Přeposlat Olympus Mju-7010 - recenze

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Mju-7010 - recenze

22.09.2009 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešní recenzi zabrousíme do kategorie malých kompaktních fotoaparátů s velkým rozsahem zoomu. Patří mezi ně i Olympus Mju-7010, který na trh vyrazil s koncem léta a v tenkém těle přináší 7× optický zoom a 12Mpix snímač včetně mechanické stabilizace.

V dnešní recenzi jsme zabrousili do kategorie malých kompaktních fotoaparátů s velkým rozsahem zoomu. Patří mezi ně i nový Olympus Mju-7010, který na trhy vyrazil s koncem léta a v tenkém těle přináší rovnou 7× optický zoom a 12Mpix snímač včetně mechanické stabilizace.

Olympus Mju-7010 - recenze

Kompakty se 7násobným optickým zoomem mají u Olympusu již velmi dlouhou tradici. Veřejnost vždy oceňovala velmi solidní přiblížení, nicméně tyto fotoaparáty začínaly až na 37 milimetrovém ohnisku. Široký úhel záběru jim byl tedy naprosto cizí. Olympus nyní situaci vylepšuje a dává zájemcům na výběr mezi modelem Mju-7000 s původním rozsahem 37-260 mm, který sice hodně přiblíží, ale široký konec mu citelně schází, a novým Mju-7010, který není na dálku tak dobrý, ale má dle našeho názoru daleko použitelnější rozsah 28-196 mm. Jinak si jsou modely specifikacemi docela podobné, oba mají 12Mpix snímač a výběr je tedy jen na uživateli.

Olympus Mju-7010 - recenze

Fotoaparát o rozměrech 97,5 x 55,7 x 26,2 mm a s hmotností 125 gramů bez karty a baterií na první pohled překvapí svou tenkostí - jeho tělo patří k nejtenčím, jaké lze vůbec vidět. Až je s podivem, kam se ten 7× optický zoom vlastně vešel. Odpověď je jednoduchá. Objektiv totiž i ve složeném stavu vyčnívá ze základu těla fotoaparátu, ale výborně to maskuje stříbrnými přechody. Takže fotoaparát působí opravdu velmi tence, ačkoli zas až tak tenký není. Každopádně patří k těm menším kompaktům. Zpracování fotoaparátu je dobré, tělo je tuhé, nic se neviklá a z přístroje budete mít dobrý pocit.

Olympus Mju-7010 - recenze

Přední straně modelu dominuje velké okruží objektivu, obklopené již zmíněnými stříbrnými přechody, které fotoaparát opticky velmi účinně zužují. Nahoře vpravo najdete malinký mikrofon a nalevo od objektivu se nachází malá dioda, která se vám rozsvítí při focení přes samospoušť. Posledním prvkem viditelným zpředu je pak interní blesk. Objektiv značky Olympus kromě 7násobného optického zoomu rozhodně potěší rozsahem ohniskových vzdáleností, který začíná již na širokoúhlých 28 milimetrech a končí na rovněž velmi solidních 196 mm. Světelnost F3,0 na nejširším ohnisku je rozumná, patří zhruba k průměru, zato F5,9 na nejdelším ohnisku je už tradičně velmi špatná hodnota, kterou bohužel najdeme u většiny kompaktů. Stabilizace je zde řešena mechanickým posunem CCD čipu, který, jak jsme již zmínili, má rozlišení slušných 12 megapixelů.

Olympus Mju-7010 - recenze

Na horní straně přístroje najdete na kovové liště docela utopené tlačítko pro spuštění fotoaparátu - kvůli tomu, že je umístěno v mírné prohlubni, resp. že je napravo od něj vyvýšení, se hůře mačká, na druhou stranu nehrozí samovolné zapnutí. Vedle něj je pak umístěna dioda signalizující zapnutý fotoaparát a pod ní směrem k hraně zadní strany je další dioda, která informuje o přístupu na paměťovou kartu. Jako poslední je zde vpravo tlačítko spouště.

