Přeposlat Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha SLT A33 a A55

23.02.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Digitální zrcadlovky se jakožto elitní přístroje určené zejména pokročilejším fotografům, vyznačují kromě vysoké technologické vyspělosti zpravidla i vyšší cenou, což samozřejmě zužuje okruh jejich potenciálních uživatelů. Snad i proto se nových modelů patřících do toho segmentu objevuje na trhu v porovnání s levnějšími kompakty či ultrazoomy objevuje na trhu spíše málo. Podzim loňského roku nicméně patřil k těm úrodnějším obdobím, na čemž má zásluhu především společnost Sony, která svou řadu amatérských zrcadlovek Alpha obohatila hned o 4 novinky. Kromě modelů A560 a A580, které jsme si podrobně rozebrali v minulé recenzi, uvedl japonský výrobce na trh ještě další dva modely s názvy SLT A33 a SLT A55, které jsou ještě zajímavějším počinem – přinášejí totiž zcela novou technologii SLT, využívající takzvaného průsvitného zrcátka. Jak tato inovace funguje a co dalšího duo nových zrcadlovek dále nabízí, si ukážeme v dnešním článku.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Jak je pro většinu počinů společnosti Sony v tomto segmentu typické, jsou si oba modely navzájem podobné jak vzhledem, tak většinou výbavy, s jedinou výjimkou v podobě rozlišení nového snímače CMOS Exmor APS HD, o kterém jsme psali již v minulém článku. Podobně jako u modelů Alpha A560 a A580 má tento čip i v tomto případě u číselně nižšího modelu 14,2 Mpix rozlišení, zatímco „vyšší“ model je o 2 Mpix bohatší. Ačkoli megapixely samy o sobě pravděpodobně sotva něco váží, je model A55 o 8 gramů těžší než jeho sourozenec, udávající hmotnost 431 gramů, což představuje druhou a poslední malou odlišnost mezi oběma přístroji. Naproti tomu jsou rozměry 124 x 92 x 85 mm u obou modelů naprosto identické. To samé platí i o celkové konstrukci jejich těl, kde se opět setkáváme s inovací v podobě zdrsněného povrchu, použitou již u předešlé dvojice A560 a A580. Kromě toho, že dodává obou modelům vzhled přístrojů, které něco vydrží, by měla sloužit také k lepšímu úchopu, lépe řečeno minimalizovat riziko vyklouznutí přístroje z rukou. Podobně by měl fungovat i grip, který je tentokrát důkladně pogumován.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Dá se říci, že vzhledově se obě novinky v zásadě nevymykají ze vzorce, který Sony na svou řadu Alpha aplikuje již několik let, což je vidět i na rozložení ovládacích prvků, které se v globálu od modelů A560 a A580 příliš neliší. Některé menší změny však přece jen proběhly - zmizelo třeba samostatné tlačítko pro nastavení ISO citlivosti snímače, které zde najdete jen jako jednu z voleb dostupných na kruhovém voliči na zadní straně, což platí i o tlačítku samospouště nebo o nastavení vlastností displeje. Na svém místě naopak zůstala jiná inovace v podobě samostatného tlačítka pro natáčení Full HD videí. Jinou podobu má pak přepínač mezi focením přes displej či přes hledáček, což je změna důležitější, než by se na pohled zdálo, protože se jejím prostřednictvím dostáváme k tomu hlavnímu, co oba fotoaparáty přinášejí – nové technologii SLT (Single Lens Translucent) čili takzvanému průsvitnému zrcátku.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Kdybychom měli toto nové řešení popsat jednou větou, dalo by se říci, že zde máme praktickou ukázku sbližování klasických DSLR s levnějšími typy fotoaparátů. Od ortodoxní linie zrcadlovek převzaly oba modely stěžejní prvek v podobě rychlých senzorů fázového autofokusu, avšak nová technologie SLT funguje poněkud jinak. Zatímco u klasických DSLR odráží zrcátko část světla do hledáčku a část propustí na senzory automatického ostření, přičemž se při focení sklopí a všechno světlo jde na snímač, pevné nesklopné polopropustné zrcátko v nových SLT odráží část světla na výše zmínění AF senzory, stejné jako v klasických zrcadlovkách, a zbytek prochází stále na snímač. Z celého procesu tedy odpadá zastávka u hledáčku, pročež jej nebylo třeba zasazovat do konstrukce modelů A33 a A55, a místo toho zde najdete jen jeho elektronickou variantu. Ta nicméně nabízí potěšující vysoké rozlišení 1 144 000 pixelů, 100% pokrytí a 1,1 násobné zvětšení. Hlavní výhoda nového řešení tkví v tom, že rychlý fázový autofokus je nyní použitelný i při režimu živého náhledu Live View, což klasické zrcadlovky dosud neuměly.