Přeposlat Sony Alpha A560 a A580

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha A560 a A580

18.02.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Také v dnešním článku zůstaneme u zrcadlovek, a co víc, dáme si hned dvojitou porci, o niž se postarala společnost Sony. Ta na podzim loňského roku obohatila svou řadu digitálních zrcadlovek Alpha o modely A560 a A580, přičemž zatímco druhá jmenovaná novinka se začala prodávat ještě před Vánoci, její sourozenec si trochu nelogicky musel počkat až na letošní leden. Co japonského výrobce k tomuto rozhodnutí vedlo, sice netušíme, ale tipovali bychom, že šlo o kalkul s cílem utrhnout dobré zisky na vánočním trhu, protože vyšší číslo obsažené v názvu modelu implikuje dle zaběhlých zvyklostí i lepší výbavu. Nakolik tento všeobecně přijímaný předpoklad platí v případě této dvojice zajímavých zrcadlovek z dílny Sony, se dočtete níže.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

Podobně jako u starších modelů Sony spadajících do střední třídy, tedy alespoň těch, které byly představovány ve dvojicích, jsou oba fotoaparáty po stránce vzhledu prakticky totožné, ale stejně je tomu i pod kapotou, kde se v obou případech skrývá de facto identická výbava. Jedinou výjimkou je snímač typu CMOS Exmor, který má u modelu A560 rozlišení 14,2 Mpix, zatímco model A580 pracuje s 16 megapixely. Úměrně tomu se samozřejmě liší i kvalita pořizovaných fotografií, jinak si ale můžeme oba přístroje představit takříkajíc „z jedné vody načisto“.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

O konstrukci a designu dvojice novinek se není třeba příliš rozepisovat, oproti staršímu modelu A550 se toho totiž mnoho nezměnilo. Sony zkrátka drží svou zrcadlovkovou řadu Alpha v podstatě v jednom těle a její jednotliví členové se liší jen drobnostmi. V tomto případě se jedná především o drsnější povrch, dodávající pocit, že v ruce držíte pořádný „kus“, což je ostatně při pohledu na hmotnost 599 gramů celkem pravda. Naproti tomu rozměry 137 x 104 x 84 mm až takový děs nevyvolávají a celkově lze říci, že po fyzické stránce jsou na tom oba modely de facto stejně jako jejich předchůdce A550, který byl při shodných rozměrech o titěrné dva gramy lehčí.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

Něco málo inovací se objevilo rovněž u ovládacích prvků, například na zadní straně najdete nově samostatné tlačítko pro nahrávání videí, což je něco, co starším modelům chybělo, a to z jednoduchého důvodu – zrcadlovky obecně se totiž videu donedávna spíše vyhýbaly. Jenže čas trhnul oponou a nových modelů vybavených touto schopností k nespornému potěšení uživatelů postupně přibývá. Obě nové Alphy mají v tomto ohledu menší výhodu, protože příslušné tlačítko je umístěno tak, aby bylo přímo pod palcem, na druhou stranu je zde ale poněkud „utopeno“. Jinak zde najdete to samé, čím disponoval už starší model A550, tedy křížový ovladač pro ostřící body autofokusu, tlačítko funkcí, prohlížení snímků a koše, a samozřejmě výklopný LCD displej, kterým lze pohybovat pouze nahoru nebo dolů. O něco výše pak jsou pak vlevo tlačítka menu a nastavení displeje, a kromě již zmíněného tlačítka videa najdete ještě korekci expozice a aretaci měření expozice.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

Také na horní hraně se toho změnilo jen málo, snad jen rozmístěná ovládacích tlačítek je trochu jiné, nejspíš i kvůli o něco prodlouženému úchopovému držadlu, což určitě ocení lidé s delšími prsty. Díky tomu zbylo více místa na tlačítka pro výběr režimu pohonu a citlivosti ISO, která jsou posunuta o něco dopředu, což je příjemnější, protože je můžete ovládat ukazováčkem přirozeněji než vzadu palcem. Nalevo umístěný otočný volič pro výběr základního expozičního programu má méně voleb pro přímý výběr, ale mnoho dalších programů lze nastavit v uživatelském menu. Sáňky pro externí blesky s paticí Minolta DynaxAF jsou doplněny vstupy pro mikrofon.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