Olympus Mju-7010 - recenze

Zadní strana je z větší části pochopitelně pokryta displejem. Olympus tradičně vybavuje své fotoaparáty HyperCrystal LCD displeji, které se vyznačují velmi dobrými pozorovacími úhly. Ani tento 2,7" displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů) není výjimkou. Obraz má pěkný, i když samozřejmě na slunci mu začíná poněkud docházet dech. I v tomto ohledu ale patří spíše k těm lepším. Na pravé straně vedle něj je pak umístěna většina ovládacích prvků. Vezmeme-li to odshora dolů, přichází první na řadu kolébka zoomu, která se příjemně ovládá a je nutno říci, že ovládání zoomu je nejen přesné, ale především opravdu velmi rychlé. Rychlost, s jakou se objektiv dostane od širokého ohniska k nejdelšímu, je opravdu parádní. Následuje hlavní kolečko fotografických režimů, které jsme shledali rovněž bez problémů. Menší potíže ale nastávají u dalších tlačítek. Vzhledem k jejich malé velikosti a blízkosti mezi sebou je velmi jednoduché při stisku čtyřsměrného ovladače zároveň stisknout např. tlačítko MENU a podobně, pocítí to zejména uživatelé s většími prsty.

Olympus Mju-7010 - recenze

Stiskem tlačítka MENU se dostanete do hlavního menu. Vzhledem ke třídě fotoaparátu nelze očekávat spoustu nastavení a lze říci, že jich je snad ještě méně, než jsme čekali. Mju-7010 je opravdu automat, a tak fotografovi moc na výběr nedává. Dále zde najdete tlačítko pro prohlížení snímků. Výrobce zde pro efekt použil různé animace při prohlížení snímků, bohužel se to ale odráží na výkonu. Prohlížení je pomalejší, animace zdržují a není zde ani zobrazení plného náhledu s informacemi. Chcete-li zobrazit též informace o snímku, můžete. Připravte se ale na to, že náhled snímku je jen malý, což by ani tak nevadilo, ale je "efektně" zkosený, takže vlastně ze snímku nevidíte vůbec nic. A bohužel se tahle zdržovací „vychytávka“ nedá vypnout. Ke čtyřsměrnému ovladači jsme naproti tomu mnoho výhrad neměli - chová se celkem inteligentně a i při šikmém stisku je stisk vyhodnocen tak, jak jste zamýšleli. Vzhledem k malým rozměrům by snad ale tlačítka mohla vystupovat trochu výše nad povrch. Směrem nahoru se nastavuje expozice (opět přes náhledy, které jsou efektní, ale pracuje se s nimi dost pomalu), napravo blesk, dolů samospoušť a nalevo režim makro. Jak už je u kompaktů Olympus tradicí, opět zde z nepochopitelného důvodu nenajdete 2sekundovou samospoušť a je zde pouze 12sekundová. Tlačítko DISP upravuje zobrazení displeje, který můžete doplnit o vodící lišty nebo dokonce o histogram, a konečně tlačítko OR slouží k mazání snímků při prohlížení, zatímco v režimu fotografování se přes něj spouští další menu, ve kterém můžete zapnout focení panoramat, umělecké filtry (pop art, camera obscura, skica a rybí oko), vyrovnávání stínů a tzv. multiokno, kde vidíte účinek jednotlivých nastavení. Ta lze rovnou potvrdit.

Olympus Mju-7010 - recenze

Boční hrany jsou na rozdíl od té zadní a horní prosté jakýchkoli ovládacích prvků – napravo najdete jen ouško k provlečení poutka na ruku, vlevo pak kromě dvou šroubků vůbec nic. Pokud se vám zdá, že do výčtu ovládacích prvků ještě něco chybí, podívejte se na spodní hranu, kde uvidíte plastový závit na stativ a kousek od něj klasickou zdířku pro USB kabel, která je běžná i u jiných výrobců, zde ale bohužel není nijak mechanicky chráněná. Nalevo od ní je pak krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Najdete zde Li-Ion akumulátor LI-42B, který má nízké napětí 3,7 V a neméně nízkou kapacitu 740 mAh. Ani není divu, že Olympus udává výdrž na směšných 170 snímků. Pokud si koupíte originální náhradní akumulátor, bude po vás Olympus chtít 1000 až 1500 Kč, což je za takovou maličkost opravdu hodně. Nicméně se velmi jednoduše dají sehnat i neoriginální náhrady s cenou jen lehce přes 300 Kč. Pro ukládání fotografií můžete použít pomalé a drahé xD karty, případně přes redukci MASD-1 podstatně levnější a rychlejší microSD karty.

