Přeposlat Pentax K-r

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-r

23.03.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tradiční značka Pentax patří mezi výrobci fotoaparátů k těm nejstarším a za bezmála sto let své činnosti si získala mnoho příznivců po celém světě. Při současné nasycenosti trhu si ale spánek na vavřínech nemohou dovolit ani ta nejrespektovanější jména, což Japonci dobře vědí, a tak čas od času aktualizují nejen své portfolio digitálních kompaktů, ale i svou rodinu zrcadlovek K, ve které najdete jak elitní přístroje, tak i jednodušší entry-level kusy. A právě do té druhé podkategorie se řadí i zatím poslední přírůstek zvaný <i>K-r</i>, s nímž se Pentax vytasil na podzim loňského roku a o němž si budeme povídat v dnešním článku.

 

Pentax K-r

Pentax K-r

 

Jak napovídá její název, měla by novinka v nabídce Pentaxu nahradit populární model K-x, jenž se na výsluní vyhříval přesně rok, zároveň však částečně navazuje i na vyspělejší model K-7, tvoříce tak jakýsi přechodový můstek mezi oběma přístroji. Už při prvním pohledu na její tělo, udávájící rozměry 125 x 97 x 68 mm a váhu 544 gramů, je ale vidět, že minimálně co do vzhledu se jedná o jednoznačného dědice prvně jmenovaného modelu, od nějž se odlišuje jen o něco větší kapličkou pro zrcadlový hledáček, což se promítlo i do nepatrně navýšené výšky přístroje. Jinak zůstalo vše při starém, od dvojice pogumovaných úchopových ploch po obou stranách přední části těla až po rozložení ovládacích prvků na zadní straně a horní hraně.

 

Pentax K-r

Pentax K-r

Pentax K-r

 

Mnoho změn se neodehrálo ani pod kapotou, kde v hlavní roli působí opět APS-C CMOS snímač s rozměry 23,6×15,8 mm, ořezovým faktorem 1,5 a rozlišením 12,4 Mpix. Navýšení zaznamenala citlivost tohoto čipu, která se u automatiky sice pohybuje od 200 do 12800, stejně jako u staršího modelu, manuálně ji však lze nastavit i na rozmezí ISO 100 – 25600. Snímači nechybí obrazová stabilizace mechanického typu, kterou může využít kterýkoli z podporovaných objektivů Pentax, zpracování obrazu má pak na starosti stará procesor PRIME (PENTAX Real Image Engine) II, ve spolupráci se snímačem zajišťující například příjemně rychlé sekvenční snímání. V plném rozlišení lze rychlostí 6 fps pořídit až 25 JPEG snímků za sebou, pro RAW formát je to pak 12 snímků a při snížené rychlosti 2 fps rozlišení se u RAW fomátu, který je zde k dispozici hned ve dvou podobách (PEF od Pentaxu a obecný RAW formát známý jako DNG), dostanete až na 36 snímků, zatímco počet fotografií v JPEG formátu není omezen.

 

Pentax K-r

Pentax K-r

Pentax K-r

 

Co se týče práce s fotoaparátem, je samozřejmě k dispozici plné spektrum expozičních režimů od autofokusu až po manuální mód, 11bodový ostřící systém SAFOX IX pak využívá i 9 křížových bodů a zmínit je třeba i šestnáctisegmentové měření expozice. Optický hledáček, o němž jsme se zmínili výše, zobrazuje nyní při namáčknutí spouště i ostřící body, což je oproti staršímu modelu novinka, a dále nabízí 96procentní pokrytí fotografované scény a samozřejmě také dioptrickou korekci. Pro hravější uživatele nabízí přístroj také nejrůznější editační hříčky, jako například cross processing nebo umělecké filtry, vybírat lze také z 11 scénických programů včetně režimu Noční scéna HDR, kdy lze fotit s vysokým dynamickým rozsahem. Příjemná je přítomnost uživatelského menu v češtině, což se už stalo naštěstí celkem samozřejmostí, a z užitečných funkcí by neměla chybět oblíbená detekce tváře. Potěší i výkonný vestavěný blesk se směrným číslem 16, kromě něhož si samozřejmě můžete pořídit i blesky externí, a konečně expoziční časy se pohybují v rozmezí od 1/6000 s do 30 sekund a k dispozici je i bulb režim.

