Přeposlat Canon PowerShot SX30 IS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot SX30 IS

25.03.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Když se řekne „ultrazoom“ či „superzoom“, vybaví se leckomu především společnost Canon, která na tomto poli vykonala v posledních letech skutečně kus poctivé práce. Ne že by se snad například Olympus, Sony či Nikon také nesnažily, ale přece jen tím, kdo tento segment digitálních fotoaparátů posouvá kupředu různými inovacemi a vylepšeními, je dost často právě Canon, a platí to i o jednom z jeho zatím posledních modelů. Loni na podzim představený PowerShot SX30 IS si může po právu nárokovat aureolu revolucionáře bořícího hranice - po stránce zoomovacích možností, tedy de facto toho nejdůležitějšího pro tento typ fotoaparátů, je totiž s 35násobným přiblížením opravdu „ultra“. Podrobně se mu budeme věnovat v dnešní recenzi.

 

Canon PowerShot SX30 IS

 

Fotoaparát s rozměry 122,9 x 92 x 108 mm je v portfoliu Canonu následovníkem staršího modelu SX20 IS, oproti němuž přináší tentokrát jednolitě černé tělo, které je příjemně oblé a díky tomu se dobře drží, a to i přes nezanedbatelnou hmotnost 601 gramů včetně příslušenství. Pozitivní roli zde sehrává také vcelku povedený přední výstupek pro úchop i zadní opěrka pro palec. Celkově nelze dílenskému zpracování přístroje nic podstatného vytknout, vše drží dobře pohromadě – v případě umělohmotné krytky na sáňkách pro externí blesk možná až příliš, a nikde nic nepřekáží, protože například výklopný blesk na rozdíl od některých jiných modelů nevyskakuje sám od sebe, ale je třeba jej aktivovat ručně prostým zdvižením. Tlačítko vedle něj totiž slouží výhradně k nastavení jeho režimu.

 

Canon PowerShot SX30 IS

Canon PowerShot SX30 IS

 

Tím se dostáváme k soupisu ovládacích prvků a zhodnocení jejich rozmístění. Na horní hraně se toho oproti staršímu modelu příliš nezměnilo, s výjimkou toho, že se vzhledem k menšímu gripu muselo zdejší osazenstvo seskupit blíže k sobě. Jinak zde ale najdete stejnou sestavu ve složení hlavní vypínač, volič expozičních režimů a nakonec spoušť obklopená okružím se zoomovací páčkou. Ta sice může uživatele zvyklé na klasickou zoomovou kolébku trochu polekat, nicméně funguje velmi dobře a hlavně přesně. Malé pootočení zoom zvyšuje jen velmi pomalu a lze tak velmi přesně nastavit ohnisko, které chcete, zatímco silnější pootočení přezoomuje velmi rychle, což je při velkém množství zoomu, kterým tento model disponuje, rozhodně pozitivní. Spoušť má příjemný chod s přiměřenou silou pro namáčknutí i domáčknutí. Provozní rychlost fotoaparátu je spíše průměrná, od jeho zapnutí do exponování první fotografie uplyne 2,4 sekundy a snímek bez namáčknutí spouště pořídíte za méně jak půl sekundy. Při namáčknuté spoušti je reakce okamžitá, bohužel ji ale trochu znehodnocuje vcelku dlouhé ukládání snímku, a to za 2,8 sekundy.

 

Canon PowerShot SX30 IS

 

Také na zadní straně přístroje, které dominuje 2,7 palcový výklopný polohovatelný LCD displej, zůstalo v zásadě vše při starém, minimálně o do počtu a funkčního zaměření jednotlivých prvků. Napravo od displeje je tedy pod sebou seskupena trojice tlačítek, z nichž to horní je určeno pro rychlé odzoomování, což přijde vhod například v situaci, kdy máte zazoomováno na velmi dlouhé ohnisko a ztratíte ze záběru objekt, který chcete fotit. Stačí jen zmáčknout toto tlačítko, objektiv trochu odzoomuje, vy můžete najít objekt a až tlačítko pustíte, vrátí se zoom na původní pozici. Druhé tlačítko je pro vstup režimu prohlížení a poslední tlačítko aktivuje menu pro posunutí ostřícího bodu, jehož velikost lze pak nastavit dalším tlačítkem DISP, které je spolu se vstupem do uživatelského menu umístěno níže pod čtyřsměrným ovladačem. Ten je vyveden z jednoho kusu, takže nikdy nevíte, co se stane při nechtěném šikmém stisku, a někomu by mohlo vadit i plně otočné okruží bez jakékoli aretace. Směrem doleva se nastavuje styl ostření, nahoře je korekce expozice, vpravo pak citlivost ISO citlivost a směrem dolů samospoušť, uprostřed pak najdete potvrzovací tlačítko FUNC.SET, které rovněž slouží ke vstupu do vynikajícího rychlého menu, které je oproti tomu, se.nímž se lze setkat u většiny kompaktů řady Canon Ixus, skutečně velice rychlé a navíc i příjemně přehledné.