Olympus Mju-7010 - recenze

Výbavu a funkčnost fotoaparátu jsme již trochu naťukli výše, tak to teď pojďme dokončit na celek. Přístroj je poháněn procesorem TruePic III, který ve spolupráci s výše zmíněným snímačem a optikou zajišťuje produkci fotografií s maximálním rozlišením 3968×2976 pixelů. Pro ty, kdo se spokojí s menším rozlišením nebo chtějí šetřit místo na kartě, je k dispozici několik dalších možností včetně VGA formátu 640 x 480 pixelů. V něm se maximální rychlostí 30 fps natáčejí také ozvučené videosekvence, jejichž kvalita je ovšem veskrze podprůměrná - obrazově je všude obrovské množství šumu, slabé barvy, a k dispozici je pouze digitální stabilizace a 5násobný digitální zoom, který z už tak nevalného obrazu udělá jen pár barevných fleků. Na natáčení videí si Mju-7010 opravdu nepořizujte. Když už jsme zmínili rychlost nahrávání, je dlužno dodat i rychlost sekvenčního snímání – ta činí 9 fps při maximálním a 11 fps při nižším rozlišení.

Olympus Mju-7010 - recenze

Olympus Mju-7010 nabízí výhradně automatické ostření. To lze nastavit do klasického režimu a také na režimy makro a supermakro. Ten první snižuje ostřící vzdálenosti v celém ohniskovém rozsahu, ten druhý je k dispozici pouze u nejširšího ohniska. V makro režimu můžete ostřit od cca 7 centimetrů, takže se vlastně nejedná o žádné makro snímky. Režim Supermakro nabízí ostřící vzdálenost 2 centimetry, což je hned zajímavější. Netypicky na Olympus je ale supermakro k dispozici pouze na nejširším ohnisku, obvykle se vyskytuje na druhém nebo třetím kroku zoomu. Další nastavitelnou funkcí je detekce tváří, která funguje poměrně dobře, dále iESP ostření, které samo vybírá, kam se bude ostřit, poté je zde nejspolehlivější bodové ostření a jako poslední zbývá AF Tracking. U něj se bohužel dost často se stane, že objekt nezaregistruje. Pokud ano, tak občas docela vedle - ostříte např. na obličej a fotoaparát zaostří břicho. Úspěšnost držení se objektu je ale vcelku dobrá. V klasickém režimu to s ostřící vzdáleností není žádná sláva, na nejširším ohnisku potřebuje přes 20 centimetrů, od ohniska 90 mm pak 50 až 65 centimetrů. Při zapnutém makro režimu se situace poněkud zlepší, na širokém ohnisku klesne k sedmi centimetrům. S vyššími ohnisky vždy ubere tak 20 cm oproti klasice. Fotoaparát není vybaven přisvětlovací diodou, takže ve tmě začíná mít s ostřením trochu problém, nicméně i přesto je úspěšnost ostření poměrně dobrá, spíše zamrzí delší ostřící doba. Fotoaparát také občas ohlásí nezaostřený snímek, i když je zaostřeno správně. U makro režimu se naopak občas může stát, že ohlásí zaostřený snímek, přestože je celý rozmazaný, ale to je spíše výjimkou. Vzhledem k tomu, že je pořád aktivováno průběžné doostřování, získáte pocit, že fotoaparát ostří poměrně rychle. Na širokém ohnisku je to i docela pravda, nicméně na delším už výkon výrazněji klesá. Pocitově sice máte dojem, že fotoaparát ostří rychle, ale skutečnost je trochu horší.

Olympus Mju-7010 - recenze

0 O expozici se stará automatika, a to buď celoplošným měřením ESP nebo bodovým měřením. Fotograf může pouze upravit korekci expozice. Ta má své vlastní menu s náhledy jednotlivých nastavení. Je to sice efektní a názorné řešení, nicméně velmi pomalé. Překlikávání mezi hodnotami zabírá zbytečně moc času. Dalším nastavitelným prvkem je pak už jen ISO citlivost. Ta může být nastavena na automatiku, automatiku HIGH ISO a pak jednotlivé citlivosti od ISO 64 po ISO 1600. Automatické nastavení citlivosti končí u ISO 400, AUTO HIGH ISO pak na maximálních ISO 1600. Co se týče expozičních časů, v automatickém režimu je maximem 1/4 sekundy, u AUTO HIGH ISO jen 1/8 sekundy. V nočním režimu však fotoaparát nabízí až 4 sekundy, nicméně ani to není právě mnoho. Clona je řešena ND filtrem. Nastavit ji nelze, její spodní hodnota je dána světelností.

