud se takto velkým snímačem může pyšnit pouze několik kompaktních fotoaparátů, kterými jsou například Sigma DP1/DP2 a Sony R1. Dodejme, že snímač dovoluje pracovat s nastavením citlivosti ISO v rozsahu hodnot 100 – 3 200.

Leica X1

Přístroj o rozměrech 60 x 124 x 32 mm a s hmotností 286 gramů je vybaven objektivem Leica Elmarit s fixním ohniskem 24 mm, který po přepočtu na kinofilm dává ohniskovou vzdálenost 35 mm. Světelnost f2,8 sice není úplně nejnižší, ale v případě kompaktu s velkým snímačem jde vždycky o kompromis - výše jmenované fotoaparáty Sigma DP1/DP2 na tom nejsou lépe. Zdá se, že X1 není vybaven žádným stabilizačním systémem, alespoň v tiskových materiálech od výrobce není o jeho existenci žádná zmínka. Optická soustava objektivu je tvořena 8 čočkami, které jsou řazeny v 6 skupinách, včetně 1 asférického elementu. Větší čočky objektivu, které jsou potřeba kvůli pokrytí APS-C formátu snímače, se podepsaly na poměrně delší minimální zaostřovací vzdálenosti uvedeného objektivu, která činí cca 30 cm v rámci makro režimu.

Leica X1

Tělo přístroje není vybaveno žádným optickým hledáčkem, takže se uživatelé musejí spolehnout na zobrazovací schopnosti 2,7palcového LCD monitoru s rozlišením 230 000 obrazových bodů. Je zvláštní, že vyšší model fotoaparátu X1 disponuje LCD monitorem s nižším rozlišením a velikostí, než tomu je v případě níže postaveného modelu kompaktu D-Lux 4, který je vybaven 3palcovým LCD displejem s rozlišením cca 460 000 pixelů. Dodejme, že uživatelé, kteří neradi fotografují bez optického hledáčku, si mohou na uvedený fotoaparát dokoupit externí hledáček, jenž se upevňuje na hot-shoe patici přístroje.

Leica X1

Kompakt X1 lahodí oku svým typickým retro designem. Nápaditým vzhledovým prvkem je kuželovitý tvar výklopného blesku, který je možné synchronizovat na druhou lamelu závěrky. Pro úplnost dodejme, že interní blesk je možné synchronizovat až do expozičního času 1/ 2 000 s. Rychlé a pohodlné ovládání podporují ergonomicky uložené rollery, kterými lze přímo nastavovat hodnoty expozičních časů a clonových čísel. Závěrka fotoaparátu zvládá pracovat s intervalem expozičních časů 30s. - 1/ 2 000 s. Autofokus přístroje operuje s 11 zaostřovacími zónami. Ostřit s fotoaparátem lze rovněž manuálně pomocí prstence okolo tubusu objektivu. Fotoaparát dokáže pořídit sekvenční sérii fotografií svižným tempem 3 sn./s, přičemž vyrovnávací paměť přístroje pojme 6 snímků v řadě. Pořízené fotografie lze ukládat na paměťovou kartu typu SD/SDHC ve formátu JPEG nebo RAW. Pro kreativní stylizaci snímků přímo v těle fotoaparátu si může uživatel vybrat z nabídky celkem 5 režimů simulace kinofilmových materiálů. Fotograf má u kompaktu X1 k dispozici, kromě módu programové automatiky, také úplné spektrum expozičních režimů, jako je např. priorita clony nebo času a plný manuál.

Leica X1

Kompaktní fotoaparát Leica X1 by se měl na trhu objevit až v lednu 2010. Jeho cena zatím nebyla jednoznačně určena, ale podle některých zahraničních zdrojů by se měl přístroj prodávat za cca 1 995 dolarů (35 112 Kč). V ceně by měla být zahrnuta mimo jiné i plná verze softwaru Adobe Photoshop Lightroom.

Technické parametry fotoaparátu Leica X1:

 • Rozměry: 60 x 124 x 32 mm
 • Hmotnost: 286 g
 • Snímač: CMOS (formát APS-C, cca 23.6 x 15.8 mm, ořezový faktor cca 1,5x)
 • Objektiv: Leica Elmarit s ohniskem 24 mm (ekviv.35 mm), světelnost f2,8
 • Rychlost závěrky: 30 s – 1/ 2000 s
 • Displej: 2,7palcový LCD, rozlišení cca 230 000 pixelů
 • Konektivita: microUSB port, slot pro paměťové karty SD a SDHC
 • Baterie: Li-Lion akumulátor LEICA BP-DC8
 • Sériové snímání: rychlost 3 fps
 • Fotografie: formát JPEG, RAW
 • Autofocus: 11 měřících zón; režimy: Detekce tváří, vysokorychlostní 11-bodový AF, vysokorychlostní 1-bodový AF, 1-bodový AF
 • Měření expozice: 3 režimy měření expozice: Poměrové, středové a bodové
 • Video: ne
 • Hledáček: možnost připojení externího hledáčku
 • Software: Adobe Photoshop Lightroom

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica X1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.