Přeposlat Výstava fotografií Jana Rothmayera

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Výstava fotografií Jana Rothmayera

23.06.2010 | redakce | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze otevřelo 2. června 2010 ve své Galerii Josefa Sudka v ulici Úvoz na pražských Hradčanech první výstavu dosud nezveřejněných fotografií nepříliš známého Sudkova žáka a spolupracovníka Jana Rothmayera.

 

Výstava fotografií Jana Rothmayera

 

Rothamyer byl jedním z prvních českých fotografů, které Sudek uhranul nejen svou poetikou, ale i využitím techniky fotografického kontaktu. O bližší podrobnosti o Janu Rothmayerovi, jeho fotografické tvorbě a vztazích s Josefem Sudkem, požádal Karel Oujezdský Jana Mlčocha, kurátora Sbírky fotografie Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

 

Kdo byl Jan Rothmayer
Jan Rothmayer se narodil 2. 2. 1932 v Praze do rodiny, která byla zcela prosycena uměním. Jeho otec Otto Rothmayer byl architekt, který studoval u Josipa Plečnika, s nímž později léta spolupracoval. Matkou byla textilní výtvarnice Božena Rothmayerová (rozená Horneková), která se koncem 20. let podílela na brněnské výstavě Civilizovaná žena a byla přítelkyní a rádkyní prezidentovy dcery Alice Masarykové. Novomanželé si koncem 20. let zakoupili parcelu v pražských Střešovicích (U Páté baterie 896/50), kde si postavili dle manželova návrhu vilu obklopenou komponovanou zahradou. Jan nejdříve studoval měšťanku, později reálné gymnázium v Praze 7, ale na rozdíl od jeho umělecky orientovaných rodičů jej čím dál tím víc fascinovala technika. Proto odešel roku 1947 k firmě Baťa, kde se vyučil na strojního zámečníka. Úcta k řemeslu byla v rodině tradiční, už Janův dědeček byl umělecký truhlář (vybavoval mimo jiné i Lidový dům Československé sociálně demokratické strany dělnické), otec se před studiemi také nejdříve vyučil. Jan pak přešel do pražské firmy Antropius, po vojně na počátku 50. let nastoupil do nedávno založené Československé televize. Tam setrval až do důchodu (1996).

 

K okruhu nejbližších přátel rodiny architekta Otto Rothmayera patřil fotograf Josef Sudek, přátelství těchto mužů jsme zde věnovali samostatnou výstavu (Josef Sudek/Otto Rothmayer, 1999). Mladý Jan Rothmayer byl jeden z prvních, který propadl kouzlu Sudkovy fotografické práce, stal se jeho pomocníkem. Pomáhal mu realizovat knihu Praha panoramatická (1959). V té době začal také fotografovat - a jak jinak než sudkovsky. Vznikly první záběry z okolí vily a ze společných cest, fotografoval deskovou kamerou, kterou mu Sudek daroval. Větší soubor nasnímal v zámeckém parku ve Veltrusích, kde jej vedle letitých stromů zaujaly také klasicistní skulptury, další snímky byly z Praze (detaily staveb a lešení) i z cest po Českosaském Švýcarsku. Fotografické pozitivy zhotovoval také jako Sudek, kopíroval je jako kontaktní kopie.

 

Po smrti rodičů věnoval Jan Rothmayer veškeré své síly a čas jejich odkazu, správě rodinné vily a zejména nádherné zahradě, která jej však čím dál tím víc vyčerpávala. Několikaleté jednání o osudu vily nakonec vyústilo v prodej městu Praze, které se v kupní smlouvě zavázalo rekonstruovat objekt a zahradu a ve spolupráci s odbornými institucemi zpřístupnit veřejnosti jako příklad české avantgardní architektury 20. let. Úkolem byla pověřena Galerie hlavního města Prahy. Jan Rothmayer se však rekonstrukce nedožil, zesnul 25. února tohoto roku.

 

Fotografie Jana Rothmayera z 50. a počátku 60. let nebyly nikdy vystaveny či publikovány. Nikdo o nich nevěděl, protože autor sám jim nepřikládal váhu a důležitost. Nemohou soupeřit s originalitou prací Josefa Sudka, ani s jeho technickou virtuozitou – o to se ale ani nepokoušely. Jsou ale dokladem citu a porozumění dvou lidí odlišných generací i osudů, jejich přátelství. Dnešní výstavu jsme připravili díky velkorysosti Jana a Miloslavy Rothmayerových, kteří již dříve do Uměleckoprůmyslového musea v Praze věnovali rozsáhlý soubor uměleckých děl celého přátelského okruhu architektovy rodiny. Zahrnoval i fotografie Josefa Sudka a jeho asistenta a oddaného žáka, samotného Jana Rothmayera.

 

Zdroj: Tisková zpráva Uměleckoprůmyslového muzea

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Výstava fotografií Jana Rothmayera


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.