Olympus Mju-7010 - recenze

1 Výběr fotografických režimů je řešen kruhovým voličem na zadní straně přístroje. Jak již bylo řečeno, jeho ovládání je celkem bez problémů, takže s ním nebudete muset nijak zápasit. Výběr možností je velmi chudý, což se ale dá s ohledem na třídu fotoaparátu pochopit. Přeci jen se nejedná o kompakt s manuálními módy. K dispozici jsou následující možnosti:
 • Fotoaparát - ten nejméně automatický režim, který zde najdete. Nicméně i tak se skoro o vše stará automatika, vy jen máte možnost využívat veškerá nastavení, která fotoaparát nabízí. Není jich moc.
 • iAUTO – inteligentní automatický režim. Do fotografického menu nemáte v tomto módu přístup vůbec, korekce expozice je vám rovněž zapovězena a také makro režim je automatický, a do supermakra se nedostanete vůbec, protože se nedá zapnout.
 • Přehrávací režim - režim, ve kterém si můžete prohlížet pořízené snímky. Prohlížení je sice doplněno o efektní animace, ale opravdu hodně to zdržuje, když chcete rychle najít některý ze snímků.
 • Videosekvence – o jejich nevalné kvalitě jsme se již zmínili výše
 • Beauty režim - fotoaparát pořídí portrét s klasickým nastavením, který následně upraví na nižší 2MPx rozlišení a zejména vyhladí pokožku obličeje fotografovaného obličje. Vyplatí se zejména u focení dívčích a ženských obličejů, vyhlazené mužské tváře nevypadají příliš přirozeně.
 • SCN - nabídka scénických režimů.
 • Pod poslední jmenovanou volbou je k dispozici 15 scénických režimů – Portrét, Krajina, Noční scéna, Noční portrét, Sport, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, Pre-Capture Video a Domácí mazlíček.

  Olympus Mju-7010 - recenze

  2 Jen průměrná světelnost objektivu si vynucuje častější pomoc blesku, který nabízí jen čtyři režimy - automatiku, redukci červených očí, trvale zapnutý a vypnutý. Fotoaparát si občas překvapivě přibleskne i při opravdu velkém dostatku světla, takže se zdá, že automatika se sama snaží o fill-in v protisvětle. Provozní rychlost fotoaparátu je srovnatelná s konkurenčními digitály, první snímek pořídíte přibližně za 1,5 sekundy. Snímek bez namáčknutí exponuje digitál za 0,6 sekundy. V případě, že budete fotografovat s namáčknutou spouští, je zpoždění neměřitelné. Naopak velmi špatných výsledků dosahuje model při ukládání snímků, uložení jedné fotografie trvá necelé tři sekundy, což je velmi podprůměrný výsledek. Bohužel obdobné je to i při sériovém snímání. Zde sice dosahuje fotoaparát na první pohled dobré hodnoty 1,4 sn/s, ovšem maximální počet takto exponovaných snímků jsou dva.

  Olympus Mju-7010 - recenze

  3 Příslušenství fotoaparátu, který je na trhu dostání v stříbrné, šedé a růžové variantě, obsahuje Li-Ion akumulátor, nabíječku s kabelem, USB kabel a poměrně tlustý manuál. Za jeho tloušťku může množství jazyků, přičemž na každý z nich jsou zde vyhrazeny snad jen čtyři strany. Dále dostanete i poutko na ruku, MASD-1 redukci a CD-ROM se softwarem Olympus Master. Jeho rozhraní je poměrně jednoduché, výběr složky pro download snímků nečiní žádný problém.

