Přeposlat Casio TRYX

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Casio TRYX

24.08.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Naprostá většina nových fotoaparátů na trhu, o nichž vás na našem portálu postupně informujeme, přichází na scénu prostě jako doplnění některé ze stávajících modelových řad v portfoliích svých výrobců, čas od času se ale na scéně objeví i model, který do žádné zavedené řady nezapadá - buď je sám zakladatelem řady nové, nebo je zcela jedinečný a tedy zákonitě nezařaditelný. Jeden takový originální zářez, spadající do druhé jmenované kategorie, si letos na svou pažbu připsala společnost Casio, jejíž kompaktní fotoaparát s názvem TRYX je zajímavou ukázkou toho, co všechno si lze ve spojitosti s digitálním fotografováním představit pod pojmem „flexibilita“.

 

Casio TRYX

 

Zejména v přehuštěném segmentu kompaktních fotoaparátů patří design nepochybně mezi důležité faktory, pomáhající jednotlivým přístrojům odlišit se od svých konkurentů a získat tak větší šance na trhu, nicméně vzhledem k již zmíněnému rozčlenění většiny digitálních kompaktů do zaběhlých modelových řad se u něj v našich článcích až na pár stylových výjimek většinou příliš nezdržujeme. Dnes tomu ale bude přesně naopak, protože hlavní předností netradičního modelu od Casia je právě design a celková konstrukce těla, které váží 155 gramů při rozměrech 123 x 58,9 x 15 mm a skládá se ze tří částí.

 

Casio TRYX

Casio TRYX

 

Kromě té hlavní, v níž je zabudován 1/2,3“ CMOS BSI snímač s 12 Mpix rozlišením a citlivostí v rozsahu ISO 100 - 3200 a objektiv Exilim s pevným ohniskem zvíci velmi širokoúhlých 21 mm, je zde také otočný dotykový LCD displej s 3palcovou úhlopříčkou a s rozlišením 460 800 pixelů, a posledním dílkem skládačky je stylový rám, který obě předešlé části spojuje do jednoho celku, v němž se jak displej, tak i snímač s objektivem mohou svobodně otáčet, jak se jim zlíbí, přesněji řečeno v rozsahu 360° vertikálně a 270° horizontálně.

 

Casio TRYX

Casio TRYX

 

Bude tedy záležet jen a jen na vás, zda budete snímky a videa pořizovat vertikálně či horizontálně, zda zvolíte klasické držení, běžné u kompaktu, nebo zda využijete rám třeba jako stativ, užitečný například při pořizování autoportétu, případně zda otočením a poté vyklopením displeje obsadíte fotoaparát do role malé videokamery. U té poslední možnosti je na místě poznamenat, že právě v kamerovém segmentu zřejmě vývojáři Casia čerpali svou inspiraci, fotoaparát totiž zvládá natáčet Full HD videa o rozlišení 1920 x 1080 pixelů, což se u kompaktů moc často nevyskytuje. Ale to už přecházíme k další kapitole, soustředěné na technickou výbavu.

 

Casio TRYX

Casio TRYX

 

Tu jsme už zčásti nakousli výše, teď ale pojďme k tomu méně příjemnému – jak asi tušíte, vybrala si zde originální konstrukce fotoaparátu i určitou daň, spočívající hlavně v omezených možnostech přiblížení již zmíněného pevného objektivu, který disponuje jen 4násobným digitálním zoomem a jedním jediným přiblížením optickým. Oba druhy zoomu lze sice zkombinovat a dosáhnout tím až 15,9 násobného přiblížení, avšak pouze při focení ve VGA rozlišení, což se asi bude jen málokomu chtít podstoupit. Lépe vypadá funkce High Speed SR Zoom, která dovede zvýšit optický zoom na dvojnásobek při 10 Mpix rozlišení. Světelnost objektivu, schopného ostřit od 8 centimetrů, činí sice velmi slušných F2.8, absence obrazové stabilizace však rozhodně zamrzí.

 

Casio TRYX

Casio TRYX

 

Pochvalu naopak fotoaparát zasluhuje v souvislosti s již zmíněným natáčením videí, neboť kromě Full HD záznamů, natáčených rychlostí 30 fps, nabízí i několik dalších rozlišení, z nichž zajímavě vypadá především to nejnižší – hodnota 432 x 320 pixelů se sice netváří moc kvalitně, kompenzací je však možnost natáčet v tomto rozlišení rychlostí až 240 snímků za sekundu, což znamená 8krát zpomalené video. Zajímavostí je též automatické vytváření HDR fotografií, kdy přístroj pořídí v rychlém sledu tři fotografie s rozdílnými expozičními hodnotami a ty pak zkombinuje do jediné s vysokým dynamickým rozsahem.