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Pozitivní vliv má tato změna i při natáčení videa, kde byly doposud všechny fotoaparáty bez rozdílu typu odkázány na ostření pomocí detekce kontrastu - kompakty a ultrazoomy proto, že nic jiného neumí, zrcadlovky zase proto, že se sklopeným zrcátkem své rychlé AF senzory „neviděly“. Ostření detekcí kontrastu je navíc pomalé, nepřesné a zejména u zrcadlovek se automatika často vyloženě trápí. Díky polopropustnému zrcátku vidí přístroj zároveň snímač i AF body, a tak je možné rychle a hlavně přesně ostřit i při natáčení videa. Jak ukázaly první testy, skutečně to funguje, možná až moc dobře - pokud vám natáčený objekt na chvilku „ujede“ z aktivního ostřicího bodu, autofokus se po asi půl vteřině „chytne“ a rychle zaostří třeba na pozadí. To dříve nehrozilo, protože než detekce kontrastu zareagovala, stihli jste záběr zkorigovat. Nová technologie je tak částí odborné veřejnosti hodnocena trochu rozporně ve smyslu, že se zde sešlo od kompaktů i zrcadlovek to horší. Úplným řešením není ani více aktivních AF bodů - zaprvé netvoří souvislou plochu a menší objekt se tak opět může dostat mimo jejich oblast, zadruhé má fotoaparát zaostřovací logiku klasické zrcadlovky a proto preferuje při výběru bodů objekty v popředí. Stačí tedy, aby jeden z AF bodů najel na něco v popředí, a fotoaparát zaostří úplně jinam, než chcete. Je tedy trochu na škodu, že zde není možnost v průběhu natáčení rychle měnit zaostřovací bod, takto totiž můžete na složitější kompozice zapomenout. I tak je ale pohodlí při natáčení řádově větší než s klasickou zrcadlovkou.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Co se týče technické výbavy nových zrcadlovek, o snímači, který je vybaven obrazovou stabilizací Steady Shot, jsme již mluvili výše, a tak dodejme, že jeho partnerem je obrazový procesor BIONZ a optiku má na starosti bajonet Sony A s podporou všech objektivů určených pro klasické DSLR Sony. Co se týče práce s oběma fotoaparáty, najdete zde všechny expoziční režimy od autofokusu až po plný manuál, nechybí ani průběžné ostření s využitím již zmíněného náhledového režimu Live View. Fotoaparát nabízí 15bodový autofokus, ostření může být středové, ale sami si můžete vybrat i jeden z těchto 15 bodů. Ty jsou sice bohužel vesměs namačkány doprostřed obrazu, ale i tak funguje automatický výběr jednoho či více z nich překvapivě dobře. Najdete zde režim AF-S pro jednorázové ostření, dále AF-C pro průběžné zaostření, udržující objekt zaostřený až do namáčknutí spouště, a konečně třetí režim AF-A automaticky vybírá mezi oběma předchozími, přičemž po změně pozice fotoaparátu přepne automaticky na prvně jmenovaný režim. Citlivost snímače lze nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 12800, navíc je zde režim šestinásobné expozice Multi Frame NR pro snížení šumu, kdy lze navolit dokonce až ISO 25600. Expoziční čas může nabývat délky 1/4000 s až 30 sekund, v manuálním módu lze pak využít i bulb režim.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Z dostupných funkcí nechybí oblíbená detekce tváře či úsměvu a bezesporu potěšující je možnost pořizovat 3D panoramatické záběry, ty ovšem raději foťte na výšku, protože při focení na šířku se můžete dostat i na rozlišení 12416 x 1856 pixelů, což je šíře, kterou si už promítnete leda tak na pořádném domácím kině. Dále zde najdete také HDR režim automaticky, jenž dokáže sloučit tři po sobě jdoucí expozice a vytvoří jediný snímek s vysokým dynamickým rozsahem. Velmi zajímavá je i vodováha, která vám napoví, jak držet fotoaparát, aby nebyla fotografie nakloněna, a kterou lze kromě displeje zobrazit i na hledáčku. K dispozici je také sekvenční snímání, jehož maximální rychlost dosahuje až 10 fps, a nechybí ani scénické režimy. Oproti kompaktům jich sice není mnoho, ale na druhou stranu jsou v uživatelském menu opatřeny popisem a názornou fotografií.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

