Přeposlat Casio Exilim EX-H20G

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Casio Exilim EX-H20G

27.04.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Na závěr čtyřdílné série článků zaostřených na společnost Casio pro vás přesně v duchu známého rčení máme to nejlepší, jinak řečeno se dnes budeme zabývat nejsilnějším z kvarteta jejích nových fotoaparátů. Přestože je svým výrobcem deklarován jako digitální kompakt, nahlíží model Exilim EX-H20G částečně už do vyšší třídy ultrazoomů, a to nejen díky poměrně kvalitnímu objektivu, nýbrž i zásluhou integrovaného GPS modulu, který mezi kompaktními fotoaparáty přece jen moc často nenajdete, natož pak v podobě, o které se rozhovoříme níže.

 

Casio Exilim EX-H20G

 

Oproti předešlým třem modelům je fotoaparát o rozměrech 102,5 x 68 x 29 mm a váze 172 gramů koncipován znatelně střídměji, což se projevilo i na pouhých dvou dodávaných barevných verzích, černé a bílé. Zato však leckoho z vás jistě potěší náznak úchopového výstupku na přední straně a také rozmístění ovládacích prvků je velmi dobré, podobně jako u starších modelů spadajících do řady Exilim EX-H, přičemž zajímavě působí hlavně možnost zapnout fotoaparát nejen klasickým hlavním vypínačem, ale také tlačítkem režimu snímání, umístěným na zadní straně nad tlačítkem pro prohlížení. První testy zahraničních odborných webů sice hovoří o mírné nepřehlednosti uživatelského menu, která je ale dána tím, že aparát nabízí velké množství nastavení pro různé režimy snímání, takže až si všechny funkce osaháte, už vám to nejspíše tak zmatečné nepřijde.

 

Casio Exilim EX-H20G

 

To hlavní, čím je tento model zajímavý, se ale skrývá uvnitř, jak jsme již zmínili v úvodu. Snímač typu CCD s malou 1/2,3“ úhlopříčkou, citlivostí v rozsahu ISO 80 - 3200 a rozlišením 14,1 Mpix sice není sám o sobě žádnou bombou a také o duálním obrazovém procesoru Exilim Engine HS jsme mluvili již v minulém článku, pochvalu si ovšem zaslouží objektiv s 10násobným optickým zoomem a ohniskovým rozsahem od velmi širokoúhlých 24 až po maximálních 240 mm. Jedná se tedy o objektiv známý již ze starších modelů H10, H15 a FH100, skládající se z 11 optických členů v 10 skupinách. Světelnost F3,2 na nejširším ohnisku je v této třídě poměrně dobrá, ačkoli tedy v globálu to žádná sláva samozřejmě není, zatímco hodnota F5,7 na nejdelším ohnisku nevybočuje z průměru. Zato si ale díky funkci Single Frame SR Zoom můžete k výše zmíněnému 10násobnému optickému a 4násobnému digitálnímu zoomu přidat další 1,5násobné přiblížení bez znatelného zhoršení kvality obrazu. Objektiv ostří od 15 cm, v makro režimu se pak dostanete na 7 cm, pro clonění je použit ND filtr a konečně obrazová stabilizace je řešena technologií CCD Shift, váže se tedy na snímač.

 

Casio Exilim EX-H20G

Casio Exilim EX-H20G

 

To jsme se ale ještě pořád nedostali k tomu nejdůležitějšímu, totiž k hybridní GPS, která kombinuje klasický GPS modul se snímačem pohybu. Díky tomu dochází k zpřesňování polohy při pohybu a také k rozumné informaci o poloze v místech, kde jste bez signálu. První zjištění souřadnic zabere několik minut, což je běžná věc, podruhé už ale tyto údaje naskočí prakticky ihned, a to i v případě přesunu o desítky kilometrů, navíc přesnost je za dobrých podmínek na úrovni standardních GPS navigací, tedy do cca 10 metrů, což je výborný výsledek, i když občasných „ústřelů“ až o stovky metrů se asi také dočkáte. Fotoaparát si pamatuje 140 map několika světových měst, zobrazuje též umístění fotoaparátu na mapě a nabízí i databázi 10 000 zajímavých fotografických míst, ke kterým vás dokonce dokáže navigovat. Dále je k dispozici přes milion názvů lokací a do fotografie je tak možné vložit textový popis místa, kde jste, resp. na které se díváte. Je-li možností více, pak si můžete vybrat, i když musíme upozornit, že databáze obsahuje pouze názvy obcí, nikoli třeba historických památek - to byste museli sáhnout po o dost dražších modelech. Menší muškou je rovněž skutečnost, že na výše zmíněné mapě, kam fotoaparát zaznamenává i prošlou trasu, mají rozumné rozlišení pouze velká města, jinak si toho moc neprohlédnete, protože protože přiblížení končí na 25 km na jednotku, zatímco města disponují až 50 metry. Co si ale naopak zaslouží ocenit, je fakt, že při prohlížení fotografií stačí kliknout na ikonku Země ve snímku a zobrazí se poloha, kde jste fotili.