 

Casio TRYX

Casio TRYX

Casio TRYX

 

Když už jsme se otřeli o expozici, sluší se dodat, že z hlediska možností jejího nastavení je Casio TRYX čistokrevný kompakt, veškeré pravomoce byly totiž v tomto ohledu svěřeny inteligentní automatice, operující s časy v rozsahu 1/16 000 – 1/8 sekundy, přičemž pro video lze využít i čas 1/40 000 sekundy. Veskrze klasicky je řešeno i ostření, založené na bázi detekce kontrastu, což ale není nic, za co by se tento fotoaparát měl stydět. Sériové snímky s ním sice nepořídíte, potěší však možnost fotit až 360° panoramata, v čemž nepochybně pozitivní roli hraje i již zmíněná originální otočná konstrukce. Zmínit samozřejmě musíme i slušnou nabídku scénických režimů, schovanou pod zastřešujícím názvem Best Shot.

 

Casio TRYX

Casio TRYX

 

Abyste si o originálním kompaktu Casio TRYX mohli udělat skutečně ucelený obrázek, tak vězte, že klasické fotografie lze pořídit v maximálním rozlišení 4000 x 3000 pixelů a spolu s videi si je můžete přehrávat jak na již zmíněném 3palcovém displeji, tak na kompatibilních HD televizorech, protože v konektivní výbavě fotoaparátu najdete jak USB port, tak i miniHDMI konektor. Pořízené záznamy lze pak ukládat buď do 35 MB interní paměti nebo na podporované SD, SDHC a SDXC karty, zveřejněné technické specifikace pak hovoří i o podpoře bezdrátového řešení Eye-Fi. Závěr patří jako obvykle energetické stránce věci, kterou obstarává integrovaná Li-Ion baterie, o jejíž kapacitě jsme se sice nic nedozvěděli ani na webu výrobce, ale jejíž životnost by měla vystačit na pořízení zhruba 220 snímků. To sice není zrovna omračující hodnota, u stylového kompaktu se ale jedná o poměrně běžný údaj.

 

Casio TRYX

 

Suma sumárum náleží společnosti Casio rozhodně pochvala za odvahu, kterou její konstruktéři při vývoji originálního kompaktu TRYX, značeného též jako TR-100, nepochybně projevili. Zvolené konstrukční řešení má sice kromě přínosných aspektů zákonitě i pár stinných stránek, souvisejících především s objektivem, celkový dojem je ale jednoznačně pozitivní, a to i přes absenci interního blesku. A pokud vás stylový model z dílny japonského výrobce zaujal, pak vězte, že na českém trhu jej v černé či bílé verzi pořídíte za zhruba 6 a půl tisíce Kč, což není nijak hrůzná cena.

 

Technické parametry fotoaparátu Casio TRYX TR-100:

 • Rozměry: 123 x 58,9 x 15 mm
 • Hmotnost: 155 gramů bez paměťové karty, 157 gramů s kartou
 • Snímač: 1/2.3“ CCD, rozlišení 12.1 Mpix, citlivost 100 – 3200
   
 • Objektiv: Exilim, pevné ohnisko 21 mm, 1 x optický zoom, 4 x digitální zoom, světelnost F2.8, ostření od 8 cm
   
 • Rychlost závěrky: 1/16 000 – 1/8 s (pro video i 1/40 000 s), korekce expozice -2 až +2 EV
   
 • Displej: 3“ dotykový otočný LCD s rozlišením 460 800 obrazových bodů, možnost otáčet o 360° vertikálně a 270° horizontálně, stejně jako část se snímačem a objektivem
   
 • Konektivita: USB port, miniHDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 35 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC, SDXC a Eye-Fi
 • Baterie: nevyjmutelná Li-Ion, výdrž na zhruba 220 snímků
   
 • Režimy expozice: programová automatika, ostření na bázi detekce kontrastu, scénické režimy
   
 • Dostupné funkce: High Speed SR Zoom (navýšení optického zoomu na dvojnásobný při 10 Mpix kvalitě nebo až 15,9 násobný celkový zoom ve VGA rozlišení), 360° panoramata, HDR režim, scénické režimy sdružené v módu Best Shot
   
 • Vyvážení bílé: AUTO, Denní světlo, Zamračeno, Stín, Zářivka 1, Zářivka 2, Žárovka, Manuální
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4000 x 3000, 4000 x 2656, 2560 x 1920, 640 x 480 pixelů
   
 • Video: formát Motion JPEG / H.264, rozlišení Full HD 1920 x 1080, HD 1280 x 720 pixelů (obojí rychlostí 30 fps), speciální mód s rozlišením 432 x 320 pixelů (rychlost 240 fps = 8násobně zpomalené video
   
 • Další výbava: tělo složené z otočného displeje, otočné části s objektivem a snímačem a z otočného rámu

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Casio TRYX


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.