Přeposlat Olympus SP-610UZ

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus SP-610UZ

31.08.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Olympus patří k významným značkám nejen na poli digitálních kompaktů, ať již těch stylových či odolných, ale i v oblasti ultrazoomů, kde se svou modelovou řadou SP působí již deset let. Takové kulaté výročí si bezesporu zaslouží alespoň malou oslavu, a tak si japonský výrobce na letošní rok mimo jiných novinek přichystal také přírůstek právě do této části svého portfolia, který je jednak důstojným dědicem dobré tradice, kterou jeho předchůdci za oněch deset let vybudovali, a zároveň k ní přidává některé zajímavé a potěšující technické inovace.

 

Olympus SP-610UZ

 

Z hlediska svého číselného označení je nový ultrazoom Olympus SP-610UZ přímým nástupcem loňského modelu SP-600UZ, nemálo výbavy si ale vypůjčil také od dražšího modelu SP-800UZ, takže se celkem logicky řadí mezi oba své starší sourozence, od nichž se vzhledově liší víceméně jen v detailech, alespoň při pohledu zepředu, kde zaujme pouze výrazněji, přesněji řečeno drsněji pogumovaná rukojeť. Vzadu je již rozdílů přece jen trochu více – kromě odlišného pojetí opěrky pro prsty se stylovějšího vzhledu dostalo i otočnému ovladači a okolním tlačítkům, jinak vypadá také displej, který má ale navzdory zdánlivému dojmu stejnou 3palcovou úhlopříčku, jaká byla k vidění u modelu SP-800UZ, a na svém zůstalo i rozlišení zvíci 230 000 obrazových bodů.

 

Olympus SP-610UZ

 

To, že obrazovka vypadá větší, je způsobeno především odlišným, jakoby hranatějším vzhledem celého těla přístroje, který je navíc s rozměry 107,4 x 73 x 73 mm menší a hlavně tenčí, než oba jeho předchůdci, a také jeho váha lehce poklesla na 405 gramů. Trend dobré mobility má zkrátka svou odezvu i u ultrazoomů, i když ve srovnání s kompakty jsou zde miniaturizační možnosti logicky přece jen omezené. Mohli bychom se samozřejmě zastavit také u horní hrany nového modelu, která je co do vzhledu, i když ne do počtu přítomných ovládacích prvků také pojata o trochu jinak, pojďme se ale raději společně podívat na technickou výbavu, kde je zajímavostí daleko více.

 

Olympus SP-610UZ

 

Snímač typu CCD o velikosti 1/2,3 palce a se 14 Mpix rozlišením mezi ně sice nepatří, stejnou řídící jednotku totiž najdeme také u modelu SP-800UZ, je nicméně sympatické, že se Olympus nepřipojil k novému kolu „honu na megapixely“, kdy se na trhu objevuje stále více fotoaparátů s vysokým 16 Mpix rozlišením, které s sebou samozřejmě nese vyšší riziko výskytu nežádoucího šumu na fotografiích. To sice v tomto případě nehrozí, Olympus však neponechal nic náhodě a přihodil na pomyslný stůl i nový obrazový procesor TruePic III+, který by si měl s jakýmkoli problémem tohoto typu snadno poradit. Citlivost snímače se pohybuje v rozmezí ISO 80-3200 a nechybí ani duální obrazová stabilizace.

 

Olympus SP-610UZ

 

Zajímavě byla vyřešena otázka objektivu, který je s 22násobným optickým zoomem víceméně přesně na půl cesty mezi oběma staršími modely, které disponovaly 15násobným, respektive 30násobným přiblížením, a totéž by se dalo říci také o ohniskovém rozsahu 28-616 mm. Trochu slabší je to bohužel se světelností, která začíná až na F3.3, což je sice nepatrně lepší než u modelu SP-600UZ, ale dražšímu modelu SP-800UZ se ani zdaleka neblíží, a ani navýšení horní meze na F5.7 to zrovna nevytrhne. Potěší zato makro režim, který je sice schopný ostřit jen od vzdálenosti 10 cm, v supermakro módu se ale dá dosáhnout i hodnot od jednoho do 6 centimetrů.