 

Casio Exilim EX-H20G

 

Jestliže jsme v úvodu hovořili o tom, že tento fotoaparát díky některým částem své výbavy nahlíží mezi ultrazoomy, pak z hlediska možností nastavení expozice je naopak typickým kompaktem, z expozičních režimů totiž nabízí jen programovou automatiku. Ostřit lze ovšem nejen automaticky, ale i manuálně, expoziční časy se pak pohybují od 1/2000 do 4 sekund. Z funkční výbavy nechybí oblíbená detekce tváře, zmínit lze i funkci Dynamic Photo, která automaticky vyjme pohybující se objekt ze sekvence 20 snímků a jeho vložením do jiných snímků vytvoří dojem pohybu. Plusem je také podpora 360° panoramatických záběrů, dokonce i v pohyblivé verzi, kdy stačí fotoaparátem prostěm pohybovat. Pokud chcete vytvořit autoportrét, pak stačí aktivovat režim Auto-portrét a namířit aparát na sebe. Zapomenout nesmíme ani na scénické programy, sdružené v režimu Best Shot, kde si ti náročnější z vás mohou vytvořit až 999 vlastních módů. Ty se ale bohužel během jakéhokoli formátování interní paměti ztratí.

 

Casio Exilim EX-H20G

 

Co se týče fotografických a filmařských výstupů, produkuje tento model statické fotografie v rozlišení 4320 x 3240 pixelů, panoramatické snímky pak dosahují hodnot 7680 x 720 bodů pro horizontální 360° verzi, ve vertikálním módu je pak maximum 1280 x 4320 bodů (180°). Videa zvládá fotoaparát natáčet v HD rozlišení 1280 x 720 pixelů a při rychlosti 30 fps, což je dnes už celkem běžná věc. Díky duálnímu obrazovému procesoru lze při natáčení také současně fotit, amozřejmě ale musíte počítat se "seknutím" záznamu. Maximální délka HD videa pak činí 29 minut. Pořízené záznamy si díky HDMI portu můžete přehrávat nejen na 3palcovém displeji s rozlišením 460 800 dodů, ale i na kompatibilních televizorech, pro ukládání je pak připravena interní paměť zvíci 15 MB, kterou je možno rozšířit SD, SDHC a SDXC kartami. Napájení má potom na starosti Li-Ion akumulátor NP-90, který udává výdrž až 600 snímků, ovšem bez zapnuté GPS – s ní se hodnota samozřejmě snižuje, protože aktivní GPS spotřebovává energii baterie. Výrobce uvádí výdrž 5 hodin prohlížení a přes 3 hodiny pořizování videozáznamu.

 

Casio Exilim EX-H20G

 

Zkrátka a dobře, Casio Exilim EX-H20G představuje v nabídce svého výrobce rozhodně zajímavý počin, především díky hybridní GPS a dobrým zoomovacím možnostem objektivu. Pochvalu si zaslouží prohlížení snímků, které je velice rychlé, prakticky okamžité. Jednotlivá videa je možno exportovat na fotografii a také editovat - stříhat, mazat a podobně. Mezi dostupné funkce při úpravě snímků patří optimalizace jasu, vyvážení bílé, zesvětlení či ztmavení snímku. Jedním z hlavních pozitivních faktorů je ale také celkem příznivá cena, která na českém trhu činí 7490 Kč včetně paměťové karty o kapacitě 8 GB.

 

Technické parametry fotoaparátu Casio Exilim EX-H20G:

 • Rozměry: 102,5 x 68 x 29 mm
 • Hmotnost: 172 gramů bez příslušenství (216 gramů s baterií a kartou)
 • Snímač: 1/2,3“ CCD, rozlišení 14.1 Mpix, citlivost 80 – 3200
   
 • Objektiv: Exilim, ohniskový rozsah 24 - 240 mm, světelnost F3.2-F5.7, 10 x optický zoom, 4 x digitální zoom, ostření od 15 cm (makro 7 cm)
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 – 4 s, korekce expozice -2 až +2 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 460 800 bodů (320 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 15 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC, SDXC
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NP-90, výdrž 600 snímků (bez GPS)
   
 • Režimy expozice: Programová automatika (+ možnost manuálního ostření), scénické režimy Best Shot (38 programů, možnost vytvoření až 999 vlastních módů)
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, Best Shot, Dynamic Photo, Slide Panorama včetně pohyblivých záběrů (až 360 stupňů horizontálně, 180 stupňů vertikálně), režim Autoportrét
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 2816 x 2112, 2048 x 1536, 640 x 480 pixelů, panoramatické snímky až 7680 x 720 pixelů horizontálně (360°) a 1280 x 4320 pixelů vertikálně (180°)
   
 • Video: HD rozlišení 1280 x 720 pixelů, popř. VGA (640 x 480 pixelů), rychlost vše 30 fps, mnaximální délka HD videa 29 minut
   
 • Další výbava: integrovaná hybridní GPS (klasický GPS modul doplněný o snímač pohybu) se 140 mapami velkých měst, databáze 10 000 zajímavých fotografických míst, přes milion názvů lokací
   
 • Software: Casio

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Casio Exilim EX-H20G


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.