 

Canon PowerShot SX30 IS

Canon PowerShot SX30 IS

 

To, že je fotoaparát oproti svému předchůdci vyšší, je nejlépe vidět na alespoň vizuálně větším prostoru, který dostal k dispozici elektronický hledáček nad displejem. To je sice potěšující změna, sám o sobě je ale hledáček pořád velice malý a v podstatě je využitelný jen v případě, pokud je natolik silné slunce, že na LCD displeji nic nevidíte. Na běžné focení se s jeho 202 000 pixely a miniaturní úhlopříčkou moc nevystačíte, což je nicméně problém všech ultrazoomů. Nalevo od hledáčku se nachází programovatelné tlačítko, kterému můžete přiřadit téměř libovolnou funkci, napravo je pak umístěno tlačítko pro natáčení videosekvencí. A abychom byli v našem popise skutečně kompletní, doplňme ještě zmínku o závitu na stativ, který najdete vespod, ale který je z nepochopitelného důvodu docela mimo osu fotoaparátu. Pokud fotoaparát dáte na menší stativ a nevytáhnete nohy na maximum, bude fotoaparát přepadávat.

 

Canon PowerShot SX30 IS

 

Od vnějšího popisu se teď přesuňme k technické výbavě, které velí malý 1/2,3" CCD snímač s citlivostí ISO 80-1600 a velmi vysokým rozlišením 14 megapixelů. To je dnes už celkem typická hodnota, co ale běžné rozhodně není, jsou stěžejní parametry objektivu Canon Zoom Lens, který disponuje neuvěřitelným 35násobným optickým zoomem a jehož ohniskový rozsah se pohybuje v rozmezí od vysoce širokoúhlých 24 až do nebetyčných 840 mm, čímž překonává i dosavadního rekordmana, model SP-800 UZ od Olympusu. Objektiv se skládá ze 13 elementů seřazených v 10 skupinách, přičemž kromě jedné oboustranně asférické čočky je zde také jeden člen je z Hi-UD a druhý z UD skla, což by mělo pomoci potlačit tzv.chromatickou aberaci, která tak trápila starší ultrazoomy Canonu. Někteří z vás už možná namítají, že při tak obrovském rozsahu ohnisek by mohla utrpět světelnost objektivu, ta ale na nejširším ohnisku ale dosahuje hodnoty F2.7, což je u dnešních ultrazoomů nejlepší výsledek. Hodnota F5,8 na nejdelším ohnisku už tak dobře nezní, nicméně při rozměrech a zejména váze přístroje je možná pořád ještě až nečekaně dobrá. Nechybí pochopitelně optická stabilizace s velmi vysokým výkonem, přidávající vynikajících 4,5 EV do expozičního rozsahu, nicméně při 840 mm ohnisku se i sebemenší třes ruky projeví v obrovské změně obrazu, komponování expozice tedy rozhodně nebude snadné. Ještě se sluší dodat, že o zpracování obrazu se stará procesor DIGIC4.

 

Canon PowerShot SX30 IS

 

Podle očekávání nabízí fotoaparát plné spektrum expozičních režimů, od automatiky až po plný manuál, přičemž expoziční časy se pohybují v rozsahu od 1/3200 až po 15 sekund. O ostření, které je možné i manuálně, se pak stará USM motor a zoomování má na povel tichý VCM alias Voice Coil Motor. Jednoznačným trumfem je možnost focení v makro režimu od 0 cm, tedy přímo od přední čočky, zatímco klasické ostření začíná na 3 centimetrech. Další zajímavou pomůcku zvanou Zoom Framing Assist jsme pak zmínili již v souvislosti s odzoomovávacím tlačítkem na zadní straně přístroje. Z dostupných funkcí nechybí oblíbená detekce tváře či úsměvu a nelze opominout ani poměrně širokou nabídku scénických režimů, kterou přináší inteligentní automatika Smart Auto. Jak je už u nových Canonů zvykem, fotoaparát má k dispozici také zajímavé umělecké efekty jako rybí oko nebo miniatura, kterou je možno aktivovat i při natáčení videa, ovšem se se sníženou snímkovací frekvencí na 6 fps, 3 fps nebo 1,5 fps. Sekvenční snímání nabízí rychlost jen 0,6 fps s ostřením a zapnutým displejem, při vypnutí obého lze dosáhnout 1,3 fps. Ale ani to není žádný zázrak, i když potěší možnost snímat neomezeně až do kapacity paměti.

 

Canon PowerShot SX30 IS

Canon PowerShot SX30 IS

 

Statické snímky o maximálním rozlišení 4320 x 3240 pixelů umí fotoaparát ukládat jen do JPEG, bezztrátový formát RAW není bohužel k dispozici, což je velká škoda. Zato jsou však k dispozici HD videosekvence, u nichž lze využít i obrazové stabilizace a které si díky HDMI portu můžete přehrát i na HD televizorech, pokud by vám displej s rozlišením 230 000 bodů nestačil, což je dost pravděpodobné. Z dalších rozhraní zde dále najdete USB port a samozřejmě i slot na paměťové karty. Bez těch se vzhledem k absenci interní paměti neobejdete, a tak podpora hned pěti formátů (SD, SDHC, SDXC, MMC a MMC+) přijde určitě vhod. Napájení má na oproti staršímu modelu SX20 IS trochu netradičně na starosti Li-Ion akumulátor NB-7L, který by měl vydržet na 370 snímků. K dispozici je široká nabídka příslušenství – kromě externích blesků Canon Speedlite a síťového adaptéru to je kupříkladu sluneční clona LH-DC60 či adaptér pro připojení filtrů FA-DC67A, nechybí ani CD se softwarem ZoomBrowser EX a novou aplikací CameraWindow pro stahování snímků.

