Přeposlat Výstava 12 velkoplošných fotografií budovy Národního muzea

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Výstava 12 velkoplošných fotografií budovy Národního muzea

24.05.2010 | redakce | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Národní muzeum prezentuje při příležitosti 65. výročí českého národního povstání a konce 2. světové války v Evropě unikátní fotografie poničené historické budovy Národního muzea leteckou bombou. 12 velkoplošných fotografií je vystaveno od 7. května 2010 v podchodu metra stanice Muzeum.

 

Dne 7. května 1945 dopadla na budovu Národního muzea letecká bomba, svržená údajně z posledního prchajícího německého letadla před podepsáním kapitulace pražské posádky. Bomba napáchala velké škody na budově muzea, nenávratně byly poškozeny především přírodovědecké sbírky. Zasáhla více než 30 metrů vnitřního traktu muzea, zřítily se stropy, zničena byla část zoologické expozice, ušetřeny nezůstaly ani pracovny. 
 

Výstava 12 velkoplošných fotografií budovy Národního muzea

O den později bylo muzeum navíc ostřelováno. Pracovníci Národního muzea se do povstání zapojili už na jeho počátku. Z rampy před muzeem se jim podařilo ukořistit německý samopal a povstalci od muzea ostřelovali německé pozice v okolí. Na muzeum se snesla střelba od Petschkeova paláce a dělostřelba z Letné. 

I když byla hlavní budova Národního muzea ve 20. století poškozena ještě několikrát, v době srpnové okupace v roce 1968 a při stavbě pražského metra, největší škody utrpěla právě v květnu 1945. Tak je zachycena na unikátních fotografiích, které jsou nyní vystaveny ve stanici metra Muzeum.

Následky květnového povstání se odstraňovaly celé dva poválečné roky a muzeum bylo kompletně zpřístupněno pro veřejnost až v roce 1947.

 

Zdroj: www.nm.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Výstava 12 velkoplošných fotografií budovy Národního muzea


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.