V závislosti na odlišném rozlišení snímače u každého z obou fotoaparátů se liší také maximální dosažitelné rozlišení fotografií s nimi pořízených – zatímco model A33 nabízí nejvyšší hodnotu 4592 x 3056 pixelů, jeho sourozenec A55 zvládá až 4912 x 3264 pixelů, přičemž je možno v obou případech pořizovat jak klasické JPEG, tak i bezztrátové RAW snímky. Videa ve formátech MP4 nebo AVCHD pak oba přístroje zvládají natáčet ve Full HD kvalitě rychlostí až 60 snímků za sekundu. Nastřádané záznamy si lze prohlížet buď na směrem dolů výklopném a jednosměrně otočném 3palcovém displeji s vysokým rozlišením 921 600 bodů, nebo též na HD televizorech, protože v konektivní výbavě najdete kromě USB rozhraní také HDMI port. Interní paměť celkem pochopitelně ani jeden z modelů nevlastní, takže se budete muset spolehnout jen na paměťové karty SD, SDHC, SDXC či Memory Stick Pro Duo.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Z dalších vymožeností lze zmínit ještě GPS modul, kterým disponuje model A55 a který lze využít například pro geotagging čili přiřazení zeměpisných souřadnic a dalších informací k fotografiím, dále nechybí ani vestavěný blesk se směrným číslem 10 a napájení obstarává Li-Ion akumulátor NP-FW50 s napětím 7,2 V a slušnou kapacitou 1020 mAh. Podle výrobce to má stačit při focení bez blesku přes displej na 380 snímků, s hledáčkem pak 290 snímků. Baterie ukazuje přesný stav svých energetických zásob, stinnou stránkou je nicméně velmi pomalé nabíjení, které trvá přes 4 hodiny. Poslední důležitou položkou je pak dodávané CD se softwarem, kde najdete jednak Picture Motion Browser pro snímků do počítače a dále program Image Data Converter v3.2 sloužící ke zpracování RAWů.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Suma sumárum se společnosti Sony podařilo vyvolat uvedením nové technologie velký zájem, a dá se říci, že zaslouženě. Řešení s polopropustným zrcadlem rozhodně není obvyklé a řada Alpha SLT je zatím jedinou sérii fotoaparátů na trhu, která jej používá. Přitom se jedná o systém zachovávající výhody zrcadlovek v podobě rychlého ostření fázovým posunem a navíc disponuje elektronickým hledáčkem, díky kterému máte možnost při manuálním ostření zvětšovat náhled a ostřit mnohem snadněji než u optických hledáčků. Kromě toho sehrává tato inovace pozitivní vliv i při natáčení Full HD videosekvencí, během něhož lze rovněž ostřit. Jedinou menší nevýhodu tak představuje soustředění 15 ostřících bodů doprostřed obrazu a absence možnosti měnit ostřící bod během natáčení, nepotěší také příliš silné odšumování při vyšších citlivostech ISO u JPEG fotografií a poněkud zdlouhavé nabíjení baterie. Jinak jsou ale zrcadlovky Sony Alpha SLT A33 a Sony Alpha SLT A55, které v českých obchodech pořídíte za 16 500, resp. 19 000 Kč, veskrze povedeným příspěvkem japonského výrobce do nekončící diskuze o dalším vývoji na poli tohoto elitního segmentu digitálních fotoaparátů, a nadto počinem, který si své zákazníky bezesporu najde.

