Přeposlat Canon Ixus 300 HS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon Ixus 300 HS

20.10.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Bohatou rodinu stylových kompaktů Ixus má společnost Canon ve svém portfoliu již řadu let, a o mnoha jejích členech jste se mohli v minulosti dočíst i v našich článcích. Model, jímž se budeme zaobírat dnes, však při své premiéře letos v květnu zapůsobil v porovnání s většinou současných vesměs ničím příliš zajímavými kompakty různých výrobců jako zjevení. Nabízí totiž možnost manuálního nastavení expozice, což je vlastnost, na kterou u tohoto typu přístrojů nejsme zvyklí. Canon se tedy rozhodně nemusí obávat, že by tenhle jeho počin měl problémy se na přeplněném trhu prosadit. Zajímavostí, s nimiž model Ixus 300 HS přišel, je ale více, tak si je pojďme projít jednu po druhé.

 

Canon Ixus 300 HS

Canon Ixus 300 HS

 

Po svých předchůdcích si elegán o rozměrech 100×54×23 mm a váze 175 gramů zachoval lákavý stylový design a také jednoduché ovládání – na zadní straně přístroje totiž jako by vlastně téměř nebyla žádná tlačítka. Najdete zde jen velký otočný volič funkcí, tlačítko pro přehrávání obsahu a tlačítko pro vstup do uživatelského menu. Skoro to tedy vypadá, jako by fotoaparát měl dotykový displej, v tomto ohledu ale přístroj skutečně klame tělem – obrazovka s 3palcovou úhlopříčkou ve skutečnosti dotykovým ovládáním nedisponuje a její rozlišení je klasických 230 000 pixelů, takže zde konstruktéři nic až tak zářného nepředvedli, alespoň v porovnání s jinými kompakty.

 

Canon Ixus 300 HS

Canon Ixus 300 HS

 

Základem technické výbavy fotoaparátu je 1/2,3" CMOS snímač s překvapivě nízkým rozlišením 10 megapixelů, za což lze Canon pochválit, protože současný „hon na megapixely“, do kterého se zapojila velká část výrobců, má za následek větší riziko výskytu nežádoucího šumu na fotografiích, což modelu Ixus 300 HS nehrozí, a to i díky BSI technologii, kterou je snímač vybaven. Zpracování obrazu má pak na starosti procesor DIGIC 4, který v kombinaci s tzv. „HS systémem“ zajistí nízkou úroveň šumu i při vyšších citlivostech, přičemž rozsah snímače se pohybuje na hodnotách ISO 125 – 3200 a ve speciálním nočním režimu je možno dosáhnout dokonce ISO 6400, rozlišení ale klesne na 2,5 megapixelů.

 

Canon Ixus 300 HS

 

Velmi zajímavý je rovněž objektiv, který disponuje celkem malým 3,8násobným optickým zoomem a ohniskovým rozsahem od standardně širokoúhlých 28 mm po maximálních 105 milimetrů. Skládá se ze 7 elementů v 6 skupinách a je zde i jeden plně a druhý jednostranně asférický člen. Příjemně pak překvapí světelnost, F2.0 je totiž naprosto skvělá hodnota, jež se u kompaktů téměř nevyskytuje a mezi těmi stylovými už vůbec ne. Ixus 300 HS tak má k dobru minimálně jeden celý expozičního kroku - tam, kde jiní budou muset volit citlivost ISO 400 nebo např. ISO 640, vystačí si totiž Ixus 300 HS jen s citlivostí ISO 200. Na nejdelším ohnisku je pak světelnost F5.3, což už bohužel vůbec není tak pěkná hodnota, ale oproti konkurenci je přeci jen o něco lepší. Výrazný rozdíl to ale není. Objektiv je opticky stabilizovaný, což dle vyjádření Canonu přidá další 3 EV při expozici k dobru. V makro režimu lze fotit od 3 centimetrů.

 

Canon Ixus 300 HS

Canon Ixus 300 HS

 

Další potěšující zprávou je to, o čem jsme se zmínili již v úvodu – ač se jedná o stylový kompakt, najdete zde kromě autofokusu i možnost manuálního nastavení expozice, případně prioritní režimy. Ani kreativní fotografové tak nepřijdou vůbec zkrátka. Systém automatického zaostřování AiAF je 9bodový s funkcí detekce obličeje, možný je i bodový autofokus. Měření expozice je poměrové, svázané s AF rámečkem detekce obličeje, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové. Kromě možnosti kompenzace expozice je k dispozici též zdokonalená funkce i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu. Nechybí ani pomocná AF dioda. Rozsah expozičních časů je 1/2500 s až 15 sekund, rozsah clon je neznámý. Canon ale mluví o irisové cloně, maximální hodnota tedy bude pravděpodobně F8.

