Přeposlat Ricoh GXR

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Ricoh GXR

11.11.2009 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Japonská společnost Ricoh včera uvedla skutečně netradiční novinku. Zatímco u zrcadlovek a některých kompaktů lze měnit „jen“ objektivy, u modelu Ricoh GXR se mění celé jednotky obsahující mimo objektivu i snímací čip a procesor pro zpracování dat.

Japonská společnost Ricoh včera představila skutečně netradiční novinku. Zatímco u klasických zrcadlovek a některých kompaktů lze měnit „jen“ objektivy, u modelu Ricoh GXR se mění celé jednotky obsahující mimo objektivu i snímací čip a procesor pro zpracovávání dat.

Ricoh GXR

Jak se zdá, míní se Ricoh přidat k výrobcům, kteří mají ve svém portfoliu také kompakty s výměnnými objektivy. Doposud této oblasti vedl Panasonic společně s Olympusem, a pokud si odmyslíme jinou cenovou relaci, lze sem zařadit i poslední modely řady Leica M, založené stejně jako předchozí dvě značky na tzv. Micro Four Thirds standardu. Novinka od Ricohu ale představuje ještě trochu jiný koncept - využívá totiž výměnné jednotky, které neobsahují pouze daný objektiv, ale rovněž snímací čip a procesor, zpracovávající obrazová data. Díky tomu je možno dosáhnout ideálních výkonů pro každý objektiv zvlášť.

Ricoh GXR

Ricoh GXR

Ricoh GXR

Další výhodou tohoto řešení je minimalizování možnosti pronikání prachu k snímači, kterému ostatně nelzde zcela zabránit ani u kompaktů bez výměnných objektivů, zejména pokud jsou vybaveny zoomem. Tělo je tak v podstatě jen držák pro tyto jednotky a disponuje LCD displejem, který má velkou 3,0" úhlopříčku a rozlišení 640 x 480 pixelů při zobrazení 920 000 bodů. Jinak je hlavní část přístroje opravdu ve vyměnitelných jednotkách.

Ricoh GXR

Ricoh GXR

První takovou jednotkou bude GR Lens A12 s 50mm MACRO objektivem. Je vybavena velkým integrovaným APS-C čipem typu CMOS s rozměry 23,6×15,7 mm, jehož ořezový faktor činí 1,5 a maximální rozlišení dává hodnotu 12 megapixelů. Reálná ohnisková vzdálenost objektivu je pak 33 mm, což dává přepočet na již zmíněných 50 mm. Výborná světelnost F2,5 je vhodná také pro portréty a výraznější oddělení objektů od pozadí. Objektiv je složen z 9 elementů v osmi skupinách, přičemž jeden z nich je plně asférický. Ostřit je možno ze vzdálenosti 7 centimetrů se zvětšením v poměru 1:2, o zpracování obrazu se pak stará procesor GR Engine III.

Ricoh GXR

Další jednotkou je Ricoh Lens S10 VC, jejíž objektiv má 3× optický zoom s velmi širokoúhlým ohniskem 24 mmm a horní hranicí 72 mm. Světelnost F2,5 na širokém ohnisku je výtečná a hodnota F4,4 na nejdelším ohnisku není také vůbec špatná – u kompaktů ji dnes v podstatě už nepotkáte. Objektiv se skládá z 11 elementů v 7 skupinách, z čehož členy jsou asférické, a k dispozici je i mechanická stabilizace obrazu CCD-shift. A právě zde je velmi zajímavé, že již nebyl použit APS-C čip, ale klasický 1/1,7" CCD čip s rozlišením 10 megapixelů, typický zejména pro kompakty. Jako procesor zde naopak figuruje Smooth Imaging Engine IV a pokud jde o ostření, funguje makro režim již od 1 centimetru.

Ricoh GXR

Ricoh GXR

K fotoaparátu Ricoh GXR lze připojit blesk GF-1, případně nový EVF hledáček s úhlopříčkou 0,37" a stejně vysokým rozlišením, jakým disponuje výše zmínění displej. Možnosti dalšího příslušenství zahrnují např. předsádky pro zoomovací objektiv. Samotné tělo fotoaparátu má rozměry 113,9×70,2×28,9 mm a hmotnost 160 gramů, s objektivem pak tloušťku 45,5 mm a celkovou hmotnost 325 gramů. Interní paměť má kapacitu 86 MB a lze ji rozšířit SD a SDHC kartami. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor s napětím 3,8 V, výdrž závisí na použité jednotce.

Ricoh GXR

0

Ricoh GXR

1 Fotoaparát bude k dispozici od prosince, samotné tělo má stát 459 eur (11 715 Kč), což je poměrně hodně, dalších 670 eur (17 101 Kč) pak stojí jednotka s 50mm makro objektivem a na 370 eur (9444 Kč) vás vyjde jednotka se zoomovacím objektivem 24-72 mm. Pro úplnost dodejme i ceny přísluenství – za externí blesk dáte 269 eur (6866 Kč) a dalších 249 eur (6355 Kč) si připravte na externí EVF hledáček. Na rok 2010 pak výrobce slibuje další výměnné jednotky.

Technické parametry fotoaparátu Ricoh GXR:

 • Rozměry: 113,9×70,2×28,9-45,5 mm (s objektivem)
 • Hmotnost: 160-325 g (s objektivem)
 • Displej: 3“ LCD, rozlišení 640 x 480 pixelů / 920 000 bodů
 • Paměť: interní 86 MB, možnost rozšíření SD a SDHC kartami
 • Fotografie: formáty JPEG a RAW, rozlišení v závislosti na použité jednotce
 • Video: AVI Motion JPEG, rozlišení v závislosti na použité jednotce
 • Software: podpora operačních systémů Windows 2000 Professional Service Pack 4, Windows XP Home Edition Service Pack 3 / Professional Service Pack 3, Windows Vista Service Pack 2
 • Výměnná jednotka č.1: GR LENS A12, CMOS snímač 23.6×15.7 mm, rozlišení 12.3 Mpix, crop faktor 1.5, ohnisková vzdálenost 50 mm, procesor GR Engine III
 • Výměnná jednotka č.2: RICOH LENS S10, CCD 1/1.7“ snímač, rozlišení 10 Mpix, ohnisková vzdálenost 24-72 mm, Makro od 1 cm, procesor Smooth Imagine Engine IV
 • Příslušenství: externí elektronický hledáček EVF, předsádka pro zoomovací objektiv
 • Baterie: Li-Ion akumulátor 3,8 V

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Ricoh GXR


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.