 

Pentax K-r

Pentax K-r

Pentax K-r

Pentax K-r

 

Maximální dosažitelné rozlišení statických fotografií činí u tohoto modelu 4288 x 2428 pixelů, u videí se pak můžete těšit na HD kvalitu, což se i u zrcadlovek stává postupně běžným standardem. Naproti tomu interní paměti nepřišli výrobci zrcadlovek stále ještě na chuť, a tak si pro ukládání všech pořízených záznamů budete muset vystačit se SD a SDHC kartami. Chybí bohužel i HDMI port, což znamená, že pro prohlížení a přehrávání je k dispozici pouze LCD displej s 3palcovou úhlopříčkou a rozlišením 921 000 obrazových bodů. Zvláštností je pak naproti tomu možnost bezdrátového přenosu dat na bázi infračerveného komunikačního systému IrSimple jako svého druhu alternativa ke klasickému USB konektoru, který zde ale najdete také. Další zajímavou inovaci pak představuje možnost volby pohonu přístroje – kromě Li-Ion akumulátoru D-LI109 s výdrží na pořízení 470 snímků lze totiž díky adaptéru D-BH109 použít i čtveřici tužkových AA baterií, na které fungoval starší model K-x a které slibují až 1000 fotografií na jedno nabití.

 

Pentax K-r

Pentax K-r

 

Ještě než se zaměříme na cenu, za niž se fotoaparát prodává, nesmíme zapomenout na zastávku u výčtu barevných verzí, v nichž je k dispozici. Kromě původní černé, bílé a červené, uvedených na trh ještě na sklonku minulého roku, už totiž Pentax vypustil do světa i tři speciální verze, které jsou vidět na doprovodných fotografiích. Limitované edice Korejanai, Bonnie Pink a Rilakkuma jsou ovšem k dostání pouze v Japonsku, čemuž napovídají i jejich názvy - druhá jmenovaná edice se váže k tamní populární zpěvačce, zbylé dvě jsou pak inspirovány animovanými seriály téže provenicence. No a teď již k ceně, za kterou si nový Pentax K-r můžete pořídit ve výše uvedené trojici standarních barev. Stejně jako jinde v Evropě se i v Česku prodává buď samostatně nebo se setovým objektivem 18-55 mm o světelnosti F3.5 – F5.6, přičemž cena samotného těla se pohybuje těsně pod 14 tisíci Kč a s objektivem zaplatíte o pár stovek navíc. Zda je to v porovnání třeba s Nikonem D3100, který startoval i s doplňovým objektivem na zhruba 15 tisících, hodně či málo, bude asi muset posoudit každý sám, nicméně celkově lze říct že tento počin Pentaxu patří spíše k těm povedeným.

 

Pentax K-r

Pentax K-r

Pentax K-r

 

Technické parametry fotoaparátu Pentax K-r:

 • Rozměry: 125 x 97 x 68 mm
   
 • Hmotnost: 544 gramů bez příslušenství / 598 gramů s Li-Ion akumulátorem / 625 gramů s AA bateriemi
   
 • Snímač: CMOS APS-C, velikost 23.6×15.8 mm, rozlišení 12.4 Mpix, citlivost ISO 200 – 12800 automaticky nebo 100 – 25600 manuálně
   
 • Objektiv: bajonet Pentax K, KA, KAF, KAF2 a KAF3, podpora širokého spektra objektivů Pentax (v základním balení objektiv 18-55 mm / F3.5 – F5.6)
   
 • Rychlost závěrky: 1/6000 s - 30 s, bulb režim korekce expozice -3 EV až +3 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 921 000 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD a SDHC, s novým firmware i SDXC
   
 • Baterie: Li-Ion akumulátor D-LI109 (výdrž 470 snímků) nebo 4 tužkové AA baterie přes adaptér D-BH109 (výdrž až 1000 snímků)
   
 • Vyvážení bílé: Denní světlo, stín, oblačno, zářivka (D, N, W, L), žárovka, blesk, CTE, manuální (nastavení na displeji)
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 11-bodovým ostřícím systémem SAFOX IX, režim priority clony, režim priority času, plný manuál
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, noční HDR režim
   
 • Scénické režimy: Noční scéna, pláž a sníh, jídlo, západ slunce, děti, mazlíčci, svíčka, muzeum, pódiové osvětlení, noční záběr, noční scéna HDR
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW (Pentax PEF nebo obecný RAW DNG), rozlišení 4288 x 2428, 3936 x 2624, 3072 x 2048, 1728 x 1152 pixelů (pro RAW jen první jmenované)
   
 • Video: rozlišení HD 1280 x 720 pixelů (rychlost fps)
   
 • Sekvenční snímání: 6 fps v plném rozlišení (25 JPEG / 12 RAW za sebou), při 2 fps rychlosti pak 36 RAW a neomezeně JPEG
   
 • Procesor: PENTAX Real Image Engine (PRIME) II
   
 • Další výbava: optický hledáček (0,85 x zvětšení, 90% pokrytí, dioptrická korekce v rozsahu -2,5 až +1,5 dioptrií), vestavěný blesk (směrné číslo 16), sáňky pro externí blesk, české menu
   
 • Software: Pentax

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-r


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.