Přeposlat Leica M9

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica M9

17.09.2009 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparáty Leica byly vždy exkluzivním zbožím a v dnešní době to platí dvojnásob. Německá společnost před několika dny představila nový dálkoměrný fotoaparát M9, nahrazující starší modely Leica M8 a M8,2.

Fotoaparáty Leica byly vždy exkluzivním zbožím a v dnešní době to platí dvojnásob. Německá společnost před několika dny představila nový dálkoměrný fotoaparát M9, nahrazující starší modely Leica M8 a M8,2.

Leica M9

Fotoaparát o rozměrech 139 x 80 x 37 mm a s hmotností 589 gramů konečně ve svých útrobách přináší fullframe CCD snímač o rozměrech 36 x 24 mm. Uživatelé Leica M objektivů tak budou moci naplno využívat celý obrazový záběr, který tato skla vykazují. Oproti předchozím modelům M8 a M8.2 je to výrazný posun vpřed, poněvadž tyto fotoaparáty disponovaly menším snímačem o formátu APS-H s ořezovým faktorem 1,3x. Rozlišení CCD senzoru je 18 Mpix , což je o 8 Mpix větší rozlišení než mají předchozí modely řady M.

Leica M9

Podle proklamací výrobce je konstrukce nového senzoru vylepšena tak, aby bylo docíleno menšího výskytu šumu při nastavení vyšších hodnot citlivosti ISO - M9 by měla mít např. při citlivosti ISO 1250 srovnatelný výskyt šumu jako v případě nastavené citlivosti ISO 640 na fotoaparátu M8,2. Pro rychlejší chod snímání a lepší obrazovou kvalitu je nový přístroj vybaven 2 procesory, zatímco starší modely měly pouze jeden. Citlivost ISO lze u fotoaparátu M9 nastavovat v rozmezí ISO 160 – 2 500, přičemž počáteční ISO 160 lze uměle snížit na hodnotu ISO 80. Oproti starším modelům je novinka vybavena samostatným tlačítkem pro nastavování citlivosti ISO - uživatel se tedy nemusí zdržovat nastavováním citlivosti ISO skrze menu přístroje.

Leica M9

Další výrazné vylepšení snímače spočívá v zahrnutí infračerveného filtru, který bohužel postrádaly předchozí modely řady M. Přístroje měly problémy s optimálním podáním černé barvy – tento problém se musel buďto řešit úpravou v PC anebo použitím IR filtru na objektivu. Co ovšem senzor nadále postrádá, je anti-moaré filtr, což má sice výhodu ve větší ostrosti detailů v obraze, na druhou stranu je však nutné uvedenou obrazovou vadu potlačovat elektronickou editací.

Leica M9

Pro optimální rozprostření světla po celé ploše snímače Leica podle svých slov speciálně uzpůsobila polohu mikročoček nad fotodiodami ležícími v okrajových částech snímače tak, aby nebyly pořízené snímky zatíženy vinětační vadou. Nový fotoaparát by tak měl bez problémů kooperovat s objektivy Leica s rozmezím ohniskových vzdáleností od 16 mm do 135 mm. Přístroj dokáže s nasazenými novějšími typy Leica M objektivů komunikovat pomocí 6bitového kódu a tak je možné přímo při zpracovávání pořízených obrazových informací eliminovat některé jejich optické vady či přizpůsobit výkon blesku aktuálně použitému ohnisku objektivu.

Leica M9

Aparátu nechybí dálkoměrný optický hledáček s automatickou korekcí paralaxy, jehož koeficient zvětšení činí cca 0,68x a kterýžto systém si na stránkách výrobce můžete interaktivně „ozkoušet“. Závěrka přístroje je elektronicky řízena a dokáže pracovat s intervalem expozičních časů 32s. - 1/ 4 000 s (plus režim Bulb pro špatné světelné podmínky). Nový systém závěrky by podle Leicy ve srovnání s předchozími modely měl vykazovat nižší úroveň hluku.

Leica M9

Zaznamenané fotografie se ve fotoaparátu ukládají buďto ve standardním formátu JPEG či ve 14bitovém RAWu (DNG). Přístroj zvládne rychlost sekvenčního snímání o frekvenci 2 sn./s. při kapacitě mezipaměti na maximálně 8 snímků pořízených za sebou. V této souvislosti se nabízí uvést další vylepšení, kterým se novinka odlišuje od předchozích typů, a to sice možností využívat expoziční bracketing v rozsahu 3, 5 a 7 snímků (po krocích 0,5 EV – 2 EV). Nový fotoaparát M9 již není vybaven malým kontrolním displejem, jak tomu je např. v případě modelu M8,2. Jediným zobrazovacím zařízením přístroje tedy zůstává 2,5palcový LCD displej s rozlišením cca 230 000 bodů.

Leica M9

Fotoaparát Leica M9 přináší kvalitní výbavu pro náročné fotografy, navíc jde ale o nepopiratelný úspěch výrobce co do velikosti takto kvalitních přístrojů, v kterémžto ohledu nechávají oba modely drtivou většinu konkurence daleko za sebou. Nejbližšími konkurenty jsou zřejmě na Micro 4/3 standardu pracující fotoaparáty Olympus E-P1 a Panasonic GF1, které však disponují menšími snímači. Model je na zahraničních trzích k dostání v odstínech černé a šedé barvy za cenu 6 995 dolarů (cca 123 000 Kč), přičemž v ceně je i zahrnuta nejnovější verze programu Adobe Photoshop Lightroom. Koncová cena pro tuzemský trh bude samozřejmě odlišná.

Technické parametry fotoaparátu Leica M9:

 • Rozměry: 139 x 80 x 37 mm
 • Hmotnost: 589 g
 • Snímač:CCD (Fullframe formát, rozměry 36 x 24 mm s absencí ořezového faktoru)
 • Objektiv: podpora vyměnitelných objektivů Leica M
 • Rychlost závěrky: 32 s – 1/4000 s, manuálně nastavitelné 4 – 1/4000 s
 • Displej: 2,5palcový TFT, rozlišení cca 230 000 pixelů
 • Konektivita: microUSB port, slot pro paměťové karty SD a SDHC
 • Baterie: Li-Lion battery pack (3.7 V, 1900 mAh)
 • li>Sekvenční snímání: 2 fps, maximálně 8 snímků za sebou
 • Fotografie: formát JPEG, RAW; rozlišení 5212 x 3472, 3840 x 2592, 2592 x 1728, 1728 x 1152, 1280 x 846
 • Autofocus: není
 • Měření expozice: poměrné, středové, bodové
 • Video: ne
 • Hledáček: optický s koeficientem zvětšení 0,68x
 • Software: Adobe Photoshop Lightroom Leica Digital Capture

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 5

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica M9


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.