Přeposlat Samsung SH100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung SH100

17.06.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Samsung patří na trhu s digitálními fotoaparáty již dlouho mezi ty nejsilnější hráče, její vývojáři však dobře vědí, že vzhledem k nabitému konkurenčnímu prostředí je třeba stále přicházet s něčím novým, aby tomu tak bylo i nadále. Jedním z nejzajímavějších letošních plodů jejich snahy je stylový kompakt SH100, kterému se budeme věnovat v dnešním článku a který boduje zejména širokou paletou konektivních možností.

 

Samsung SH100

 

Na první pohled nepůsobí fotoaparát o rozměrech 93 x 54 x 19 mm a váze 110,2 gramů nijak výjimečně, tedy alespoň zepředu. Na zadní straně už zaujme absence převážní většiny ovládacích prvků, jež ustoupily velkému 3palcovému dotykovému displeji, který kromě rozlišení 230 000 obrazových bodů nabízí především nové uživatelské rozhraní Smart Access, fungující v zásadě stejně rychle a intuitivně jako u mnoha chytrých telefonů. S jejich vývojem má ostatně Samsung rovněž bohaté zkušenosti, které mu zde zřejmě přišly k užitku, neboť zejména rozložení ikonek pro jednotlivé funkce a aplikace, jak ukazují doprovodné fotografie, skutečně připomíná domovské obrazovky některých smartphonů z dílny korejského výrobce. Jak si ukážeme níže, nejedná se vůbec o čistě náhodnou podobnost, zatím však zůstaňme pouze u konstatování, že nová platforma umožňuje uživatelům přetahovat, aktivovat a ovládat ikony aplikací, snadno prohlížet fotografie a ovládat celou řadu funkcí fotoaparátu.

 

Samsung SH100

Samsung SH100

 

Co se týče základní technické výbavy, tváří se Samsung SH100 zcela standardně, stejně jako u většiny kompaktů má totiž hlavní roli 1/2,33“ CCD snímač s rozlišením 14,2 Mpix a citlivostí v rozsahu ISO 80 – 3200, a průměru se nevymyká ani objektiv Samsung s 5násobným optickým zoomem, světelností F3.3 – F5.9 a ohniskovým rozsahem 26 - 130 mm. Optickou obrazovou stabilizaci byste zde hledali marně, budete si muset vystačit pouze s její digitální verzí. Také v otázce možností nastavení expozice nečekejte nic výjimečného, stejně jako u většiny podobně koncipovaných fotoaparátů je zde k dispozici pouze programová automatika a ostření na bázi detekce kontrastu. Expoziční časy se pak pohybují v rozmezí 1/2000 – 8 sekund.

 

Samsung SH100

Samsung SH100

 

Také funkční zázemí přístroje obsahuje veskrze standardní položky, jako je detekce tváře nebo poměrně bohatá nabídka scénických režimů, výše zmíněná automatika Smart Auto pak přináší některé další užitečné doplňky, které by měly přispět k vyššímu komfortu uživatele - jedná se například o funkce Smart Filter 2.0, Autoportrét nebo režim Beauty Shot. Kromě statických fotografií v klasickém JPEG formátu, dosahujících maximálního rozlišení 4320 x 3240 pixelů, zvládá fotoaparát také natáčet videa v HD kvalitě 1280 x 720 pixelů, a to rychlostí 30 fps. Pro ukládání všech pořízených záznamů je připravena interní paměť, ovšem vzhledem k tomu, že disponuje kapacitou pouhých 7 MB, se bez podporovaných paměťových karet SD a SDHC pravděpodobně sotva obejdete.

 

Samsung SH100

Samsung SH100

 

Největší předností Samsungu SH100 je ovšem jeho konektivní výbava, která sice z fyzických rozhraní nabízí pouze USB port a A/V výstup, skrývá však také zabudovaný WiFi modul s až třípásmovým pokrytím, umožňující pořízené snímky a videa snadno přenášet do počítače, a to pouhým stiskem dvou tlačítek. Po zvolení funkce automatického zálohování na počítač (PC Auto Back-up) fotoaparát automaticky vyhledá počítač a stáhne do něj nejnovější fotografie, i když je počítač vypnut. Tato funkce je kompatibilní se systémem Wake-on LAN, kterým je vybaveno mnoho moderních domácích počítačů. Díky podpoře certifikátu DLNA pak můžete fotoaparát bezdrátově připojit také ke kompatibilnímu teklevizoru s HD rozlišením, takže ani nevadí, že fotoaparát nemá HDMI konektor. Aby bylo přenášení často velkých video souborů jednodušší a rychlejší, disponuje fotoaparát také účtem poskytovatele mobilního připojení Boingo, což mimo jiné obnáší také přístup k více než dvěma stům tisícům Wi-Fi přístupových bodů po celém světě. Posílat fotografie a videa e-mailem nebo je sdílet na sociálních sítích je tedy opravdu snadné.