 

Canon Ixus 300 HS

 

Fotoaparát nabízí i mnoho režimů a funkcí, které usnadňují pořizování působivých snímků, a proto přijde určitě vhod nápověda, jež jako součást uživatelského rozhraní nabízí uživatelům vysvětlení různých nastavení fotoaparátu a seznamuje je s jeho četnými funkcemi a jejich použitím. V režimu Smart Auto s technologií detekce scény lze například snadno pořídit kvalitní snímky za různých podmínek. Jde o inteligentní režim, který vyhodnotí fotografovanou scénu a vybírá nejvhodnější nastavení z 22 možných. Funkce Smart Flash Exposure pak upravuje intenzitu integrovaného blesku, takže fotoaparát vždy zvolí optimální přisvícení. Dostupná je i řada praktických a hravých tvůrčích funkcí jako Zdůraznit barvu, Změnit barvu, Efekt rybího oka, Efekt miniatury a Spojování snímků do panoramatických obrazů. Při zdůraznění barvy systém zachová jen vybranou barvu a ostatní převede do šedé škály, zatímco u změny barvy přístroj změní vybranou barvu na jinou a ostatní zachová beze změny. V nabídce fotografických efektů Mé barvy pak figurují volby Živé barvy, Neutrální barvy, Sépie, Černobíle, Pozitivní film, Světlejší tón pleti, Tmavší tón pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a Vlastní barva.

 

Canon Ixus 300 HS

Canon Ixus 300 HS

 

S fotoaparátem lze pořídit statické fotografie v maximálním rozlišení 3648 x 2736 pixelů, video lze natáčet v HD rozlišení 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu a je zde i Slow Motion mód, ve kterém je videosekvence s rozlišením 320×240 pixelů natáčena při 240 fps. Když ji přehrajete ve standardních 30 fps, je 8× zpomalená a přitom krásně plynulá. Sekvenční snímání nabídne v plném rozlišení 3,7 snímků za sekundu - to je krásný výsledek, mnohem lepší než u drtivé většiny kompaktů s CCD čipy, nicméně v porovnání s kompakty s CMOS čipy jde o výsledek snad nejhorší. Na obranu přístroje uveďme, že při 2,5 Mpix rozlišení lze dosáhnout 8,4 fps a hlavně, můžete takto v obou režimech pořídit neomezené množství snímků až do kapacity paměti, což je výborné.

 

Canon Ixus 300 HS

 

Pro přehrávání fotografií a videí je kromě výše zmíněného displeje k dispozici též možnost připojit fotoaparát k televizoru prostřednictvím HDMI portu, což je rovněž vlastnost u kompaktů ne až tak obvyklá. Jediným menším zklamáním je tak absence interní paměti, takže k ukládání pořízených záznamů budete potřebovat paměťové karty, přičemž přístroj podporuje formáty MMC, MMC+, SD, SDHC i nejnovější SDXC. Napájení pak zajišťuje Li-Ion akumulátor NB-6L s výdrží na spíš podprůměrných 250 snímků.

 

Canon Ixus 300 HS

Canon Ixus 300 HS

 

Stylový kompakt Canon Ixus 300 HS je díky širokoúhlému ohnisku a vynikající světelnosti ideálním fotoaparátem na párty, neboť se díky své funkční výbavě nezalekne ani špatně osvětleného prostředí barů a klubů. Do prodeje zamířil v černé, stříbrné, červené a bílé verzi, přičemž jeho tělo je ve všech případech tvořeno mimo jiné nerezovou ocelí. V současnosti jej nabízejí již i české e-shopy, u kterých za něj v současnosti dáte okolo 7000 – 7500 Kč.

 

Technické parametry fotoaparátu Canon Ixus 300 HS:

 • Rozměry: 100×54×23 mm
 • Hmotnost: 175 gramů
 • Snímač: 1 / 2,3“ CMOS BSI, rozlišení 10.1 Mpix, citlivost ISO 125-3200 / 6400
   
 • Objektiv: Canon, 3.8x optický zoom, 5x digitální zoom, ohniskový rozsah 28 - 105 mm, světelnost F2.0-F5.3, optická stabilizace obrazu
   
 • Rychlost závěrky: 1/2500 s - 15 s, korekce expozice -2 EV / +2 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 230 000 bodů (240 x 320 pixelů)
   
 • Konektivita: USB 2.0, AV výstup, HDMI port, NTSC / PAL rozhraní, slot pro paměťové karty
   
 • Baterie: Li-Ion NB-6L, výdrž 250 snímků
   
 • Expoziční režimy: autofokus, SmartAuto, manuální nastavení, režim priority clony a času, scénické režimy - Portrét, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Inteligentní závěrka (Úsměv, Mrknutí-samospoušť, Detekce obličeje-samospoušť), Vysokorychlostní sekvenční focení (2,5 megapixelu), Nízké osvětlení (2,5 megapixelu), Zdůraznění barvy, Záměna barev, Efekt rybího oka, Efekt miniatury, Pláž, Listí, Sníh, Ohňostroj, Pomůcka pro pořizování panoramatických záběrů
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře / úsměvu / mrknutí, Smart Flash Exposure, Živé barvy, Neutrální barvy, Sépie, Černobíle, Pozitivní film, Světlejší tón pleti, Tmavší tón pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a Vlastní barva
   
 • Sekvenční snímání: 3.7 fps v plném rozlišení / 8,4 fps při 2,5 Mpix rozlišení
   
 • Fotografie: formát JPEG - rozlišení 3648 x 2736, 3648 x 2048, 2816 x 2112, 2272 x 1704, 1600 x 1200, 640 x 480 pixelů
   
 • Video: rozlišení 1280 x 720 rychlostí 30 fps, volitelně i 640 x 480 nebo 240 x 320 pixelů, rychlost až 240 fps
   
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Software: ZoomBrowser EX / Image Browser, PhotoStitch

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon Ixus 300 HS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.