Popis technické výbavy fotoaparátů začínáme většinou snímačem, tentokrát jsme si ale o CMOS Exmor APS-C HD čipu, který disponuje dvojitým protiprachovým systémem, řekli již v úvodu, a tak budeme rovnou pokračovat k jeho spolupracovníkům. Na prvním místě je to obrazový procesor BIONZ, umožňující mimo jiné natáčet Full HD videí ve formátech AVCHD i MPEG4 rychlostí až 60 snímků za sekundu. Po stránce optiky jsou pak oba fotoaparáty kompatibilní se širokou škálou více než 30 výměnných objektivů s bajonetem Sony A či případně s objektivy Carl Zeiss. Na rozdíl od Nikonu, o jehož modelu D3100 jsme zde psali minule, si tedy společnost Sony nepřipravila k novým zrcadlovkám žádné nové objektivy, nicméně takto široké podporované portfolio, do něhož jsou dle některých zdrojů počítány i objektivy Konica Minolta, má bezpochyby dobrou šanci uspokojit i náročnější uživatele. Stabilizace obrazu typu Steady Shot je pak pochopitelně vázána na snímač, jehož citlivost se pohybuje v rozsahu od ISO 100 až do hodnoty ISO 12 800, ve speciálním režimu Multi-Frame NR je dosažitelná dokonce úroveň ISO 25 600.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

Co se týče práce s oběma fotoaparáty, můžete se těšit na všechny expoziční režimy od autofokusu přes prioritní režimy až po plný manuál. Korekce expozice je jen v poměrně malém rozsahu od -2 EV do +2 EV, nechybí však tzv. expoziční bracketing pro 3 snímky
nebo bohaté možnosti manuální kalibrace bílé. Autofokus disponuje 15 ostřícími body, a protože výše zmíněný LCD displej Xtra Fine disponuje náhledovým režimem Live View, obsahuje nabídka ostřících módů také ostření s živým náhledem Quick AF Live View. Expoziční časy se pohybují v rozsahu od 1/4000 až do velkorysých 30 sekund, nechybí rovněž režim Bulb. Nesporně potěšující položkou je sekvenční snímání, dosahující v nejrychlejším módu rychlosti až 7 fotografií za sekundu. Pokud budete mít zároveň aktivovaný živý náhled, klesne rychlost na stále solidní tři snímky za sekundu. Funkční výbava pak dále nabízí populární položky jako detekce tváře a úsměvu, ale je zde také možnost natáčet 3D panoramata. A konečně lze díky vylepšenému automatickému režimu HDR sloučit tři po sobě jdoucí expozice do jediného snímku s vysokým dynamickým rozsahem. Podobně funguje i režim určený pro focení za šera, kdy lze sloučit sérii šesti snímků a potlačit tak rozmazání či nežádoucí šum.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

Maximální dosažitelná kvalita fotografií se vzhledem k rozdílnému rozlišení snímače u každého z dvojice fotoaparátů liší – zatímco model A560 nabízí nejvyšší hodnotu 4592 x 3056 pixelů, jeho sourozenec A580 zvládá až 4912 x 3264 pixelů, přičemž lze v obou případech pořizovat jak klasické JPEG, tak i bezztrátové RAW snímky. Prohlížet si je lze buď na již zmíněném displeji s vysokým rozlišením 921 600 bodů, nebo též na HD televizorech, protože v konektivní výbavě najdete kromě USB rozhraní také HDMI port. Čeho se zde ale nedočkáte, je interní paměť, takže se budete muset spolehnout jen na paměťové karty SD, SDHC či SDXC, podporován je i formát Memory Stick Pro Duo. Z další výbavy zmiňme ještě hledáček, disponující 0,8násobným zvětšením a 95% pokrytím, interní blesk má pak směrné číslo 12 a opravdu velmi široký úhel záběru ekvivalentní 18 mm ohnisku. Přísun energie má na starosti Li-Ion akumulátor NP-FM500H s výdrží na pořízení až 1050 snímků při focení přes optický hledáček.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

 

Vzávěrečném hodnocení nových amatérských zrcadlovek Sony Alpha A560 a A580 se asi budeme trochu opakovat ve smyslu, toho, co jsme již uvedli v souvislosti s Nikonem D3100 – opět se jedná o povedené modely schopné uspokojit jak začínající, tak pokročilejší uživatele, a stejně jako u novinky od Nikonu je jedním z jejich trumfů možost natáčení Full HD videa, představující nový trend v tomto fotografickém segmentu. Jinak je novinek oproti starším Alphám spíše pomálu, i když nový snímač či elektronická vodováha a funkce jako 3D panorama či vylepšený HDR režim nepochybně potěší. A tak raději dodejme, že za model Alpha A580, dodávaný s objektivem o rozsahu 18-55 mm dáte v českých e-shopech zhruba 20 000 Kč, zatímco model Alpha A560, jehož startovní cena byla vyčíslena v přepočtu na 16 000 Kč, se ještě do našich končin nedostal. Jak jsme již poznamenali v úvodu, je to sice trochu divné, ale to je asi tak vše, co se k tomu dá říci.