 

Samsung SH100

Samsung SH100

 

To ale pořád ještě není všechno. Již na začátku článku jsme psali o jisté podobnosti grafického designu u nového uživatelského rozhraní Smart Access a u domovských obrazovek některých mobilních telefonů z dílny Samsungu, a vězte, že to není náhoda. Pomocí již zmíněného WiFi modulu totiž můžete fotoaparát připojit také ke smartphonu Samsung Galaxy S, který pracuje s operačním systémem Google Android a na kterém si budete moci v reálném čase prohlédnout záběr, který chcete pořídit. Pokud by scéna nevypadala dle vašich představ, můžete ji přiblížit či naopak oddálit, abyste získali co nejlepší obraz, a poté na dálku stisknout spoušť. Tato inovace znamená, že již nebudete muset běhat od fotoaparátu k focenému objektu, abyste naaranžovali například co nejlepší zátiší či skupinové foto. Kromě toho lze díky GPS, jíž telefon disponuje, přiřazovat k pořízeným snímkům i přesné zeměpisné údaje o lokalitě jejich vzniku.

 

Samsung SH100

Samsung SH100

 

Souhrnně řečeno je Samsung SH100 důkazem, že jeho výrobce stále drží pomyslný prst na tepu doby, k čemuž využívá technologických inovací spjatých s jinými částmi svého portfolia, v tomto případě s mobilními telefony. Propojení fotoaparátu s mobilním telefonem je navíc něco, co má nesporný potenciál oslovit mladší, více digitálně propojenou generaci uživatelů, kterým Samsung vychází vstříc i příznivou cenou své novinky – v českých internetových obchodech tento zajímavý model, dodávaný s Li-Ion baterií BP85A o kapacitě 850 mAh, jejíž životnost je přibližně 250 snímků na jedno nabití, pořídíte již za zhruba 3 a půl tisíce Kč.

 

Technické parametry fotoaparátu Samsung SH100:

 • Rozměry: 93 x 54 x 19 mm
 • Hmotnost: 110,2 gramů
 • Snímač: 1/2.33“ CCD, rozlišení 14.2 Mpix, citlivost 80 – 3200
   
 • Objektiv: Samsung, ohniskový rozsah 26 – 130 mm, 5 x optický zoom, 5 x digitální zoom, světelnost F3.3 – F5.9, digitální obrazová stabilizace, ostření od 5 cm v makro režimu
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 – 8 s, korekce expozice -2 až +2 EV
   
 • Displej: 3“ dotykový LCD, rozlišení 230 000 obrazových bodů, nové uživatelské rozhraní Smart Access
   
 • Konektivita: microUSB port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty, integrovaný WiFi modul s certifikátem DLNA a účtem poskytovatele mobilního připojení Boingo (přístup k až 200 000 přístupovým WiFi bodům)
   
 • Paměť: interní 7 MB, podpora paměťových karet SD a SDHC
 • Baterie: Li-Ion BP85A, kapacita 850 mAh, výdrž zhruba 250 snímků
 • Režimy expozice: programová automatika Smart Auto
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, Smart Filter 2.0, Autoportrét, režim Beauty Shot, automatické zálohování na počítač (PC Auto Back-up)
   
 • Sekvenční snímání: zhruba 1 fps v plném rozlišení
   
 • Scénické režimy: Portrét, noční portrét, portrét v protisvětle, noční scéna, protisvětlo, krajina, bílá, přírodní zelená, modrá obloha, západ slunce, makro, makro text, makro barva, stativ, akce, ohňostroj, rozbřesk, pláž, sníh
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 2592 x 1944, 1984 x 1488, 1920 x 1080, 1024 x 768 pixelů
   
 • Video: formát H.264, rozlišení HD 1280 x 720, pixelů, rychlost30 fps
   
 • Další výbava: možnost bezdrátového připojení k mobilnímu Samsung Galaxy S, jeho prostřednictvím lze využít GPS a na ni navázaný geotagging
   
 • Software: Intelli-studio, Auto Back-up

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung SH100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.