  Verdikt

  Olympus Mju 7010 je co do parametrů ideálním kapesním fotoaparátem a v malém těle ukrývá sedminásobný zoom, který navíc začíná na příjemných 28 mm. Nedostatkem objektivu je ale jeho horší světelnost a přenos kontrastu na dlouhém konci. Celkově je možné říci, že právě dlouhé ohnisko, které by mohlo být lákadlem pro budoucí uživatele, nepatří kvalitativně zrovna mezi špičku. Několikrát jsme měli pocit, že byl digitál ušit velmi horkou jehlou, mimo zmiňované nízké kvality na dlouhém ohnisku podporuje tuto domněnku například velmi zdlouhavé ukládání snímků, nepoužitelné sériové snímání či zbytečné zdvojení vstupu do režimu prohlížení. Při provozu je znát, že použitý obrazový procesor a ani elektronika v přístroji zřejmě nejsou nastaveny pro práci s 12Mpix snímačem, který produkuje snímky s velkým objemem dat. Doufejme, že další generace tohoto fotoaparátu již se obejde bez nedostatků, neboť koncepčně je kompakt s větším rozsahem zoomu velmi praktickým pomocníkem. Na českém trhu začínal s cenou 6500 Kč, nyní jej pořídíte již za cenu o několik stovek nižší.

  Technické parametry fotoaparátu Olympus Mju-7010:

  • Rozměry: 97,5 x 55,7 x 26,2 mm
  • Hmotnost: 125 g bez karty a baterií
  • Snímač: 1 / 2,33" CCD (přibližně 6,1×4,57 mm), rozlišení 12 Mpix
  • Objektiv: Olympus Lens, 7x optický a 5x digitální zoom, rozsah ohnisek 28-196 mm (/ekviv. 5-35 mm), světelnost F3,0 – F5,9
  • Rychlost závěrky: 1/2000 - 1/4 s, v nočním režimu až 4 sekundy
  • Displej: 2,7 palcový HyperCrystal II LCD, rozlišení 320 x 240 pixelů, zobrazení 230.000 bodů
  • Konektivita: USB 2.0, AV výstup, slot na paměťové karty
  • Baterie: Li-Ion akumulátor Li-42B, 3.7 V, 740 mAh (výdrž 170 snímků)
  • Zaostřování: TTL iESP s detekcí kontrastu (detekce tváře, iESP, bodové, AF Tracking)
  • Ostřící vzdálenosti: 70 cm - nekonečno (normal wide i tele), 10 cm - nekonečno (makro wide), 60 cm - nekonečno (makro tele) a 2 cm (supermakro)
  • Sekvenční snímání: 9 fps, 11 fps při nižším rozlišení ve vysokorychlostních režimech Hi1 a Hi2(max. 3 MPx)
  • Fotografie: formát JPEG (Exif 2.2), rozlišení 3968×2976, 2560×1920, 2048×1536, 1600×1200, 1280×960, 640×480(16:9) a 1920×1080
  • Videosekvence: formát AVI (Motion JPEG), rychlost 30 / 15 fps, rozlišení VGA 640×480, 320×240, ozvučené
  • Měření expozice: ESP měření, bodové
  • Expoziční režimy: automatika
  • Vyvážení bílé barvy: módy Auto, Slunečno, Zamračeno, Žárovka, Zářivka 1, Zářivka 2, Zářivka 3
  • Scénické režimy: Portrét, Krajina, Noční scéna, Noční portrét, Sport, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, Pre-Capture Video, Domácí mazlíček.
  • Samospoušť: 12 s
  • Blesk: vestavěný, režimy Automatický, Redukce červených očí, Doplňkový a Vypnutý, dosah 0,1-5,8 m (ISO 800 wide) 0,5-3,0 m (ISO 800 tele)
  • Paměť: interní 36 MB, podpora karet XD, karty microSD přes MASD-1 redukci
  • Software: Olympus Master
  • Příslušenství: akumulátor LI-42B s nabíječkou a přívodním kabelem, USB kabel, AV kabel, redukce MASD-1, řemínek, návod k použití, CD-ROM se softwarem

  tisknout

  Diskuze ke článku


  Hodnocení:

  hlasů: 0

  Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

  Diskuze

  Diskuse ke článku Olympus Mju-7010 - recenze


  počet příspěvků: 0

   

  více

  méně

  méně značek

  Již jednou jste hlasovali.

  Odebrat možnost

  Model

  Nerozhoduje

  Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.