 

Canon PowerShot SX30 IS

 

Souhrnně řečeno, připisuje si Canon PowerShot SX30 IS nepochybně kladné body za nevídaně štědrou nadílku zoomovacích možností objekvitu a za jeho neobyčejně velký ohniskový rozsah, pochvalu zaslouží i vynikající focení maker a dobrá ergonomie. Na druhou stranu se mu však nevyhnulo i několik mínusů, především větší riziko výskytu šumu kvůli vysokému rozlišení snímače, ne moc rychlé odezvy přístroje při focení, nevhodné umístění závitu na stativ, malá využitelnost EVF hledáčku nebo absence RAW formátu fotografií. Je tedy tak trochu otázkou, komu je vlastně tento model určen – výklopný displej, závit na filtry a sáňky na externí blesk jej kvalifikují pro profesionálnější využití, výše zmíněné nedostatky ale tuto možnost trochu srážejí. Každopádně se ale jedná o fotoaparát, který si zasluhuje pozornost a například pro focení maker v přírodě je naprosto ideální. Na český trh dorazil ke konci minulého roku s cenou 10 500 Kč s DPH, v současnosti jej seženete již i o tisícovku levněji.

 

Technické parametry fotoaparátu Canon PowerShot SX30 IS:

 • Rozměry: 122,9 x 92 x 108 mm
 • Hmotnost: 601 gramů včetně příslušenství
 • Snímač: 1/2,3" CCD, rozlišení 14.1 Mpix, citlivost ISO 80-1600
   
 • Objektiv: Canon Zoom Lens, ohniskový rozsah 24-840 mm, 35 x optický zoom, 4 x digitální zoom, světelnost F2.7 – F5.8, mechanická obrazová stabilizace (Lens-shift), optická obrazová stabilizace s účinkem +4,5 EV
   
 • Rychlost závěrky: 1/3200 s - 15 s, korekce expozice -2 EV až +2 EV
 • Displej: 2.7“ TFT, rozlišení 230 000 bodů (240 x 320 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD / SDHC / SDXC / MMC / MMC+
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NB-7L (výdrž 370 snímků)
   
 • Vyvážení bílé: Denní světlo, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Vlastní
   
 • Režimy expozice: inteligentní automatika Smart Auto, režim priority clony a času, plný manuál, ostření bodové, vídebodové a kontinuální (možno i manuálně) od 3 cm, makro režim od 0 cm
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, detekce úsměvu, ostření pře USM motor, zoomování přes VCM (Voice Coil Motor), funkce Zoom Framing Assist (možnost rychlého odzoomování díky speciálnímu tlačítku v případě ztracení foceného objektu ze záběru)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajina, Sport, Speciální scéna (Chytrá expozice – s detekcí úsměvu a mrknut), Slabé osvětlení (2 Mpix), Super živé barvy, Plakátový efekt, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Efekt rybího oka, Efekt miniatury, Pláž, Listí, Sníh, Ohňostroj, Pomůcka pro pořizování panoramatických záběrů
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4320 × 3240, 3722 x 2104, 3072 × 2304, 1600 × 1200, 640 × 480 pixelů
   
 • Video: rozlišení HD 1280 x 720 pixelů, popř. 640 x 480 a 240 x 320 pixelů (vše 30 fps), možnost využití obrazové stabilizace a efektu miniatury (při snížené rychlosti 6, 3 nebo 1,5 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 0,6 fps s ostřením a zapnutým displejem, 1.3 fps při vypnutí obého
 • Procesor: DIGIC 4
   
 • Další výbava: elektronický EVF hledáček (rozlišení 202 000 bodů, dioptrická korekce), vestavěný blesk (směrné číslo 5,8), sáňky pro externí blesk (s plastovou krytkou)
   
 • Software: ZoomBrowser EX, CameraWindow
   
 • Příslušenství: externí blesky Canon Speedlite, síťový adaptér, sluneční clona LH-DC60 či adaptér pro připojení filtrů FA-DC67A

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot SX30 IS


počet příspěvků: 1

dara

30.03.2011 v 11:56

Canon Pover Shot, není třeba psát celý název. Mému muži a mě stačí říct Jen značka Canon a je vymalováno. Tato značka nás doprovází celý společný život. První foťák který jsme si za opravdu uškudlené penízky koupili byl Canon a tak to šlo stále až po tento pro nás dokonalý foťák a na tuto značku nedáme dopusti. Mým snem je manželovi koupit větší objektív, ale to mi dá asi ještě moc šetření. Jinak pro nás není lepší značka.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.