Přeposlat Nikon Coolpix S8100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix S8100

04.03.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Stejně jako mezi lidmi jsou i si ve světě digitálních fotoaparáty někteří jedinci rovní a někteří ještě rovnější. Zatímco digitální zrcadlovky nebo elitní ultrazoomy se na trhu často vyhřívají i více než rok, než je vystřídá nový model, u kompaktů jsou životní podmínky daleko tvrdší. Vyprávět by o tom mohl i Nikon Coolpix S8000 – na jaře přišel na scénu ověnčen titulem nejtenčího fotoaparátu své třídy, dlouho si však na výsluní nepobyl, protože už v září představila společnost Nikon jeho nástupce S8100. Ten byl sice zpočátku určen pouze pro americký trh, takže v Evropě a v dalších zemích mohl původní model ještě nějakou dobu sklízet úspěchy, ovšem s počátkem roku 2011 mu již odzvonilo celosvětově. A tak nezbývá, než Coolpixu S8000 zamávat a podívat se, s čím novým přichází jeho dědic.

 

Nikon Coolpix S8100

 

Minimálně po stránce vzhledu toho moc není, tělo o rozměrech 104 × 59,2 × 29,9 mm a váze 209 gramů včetně příslušenství se oproti staršímu modelu změnilo jen v detailech, jako je třeba jinak zpracovaná úchopová plocha napravé části přední strany nebo trochu odlišný tvar pogumované opěrky pro palec na straně zadní. O něco významnější inovaci pak představuje obohacení sestavy ovládacích prvků otočným programovým voličem. Ubylo naopak barevných verzí, v nichž je tento model dodáván – pořídit si jej lze v černé, červené a takzvané šampaňské stříbrné.

 

Nikon Coolpix S8100

Nikon Coolpix S8100

 

Hlavní změnu, kterou tento fotoaparát přináší, musíte hledat uvnitř - namísto 14,2 Mpix CCD snímače z předchozího modelu je totiž vybaven 1/2,3“ CMOS čipem s 12,1 Mpix rozlišením, citlivostí v rozsahu ISO 100 - 3200 a technologií osvětlení ze zadní strany. Snížené rozlišení by mělo pozitivně ovlivnit riziko výskytu nežádoucího šumu na fotografiích, což přijde k užitku například u pokročilé funkce focení v protisvětle a nebo při režimu HDR s výrazně zvětšeným dynamickým rozsahem. Ta spojuje různě exponované snímky stejné scény do jediného obrazu, důsledkem čehož je zachycení širokého rozsahu jasů.

 

Nikon Coolpix S8100

Nikon Coolpix S8100

 

Kromě nového obrazového procesoru EXPEED C2 je spolupracovníkem snímače především objektiv Zoom-Nikkor ED VR s ohniskovým rozsahem 30-300 mm, světelností F3.5-F5.6 a 10násobným digitálním zoomem. Jak je zřejmé z označení „VR“, disponuje tento objektiv systémem optické stabilizace obrazu založené na redukci vibrace, potlačující účinky chvění fotoaparátu a umožňující fotit bez použití stativu v situacích, kdy by to jinak bylo nemožné nebo minimálně velmi obtížné, například v tmavém prostředí nebo při použití dlouhých ohniskových vzdáleností. K dispozici je i 4násobný digitální zoom, minimální ostřící vzdálenost pak v makro režimu činí 1 centimetr.

 

Nikon Coolpix S8100

Nikon Coolpix S8100

 

Když už mluvíme o obrazové stabilizaci, můžeme navázat funkční výbavou fotoaparátu, která obsahuje například funkci detekce pohybu. Ta snímá chvění fotoaparátu či pohyby snímaného objektu a automaticky je kompenzuje regulací času závěrky a změnou hodnoty citlivosti. Je praktická i pro ostré zachycení objektů v pohybu. Přístroj též provádí optimalizaci zábleskové expozice v souladu se snímacími podmínkami. Nechybí ani funkce detekce tváře, úsměvu či mrknutí, inteligentní portrétní systém z dílny Nikonu ale zahrnuje třeba i funkci změkčení pleti fotografovaných osob.

 

Nikon Coolpix S8100

Nikon Coolpix S8100

 

Protože Nikon Coolpix S8100 spadá stejně jako jeho předchůdce do kategorie kompaktů, není velkým překvapením, že z expozičních režimů nabízí pouze autofokus, zato se ale můžete těšit například na 17 předinstalovaných scénických režimů včetně automatické volby motivových programů, která automaticky rozpozná fotografovaný motiv a upraví nastavení fotoaparátu pro pořízení kvalitních snímků v libovolném prostředí. Pokročilý scénický režim Noční krajina zase zkombinuje sérii 5 snímků pořízených krátkými časy závěrky do jediného s nízkou úrovní šumu, díky čemuž je možno pořizovat noční snímky z ruky. Podobně funguje i režim Noční portrét a těšit se můžete i na průběžné ostření, které automaticky sleduje určený objekt za pomoci aktivace autofokusu a umožňuje tak uživateli bezpečně pořídit snímek v nejvhodnějším okamžiku.

