Přeposlat Sigma SD1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sigma SD1

11.05.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešním článku se po necelých dvou týdnech opět vrátíme k digitálním zrcadlovkám, které sice nemají na trhu tak početné zastoupení jako třeba kompakty či ultrazoomy, čas od času se ale přece jen nějaká ta novinka na trhu objeví. V uplynulých měsících se o to staraly zejména značky Pentax, Olympus, Nikon a Canon, dnes si ale vezmeme na paškál společnost Sigma a její prozatím poslední počin v této oblasti.

 

Sigma SD1

 

Není žádným tajemstvím, že společnost Sigma v posledních letech na poli digitálních zrcadlovek nehýří zrovna velkou aktivitou - přísliby modernizace této části jejího portfolia většinou ustrnuly u představování prototypů či uvádění modelů, jež byly vybaveny vyšším rozlišením snímače a jinak se co do výbavy příliš neměnily. Přitom paradoxně právě Sigma jako jediný výrobce tohoto typu fotoaparátů používá unikátní technologii snímačů Foveon, nabízející na rozdíl od jiných senzorů některé zajímavé výhody. Především je zde každý obrazový bod skládán ze tří barevných vrstev RGB spektra, oddělených silikonovým děličem namísto takzvaného primárního filtru, a tím jsou barvy věrohodnější, protože k získání plnohodnotných složených barev není nutná interpolace. Je tedy trochu škoda, že Sigma na tomto systému dále nepracuje. Až na podzim loňského roku se ledy alespoň trochu pohnuly v souvislosti s představením nového modelu s názvem SD1. Tedy alespoň to tak vypadalo.

 

Sigma SD1

Sigma SD1

 

Tento fotoaparát totiž v těle 145,5 × 112,5 × 80 mm ukrývá nový snímač Foveon X3, který nabízí celkem 46 miliónů fotodiod a obsahuje 3 pod sebou ležící vrstvy, z nichž každá zastupuje jednu z barev RGB spektra a disponuje zhruba 15 Mpix rozlišením. Dohromady se tak dostáváme k dost neuvěřitelné sumě 46 megapixelů, přičemž předchozí typ tohoto snímače disponoval celkovým rozlišením 14,06 Mpix skládajícím se ze tří 4,7 megapixelových vrstev. Máme zde tedy zlepšení více než trojnásobné, a přitom jde o čip, který je s rozměry 24 × 16 mm jen o něco málo větší než klasické APS-C senzory, oproti nimž má i menší 1,5násobný ořezový faktor. Pro úplnost dodejme, že starší generace Foveonu udávala v tomto směru hodnotu 1,7 a její velikost byla 20,7 x 13,8 mm.

 

Sigma SD1

Sigma SD1

Sigma SD1

 

Dalším pokrokem ve srovnání s dosavadním vrcholem nabídky japonského výrobce, zrcadlovkou SD15, je také nová konstrukce samotného těla fotoaparátu – zatímco starší model byl převážně z plastu, jeho nástupce dostal do vínku pevnou kastli z hořčíkové slitiny, navíc důkladně utěsněnou vůči vniknutí prachu či vlhkosti. Kromě lepší použitelnosti v terénu to novému modelu dodává i výrazně serióznější dojem. Ten je podpořen i dobrou technickou výbavou, obsahující kromě výše uvedeného snímače také nový obrazový procesor, který nese označení Dual True II a měl by podle výrobce být příslibem větší rychlosti a lepší obrazové kvality. Nechybí ani optický hledáček s 98% pokrytím snímané scény a 0,95násobným zvětšením, fotit lze ale i přes 3palcový LCD displej s rozlišením 460 000 pixelů. Co se týče objektivu, platí i nadále skutečnost, že bajonet Sigma SA podporuje pouze objektivy téže značky.

 

Sigma SD1

Sigma SD1

 

Co se týče focení, nabízí zrcadlovka plné spektrum expozičních režimů od 11bodového autofokusu až po plný manuál, pro ukládání pořízených fotografií se pak vzhledem k absenci interní paměti budete muset spolehnout na paměťové karty Compact Flash. Zmínit lze ještě vestavěný blesk se směrným číslem 11, kromě nějž jsou podporovány i blesky externí, ale to je bohužel asi tak vše, co se ještě dá o Sigmě SD1 říci, čímž se dostáváme k tomu, co jsme naznačili již ze začátku. Možná si ještě vzpomenete, jak dlouho to trvalo staršímu modelu SD15 od oficiálního představení na pulty obchodů, tedy plné dva roky, když si po první premiéře v roce 2008 střihl ještě repete vloni na jaře. A bohužel to zatím vypadá, že s jeho nástupcem to dopadne podobně – zahájení jeho prodeje bylo původně ohlášeno na únor či březen letošního roku, nyní máme květen a po nové zrcadlovce stále ani stopy a výrobce mlčí, o připravované novince neodhalil ani její váhu.

 

Sigma SD1

 

Kde se stala chyba, je nejasné. Zatím víme jen to, že by se Sigma SD1 měla na trhu objevit v černé a stříbrné barevné verzi, ale kdy se tak stane a zda se tak vůbec stane, netuší zatím ani zahraniční zdroje, které se zatím odvolávají jen na různé, většinou japonské blogy, kde se objevilo několik tzv. „hands-on“ videí, tedy jakýchsi prvních recenzí. Vzhledem k tomu, že podobná situace se v minulosti odehrála i u některých dalších modelů Sigmy, nezbývá než se obrnit trpělivostí a čekat, protože zatímco japonské vlaky jsou synonymem přesnosti či spíše dochvilnosti, o fotoaparátech to, alespoň v případě Sigmy, asi neplatí.

 

Dosud známé technické specifikace fotoaparátu Sigma SD1:

 • Rozměry: 145,5 × 112,5 × 80 mm
 • Hmotnost: zatím neupřesněna
   
 • Snímač: Foveon X3, velikost 24 x 16 mm, 3 barevné RGB vrstvy o celkovém rozlišení 46,08 Mpix (3 x 15,36 Mpix), citlivost ISO zhruba 100 – 6400, ořezový faktor 1,5x
   
 • Objektiv: bajonet Sigma SA, podpora objektivů Sigma
 • Rychlost závěrky: neznámá, korekce expozice -2 EV až +19 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 460 000 bodů (320 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet Compact Flash Type I
 • Baterie: Li-Ion akumulátor
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 11-bodovým ostřícím systémem, režim priority clony, režim priority času, plný manuál
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW rozlišení 4800 x 3200 pixelů a zřejmě řada dalších
 • Procesor: Dual True II
   
 • Další výbava: optický hledáček s 98% pokrytím a 0,95násobným zvětšením (dioptrická korekce -3 až +1,5), vestavěný blesk (směrné číslo 11), sáňky pro externí blesk
   
 • Příslušenství: podpora externích blesků EF-610 DG SUPER, EF-610 DG ST, EM-140 DG

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sigma SD1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.