 

Technické parametry fotoaparátu Sony Alpha SLT A33:

 • Rozměry: 124 x 92 x 85 mm
 • Hmotnost: 431 gramů
   
 • Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, velikost 23.5 × 15.6 mm, rozlišení 14.2 Mpix, citlivost 100 – 12800 / 25600, dvojitý systém redukce prachu, obrazová stabilizace Steady Shot, technologie SLT (Single Lens Translucent) čili polopropustné zrcátko
   
 • Objektiv: bajonet Sony A s podporou objektivů Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodáván se setovým objektivem 18 -55 mm)
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 s - 30 s, Bulb režim, korekce expozice -2 EV až +2 EV, expoziční bracketing pro 3 snímky
   
 • Displej: 3“ výklopný Xtra Fine LCD, rozlišení 921 600 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora karet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro / Pro HG Duo
   
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NP-FW50 (7,2 V / 1020 mAh), výdrž 380 snímků bez blesku přes displej / 290 snímků s hledáčkem
   
 • Vyvážení bílé: Automatické, Denní světlo, Stín, Oblačno, Žárovky, Zářivky, Blesk, 2500 K až 10000 K, Barevný filtr, Vlastní (sejmutím bílé plochy)
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 15-bodovým ostřícím systémem (jednorázové či kontinuální ostření), režim priority clony, režim priority času, plný manuál, průběžné ostření s LiveView
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře (8 obličejů) a úsměvu, 3D Panorama, HDR režim (3 expozice do jedné)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Sport, Západ slunce, Noční portrét
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW, rozlišení 4592 x 3056, 3344 x 2224, 2288 x 1520 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (rychlost 25 fps), 1440 x 1080 nebo 640 x 480 pixelů (až 60 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 10 fps se sníženou kvalitou, 7 fps v plném rozlišení, 6 fps s hledáčkem, 2.5 fps při aktivovaném režimu Live View (RAW max. 20 snímků, JPEG max. 35 snímků)
   
 • Procesor: BIONZ
   
 • Další výbava: elektronický hledáček (1,1 x zvětšení, 100% pokrytí, dioptrická korekce v rozsahu -4 až +4 dioptrie), výklopný blesk (směrné číslo 10), sáňky pro externí blesk s paticí Minolta DynaxAF
   
 • Software: Picture Motion Browser, Image Data Converter v3.2 pro zpracování RAW

 

Technické parametry fotoaparátu Sony Alpha SLT A55:

 • Rozměry: 124 x 92 x 85 mm
 • Hmotnost: 439 gramů
   
 • Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, velikost 23.5 × 15.6 mm, rozlišení 16.2 Mpix, citlivost 100 – 12800 / 25600, dvojitý systém redukce prachu, obrazová stabilizace Steady Shot, technologie SLT (Single Lens Translucent) čili polopropustné zrcátko
   
 • Objektiv: bajonet Sony A s podporou objektivů Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodáván se setovým objektivem 18 -55 mm)
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 s - 30 s, Bulb režim, korekce expozice -2 EV až +2 EV, expoziční bracketing pro 3 snímky
   
 • Displej: 3“ výklopný Xtra Fine LCD, rozlišení 921 600 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora karet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro / Pro HG Duo
   
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NP-FW50 (7,2 V / 1020 mAh), výdrž 380 snímků bez blesku přes displej / 290 snímků s hledáčkem
   
 • Vyvážení bílé: Automatické, Denní světlo, Stín, Oblačno, Žárovky, Zářivky, Blesk, 2500 K až 10000 K, Barevný filtr, Vlastní (sejmutím bílé plochy)
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 15-bodovým ostřícím systémem (jednorázové či kontinuální ostření), režim priority clony, režim priority času, plný manuál, průběžné ostření s LiveView
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře (8 obličejů) a úsměvu, 3D Panorama, HDR režim (3 expozice do jedné)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Sport, Západ slunce, Noční portrét
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW, rozlišení 4912 x 3264, 3568 x 2368, 2448 x 1624 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (rychlost 25 fps), 1440 x 1080 nebo 640 x 480 pixelů (až 60 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 10 fps se sníženou kvalitou, 7 fps v plném rozlišení, 6 fps s hledáčkem, 2.5 fps při aktivovaném režimu Live View (RAW max. 20 snímků, JPEG max. 35 snímků)
   
 • Procesor: BIONZ
   
 • Další výbava: elektronický hledáček (1,1 x zvětšení, 100% pokrytí, dioptrická korekce v rozsahu -4 až +4 dioptrie), výklopný blesk (směrné číslo 10), sáňky pro externí blesk s paticí Minolta DynaxAF, GPS modul pro geotagging
   
 • Software: Picture Motion Browser, Image Data Converter v3.2 pro zpracování RAW

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha SLT A33 a A55


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.