 

Technické parametry fotoaparátu Sony Alpha A560:

 • Rozměry: 137 x 104 x 84 mm
 • Hmotnost: 599 gramů
   
 • Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, velikost 23.5 × 15.6 mm, rozlišení 14.2 Mpix, citlivost 100 – 12800 / 25600, dvojitý systém redukce prachu, obrazová stabilizace Steady Shot
   
 • Objektiv: bajonet Sony A s podporou objektivů Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodáván se setovým objektivem 18 -55 mm)
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 s - 30 s, Bulb režim, korekce expozice -2 EV až +2 EV, expoziční bracketing pro 3 snímky
   
 • Displej: 3“ výklopný Xtra Fine LCD, rozlišení 921 600 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NP-FM500H, výdrž až 1050 snímků s hledáčkem
   
 • Vyvážení bílé: Automaticky, Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk + Vlastní nastavení, Stupňování vyvážení bílé
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 15-bodovým ostřícím systémem (jednorázové či kontinuální ostření), režim priority clony, režim priority času, plný manuál
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře (8 obličejů) a úsměvu, 3D Panorama, režim Quick AF Live View
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Sport, Západ slunce, Noční portrét
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW, rozlišení 4592 x 3056, 4344 x 2224, 2288 x 1520 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (rychlost 25 fps), 1440 x 1080 nebo 640 x 480 pixelů (až 60 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 7 fps v plném rozlišení, 5 fps s hledáčkem, 3 fps při aktivovaném režimu Live View (RAW max. 22 snímků, RAW+JPEG max. 20 snímků)
   
 • Procesor: BIONZ
   
 • Další výbava: optický hledáček (0,8 x zvětšení, 95% pokrytí, dioptrická korekce v rozsahu -2,5 až +1 dioptrie), výklopný blesk (směrné číslo 12), sáňky pro externí blesk s paticí Minolta DynaxAF
   
 • Software: Picture Motion Browser

 

Technické parametry fotoaparátu Sony Alpha A580:

 • Rozměry: 137 x 104 x 84 mm
 • Hmotnost: 599 gramů
   
 • Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, velikost 23.5 × 15.6 mm, rozlišení 16.2 Mpix, citlivost 100 – 12800 / 25600, dvojitý systém redukce prachu, obrazová stabilizace Steady Shot
   
 • Objektiv: bajonet Sony A s podporou objektivů Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodáván se setovým objektivem 18 -55 mm)
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 s - 30 s, Bulb režim, korekce expozice -2 EV až +2 EV, expoziční bracketing pro 3 snímky
   
 • Displej: 3“ výklopný Xtra Fine LCD, rozlišení 921 600 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NP-FM500H, výdrž až 1050 snímků s hledáčkem
   
 • Vyvážení bílé: Automaticky, Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk + Vlastní nastavení, Stupňování vyvážení bílé
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 15-bodovým ostřícím systémem (jednorázové či kontinuální ostření), režim priority clony, režim priority času, plný manuál
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře (8 obličejů) a úsměvu, 3D Panorama, režim Quick AF Live View
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Sport, Západ slunce, Noční portrét
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW, rozlišení 4912 x 3264, 3568 x 2368, 2448 x 1624 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (rychlost 25 fps), 1440 x 1080 nebo 640 x 480 pixelů (až 60 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 7 fps v plném rozlišení, 5 fps s hledáčkem, 3 fps při aktivovaném režimu Live View (RAW max. 22 snímků, RAW+JPEG max. 20 snímků)
   
 • Procesor: BIONZ
   
 • Další výbava: optický hledáček (0,8 x zvětšení, 95% pokrytí, dioptrická korekce v rozsahu -2,5 až +1 dioptrie), výklopný blesk (směrné číslo 12), sáňky pro externí blesk s paticí Minolta DynaxAF
   
 • Software: Picture Motion Browser

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha A560 a A580


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.