Přeposlat Casio Exilim EX-10HG

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Casio Exilim EX-10HG

01.04.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Několikatýdenní seriál článků, v nichž jsme se prokousávali lavinou nových kompaktů z lednového veletrhu CES 2010, dnes zakončíme letmou obhlídkou tamtéž vystaveného prototypu z dílny společnosti Casio, jehož hlavní devizou bude pokročilá GPS navigace.

Několikatýdenní seriál článků, v nichž jsme se prokousávali lavinou nových kompaktů, uvedených na lednovém veletrhu CES 2010, dnes zakončíme letmou obhlídkou tamtéž vystaveného prototypu z dílny společnosti Casio, jehož hlavní devizou bude pokročilá GPS navigace.

Casio Exilim EX-10HG

Že si GPS technologie již našla cestu i do oblasti digitální fotografie, není žádná překvapivá zpráva. Už dnes existuje slušná řádka modelů s podporou pro tzv.geotagging, s kteroužto vychytávkou lze k snímku přiřadit informaci o souřadnicích, kde byla daná fotografie pořízena. Tato funkce je bezpochyby užitečná a fotografovi může například pomoci při kategorizaci fotografií podle místa, kde byly jednotlivé snímky pořízeny. Ale ti z vás, kteří se již setkali s výhodami GPS navigace, by možná ocenili, kdyby tahle užitečná pomůcka byla dostupná již přímo ve fotoaparátu. Takový fotoaparát, jenž by například podporoval GPS mapy, ale zatím žádný výrobce nenabízí.

Casio Exilim EX-10HG

Nyní se ovšem zdá, že se blýská na lepší časy. Japonská společnost Casio totiž na veletrhu CES 2010 představila prototyp kompaktního fotoaparátu EX-10HG, který mimo jiné bude nabízet právě pokročilou GPS navigaci a bude tedy schopen přijímat signál ze satelitních družic a využívat jej k orientaci na nahrané mapě terénu. Novinka by měla vycházet z loňského modelu Casio EX-H10 a největší rozdíl mezi těmito přístroji by měl panovat právě v podpoře GPS technologie. Lze tedy předběžně očekávat ultrazoomový objektiv s 10násobným přiblížením, ohniskovým rozsahem 24 mm – 240 mm a světelností F3.5 – F5.7, snímač s rozlišením 12.1 Mpix, 3palcový dotykový LCD displej či výkonnou baterii s vydrží až 1 000 snímků. Je pravděpodobné, že díky zvýšeným výpočetním nárokům bude novinka vybavena výkonnějším procesorem.

Casio Exilim EX-10HG

Hybridní fotoaparát Casio EX-10HG by měl být plně kompatibilní s Google Maps, což může napomoci při fotografování v exteriéru. Na LCD displeji fotoaparátu může uživatel například vidět svoji přesnou polohu na mapě. Dodejme, že pomocí Google Maps může uživatel na mapě mimo jiné vidět tipy na zajímavé fotografické lokace od ostatních lidí. Nicméně zatím není jasné, jak obsáhlou mapu bude mít daný přístroj v sobě zabudovanou. Další otázka vyvstává ohledně toho, zda bude možno nahrávat do interní paměti fotoaparátu také jiné specializované mapy, které jsou nyní dostupné na trhu s GPS navigacemi, tedy například mapy turistické nebo přímo fotomapy.

Casio Exilim EX-10HG

Podle dostupných informací, kterých je zatím spíše poskrovnu, by přístroj měl být schopen hned po pořízení snímku zaznamenat do mapy barevnou značku propojenou s ikonkou snímku, kde byla daná fotografie pořízena, což vypadá šikovně. Pro fotografy, kteří se v zápalu fotografování ztratili v terénu, bude mít přístroj k dispozici také funkci digitálního kompasu pro snadnější nalezení té nejkratší cesty potřebné k dosažení určeného cíle, podobně jako to dnes dokáží GPS navigace například v autech. Fotoaparát by dokonce díky zabudovaným čidlům měřícím rychlost a vyhodnocující orientaci měl poskytovat takové podrobnosti o cestě, jako je například počet kroků, které jste již na cestě ušli a které ještě musíte při transportu na zadané místo ujít a podobně.

Casio Exilim EX-10HG

Protože Casio představilo fotoaparát EX-10HG „Hybrid GPS“ pouze ve formě prototypu, nebyly při jeho představení sděleny žádné bližší informace ohledně termínu jeho uvedení na trh a ceny, za niž se bude prodávat, aktuálně se však hovoří o říjnu letošního roku a částce okolo 400 dolarů, což v přepočtu dává nějakých 7550 Kč. Do volné přírody tak s GPS fotoaparátem budete nejspíše moci vyrazit až v zimě nebo napřesrok, bližší specifikace novinky se však snad dozvíme o něco dříve.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Casio Exilim EX-10HG


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.