Přeposlat Mamiya RZ33

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Mamiya RZ33

29.10.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešním článku se přesně po měsíci znovu vrátíme k japonské společnosti Mamiya, která letos představila hned několik novinek z ranku tzv.středoformátových zrcadlovek, určených především pro profesionálně zaměřené fotografy. Model, kterým se budeme zabývat dnes, si oficiální premiéru odbyl v červnu a jeho název RZ33 napovídá, že se jedná o následovníka populární řady analogových zrcadlovek RZ, kterou se Mamiya rozhodla přenést do digitální podoby. Proto nejspíše nepřekvapí, že je nový model kompatibilní se starším příslušenstvím pocházejícím právě z této řady.

 

Mamiya RZ33

 

Hned na počátku je třeba upozornit, že název RZ33 platí vlastně jen pro digitální stěnu, která tvoří celek společně s původně analogovým tělem Mamiya RZIID, přičemž celá sestava váží 2 kg při rozměrech 165 x 155 x 132 mm. Zatímco tělo nese zaostřovací matnici a samozřejmě na něj lze umístit některý z podporovaných objektivů, zadní digitální stěna je osazena CCD snímačem o velikosti 48 x 36 mm a s rozlišením 33 megapixelů. Snímač může být sám otočen a při focení na výšku tak není třeba jakkoli hýbat fotoaparátem. Kromě toho se jedná o první model ze série RZ, který má integrovanou plnou elektronickou podporu (MSC – Mamiya Serial Communiacion) pro přímou komunikaci analogové přední části se zadní digitální stěnou.

 

Mamiya RZ33

Mamiya RZ33

 

Kromě snímacího čipu, jehož citlivost je nastavitelná v rozmezí ISO 50-800 a který zvládá pořídit fotografie v 16-bitovém RAW formátu s maximálním rozlišením 6726 x 5040 pixelů, najdete na zadní straně fotoaparátu též 3,6 palcový displej s dotykovým ovládáním. Na natáčení videa můžete u tohoto typu přístroje pochopitelně zapomenout, nicméně je zde alespoň sekvenční snímání o rychlosti jednoho snímku za 1,1 sekundy čili zhruba 0,8 fps. Expoziční časy se pohybují v rozmezí 1/4000 – 8 sekund, ve speciálním režimu lze pak dosáhnout až 32 sekund.

 

Mamiya RZ33

Mamiya RZ33

 

Pořízené záznamy, jak to bývá u zrcadlovek obvyklé, lze ukládat výhradně na paměťové karty, konkrétně formát CF, interní paměť nebyla vzhledem k velikosti fotografií, která ve formátu TIFF dosahuje až 190 MB, celkem očekávatelně do výbavy zařazena. Přenos dat do počítače se uskutečňuje prostřednictvím rozhraní FireWire 800. Stejně jako ostatní modely z řady RZ je i první digitální člen této rodiny plně kompatibilní s celkem 19 podporovanými objektivy a s veškerým příslušenstvím této řady, takžde zde mimo jiné najdete i hledáček s 99% pokrytím. Digitální stěna je napájena dobíjecím 7,2V Li-Ion akumulátorem, přední části pak energii dodává šestivoltová alkalická baterie typu PX28, 4SR44 nebo 4LR44.

 

Mamiya RZ33

 

Středoformátová zrcadlovka Mamiya RZ33 je dodávána se softwarem Capture One a Leaf Capture, do prodeje zamířila na vybraných trzích během července a její cena byla stanovena na 17 990 dolarů, což v přepočtu dává zhruba 319 400 Kč, tedy o něco méně než v případě modelu Mamiya DM40, o němž jsme zde psali před časem.

 

 

 

 

Stručná technická specifikace fotoaparátu Mamiya DM40:

 • Rozměry bez objektivu: 165 x 155 x 132 mm
 • Hmotnost bez objektivu: 2 kg
 • Snímač: 33 Mpix CCD, velikost 48 x 36 mm, citlivost ISO 50 – 800
 • Optika: 19 výměnných objektivů RZ Leaf Shutter
 • Displej: 3,6“ dotykový LCD
 • Paměť: interní není, podpora karet Compact Flash
   
 • Fotografie: formát RAW (16-bit) maximální rozlišení 6726 x 5040 pixelů, velikost v TIFF formátu až 190 MB
   
 • Expozice: expoziční časy 1/4000 – 8 s, ve speciálnáím režimu až 32 s
 • Sekvenční snímání: 1 snímek za 1,1 vteřiny / rychlost 0,8 fps
 • Software: Capture One a Leaf Capture
   
 • Baterie: pro zadní digitální stěnu 7,2 V Li-Ion akumulátor, pro přední část 6V baterie PX28, 4SR44 nebo 4LR44

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Mamiya RZ33


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.