 

Nikon Coolpix S8100

 

Statické fotografie pořizuje fotoaparát v maximálním rozlišení 4000 x 3000 pixelů, stereofonně ozučené videosekvence pak dosahují Full HD kvality a pro jejich natáčení je vyhrazeno typicky označené samostatné tlačítko. Potěšující je nepochybně i skutečnost, že v průběhu natáčení je možno použít optický zoom i autofokus a pořizovat statické snímky. Pořízené videosekvence lze také přímo ve fotoaparátu upravovat s využitím nových editačních funkcí. K dispozici je i rychlé sekvenční snímání s frekvencí až 10 fps, kdy je díky využití vyrovnávací paměti před expozicí snímků možno zaznamenat jeden či dva snímky v době bezprostředně před stiskem spoušti až na doraz. Pro fotografování při extrémně rychlých akcích je pak k dispozici i motivový program Sériové snímání sportu, který má frekvenci až 120 snímků za sekundu při rozlišení 1,3 Mpix.

 

Nikon Coolpix S8100

 

Veškeré pořízené záznamy lze díky přítomnosti HDMI portu shlédnout nejen na 3palcovém LCD displeji o rozlišení 921 000 pixelů, který je vybaven antireflexní vrstvou, ale i na HD televizorech, pro jejich ukládání je pak připravena interní paměť zvíci 102 MB s možností rozšíření pomocí paměťových karet SD, SDHC a SDXC. A konečněj jako zdroj energie slouží Li-Ion baterie EN-EL12, která by dle výrobce měla na plné nabití zvládnout pořízení až přibližně 210 snímků nebo videozáznam v trvání cca 1 hodiny a 20 minut ve Full HD rozlišení. Poslední podstatnou položkou je pak dodávaný software ViewNX 2, což je kompletní balík programů, umožňující rychle a snadno importovat, procházet, upravovat a sdílet statické snímky i videa. Uživatelům je nabízena také služba Nikon My PictureTown, která umožňuje pořízené snímky bezpečně zálohovat a snadno sdílet na internetu.

 

Nikon Coolpix S8100

 

Jak jsme zmínili již v úvodu, byl Nikon Coolpix S8100 původně určen jen pro americký trh, od ledna letošního roku je ale dostupný i v Evropě, a jeho výrobce za toto rozhodnutí nelze než pochválit. Ne že by snad jednalo o až tak hvězdný model, na poměry kompaktu nicméně přináší celkem dobrou fuknční výbavu a v porovnání se svým předchůdcem S8000 nabízí i několik užitečných vylepšení, z nichž potěší především změna snímače. Doporučená cena tohoto modelu činí na českém trhu 6290 Kč.

 

Technické parametry fotoaparátu Nikon Coolpix S8100:

 • Rozměry: 104 × 59,2 × 29,9 mm
 • Hmotnost: 209 gramů včetně příslušenství
 • Snímač: 1/2,3“ CMOS BSI, 12.2 Mpix, citlivost 100 – 3200
   
 • Objektiv: Zoom-Nikkor ED VR, ohniskový rozsah 30-300 mm, světelnost F3.5-F5.6, 10 x optický zoom, 4 x digitální zoom, optická obrazová stabilizace VR (systém redukce vibrací)
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 - 4 s, korekce expozice -2 EV až +2 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 921 000 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 102 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion akumulátor EN-EL12, výdrž 210 snímků / Full HD video cca 1 h 20 min
 • Režimy expozice: Autofokus, programová automatika, scénické režimy
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, úsměvu a mrknutí, funkce focení v protisvětle, režim HDR s výrazně zvětšeným dynamickým rozsahem (spojení různě exponovaných snímků stejné scény do jediného obrazu), detekce pohybu (snímá chvění fotoaparátu či pohyby snímaného objektu a automaticky je kompenzuje regulací času závěrky a změnou hodnoty citlivosti, optimalizace zábleskové expozice v souladu se snímacími podmínkami, inteligentní portrétní systém s funkcí změkčení pleti fotografovaných osob, průběžné ostření (sledování objektu)
   
 • Scénické režimy: 17 programů (například automatická volba motivových programů, pokročilý režim Noční krajina - zkombinuje sérii 5 snímků pořízených krátkými časy závěrky do jediného s nízkou úrovní šumu, podobně i režim Noční portrét)
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4000 x 3000, 3968 x 2232, 3264 x 2448, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1024 x 768, 640 x 480 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (rychlost 30 fps), 640 x 480 a 240 x 320 pixelů (v obou případech 30 fps)
   
 • Sekvenční snímání: v plném rozlišení až 10 fps (5 snímků za sebou, díky využití vyrovnávací paměti před expozicí snímků možno zaznamenat jeden či dva snímky v době bezprostředně před stiskem spoušti až na doraz), motivový program Sériové snímání sportu s frekvencí až 120 fps při rozlišení 1,3 Mpix (54 snímků za sebou)
   
 • Procesor: EXPEED C2
 • Software: ViewNX 2, služba Nikon My PictureTown

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix S8100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.