 

Olympus SP-610UZ

 

Z hlediska možností nastavení expozice je na tom Olympus SP-610UZ v zásadě stejně jako jeho předchůdci, nabízí totiž jen inteligentní automatiku, operující s časy 1/2000 - 4 sekundy. Chybí i možnost manuálního ostření, zato lze ale ostřit průběžně v módu AF Tracking a k dispozici je též sekvenční snímání s rychlostí 0.92 fps, kterou lze ve vysokorychlostním režimu navýšit až na 11.8 fps, ovšem jen se sníženým 3 Mpix rozlišením. Z dostupných funkcí nechybí populární detekce tváře a k dispozici je i široké spektrum nových „magických“ filtrů, a to jak pro fotografie, jež lze pořizovat v maximálním rozlišení 4288 x 3216 pixelů, tak i pro videa, jež je možno natáčet v HD rozlišení. Do základní nabídky spadají filtry Pop Art, Pin Hole, Fish-Eye, Soft Focus, Drawing (kresba) a nově přibyly efekty Sparkle (třpyt), Punk a Watercolor.

 

Olympus SP-610UZ

 

Další zajímavostí je 30 volitelných scénických režimů, mezi nimiž vedle oblíbeného Beauty Shotu figuruje i dvojice speciálních módů pro domácí mazlíčky, rozlišujících zvlášť kočky a psy. Nechybí ani možnost skládat si pořízené fotografie do panoramatických záběrů, ještě důležitější je ale nový 3D-mód, dostupný jak pro makro režim, tak i klasickou krajinnou fotografii. V praxi to funguje tak, že pořídíte dva snímky pod různými úhly, fotoaparát je oba automaticky zpracuje a výsledek uloží jako MPO soubor, což je standardní formát pro 3D zobrazení na PC či televizoru. Tím se dostáváme ke konektivitě, kde, jak asi správně tušíte, nechybí kromě USB portu ani HDMI rozhraní a také slot na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, které vzhledem k tomu, že interní paměť čítá jen 59 MB, přijdou určitě vhod. Za zmínku stojí i kompatibilita fotoaparátu s bezdrátovými kartami Eye-Fi, využívajícími WiFi přenos snímků do počítače.

 

Olympus SP-610UZ

 

Poslední podstatnou informací je pak vedle integrovaného blesku s dosahem až 6 metrů především napájení, o které se stará čtveřice tužkových AA baterií. Jak na tom budou s výdrží, bude záviset na tom, jestli si koupíte alkalické, s kterými lze pořídit 340 snímků, nebo dáte přednost silnější NiMH variantě. Který z obou typů přibalil Olympus do základního balení, jsme se nedopátrali ani na jeho webu, zato se tam však lze dočíst, že jako další příslušenství k fotoaparátu, jenž je dodáván v černé a stříbrné verzi, dostanete kromě USB kabelu či krytky objektivu také CD se softwarem Olympus [ib] a programem Photo Surfing, který by měl maximálně usnadnit procházení pořízených fotografií a videí i jejich třídění v počítači, než je nahrajete například na svůj profil na Facebooku či jiném komunitním webu. To vše vás aktuálně vyjde na nějakých 4700 Kč, což je bezesporu velmi dobře vypadající částka.

 

Technické parametry fotoaparátu Olympus SP-610UZ:

 • Rozměry: 107,4 x 73 x 73 mm
 • Hmotnost: 405 gramů včetně baterií a paměťové karty
 • Snímač: 1/2,3“ CCD, rozlišení 14 Mpix, citlivost ISO 80-3200, duální obrazová stabilizace
   
 • Objektiv: Olympus, ohniskový rozsah 28-616 mm, 22násobný optický a 4násobný digitální zoom, světelnost F3.3 – F5.7, ostření od 10 cm (supermakro 1-6 cm)
   
 • Expozice: inteligentní autofokus iAuto, průběžné ostření AF Tracking
 • Rychlost závěrky: 1/2000-4 s, korekce expozice -2 až +2 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 230 400 obrazových bodů
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC/PAL výstup, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 59 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC, SDXC a Eye-Fi
 • Baterie: 4 ks tužkové AA baterie, výdrž 340 snímků (alkalické)
 • Vyvážení bílé: Zataženo, sluneční světlo, žárovka, zářivka 1
   
 • Scénické režimy: Portrét, Beauty shot, krajina, noční scéna, noční scéna s portrétem, sport, uvnitř, svíčka, autoportrét, západ slunce, ohňostroj, jídlo, dokumenty, pláž a sníh, mazlíčci (kočka), mazlíčci (pes)
   
 • Speciální efekty: Magické filtry - Punk, Pop Art, Camera obscura, Kresba, Jemná kresba, Rybí oko (pouze fotky), Odlesky (pouze fotky), Vodové barvy
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4288 x 3216, 4288 x 2416, 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 pixelů
   
 • Video: formát MPEG4, rozlišení HD 1280 x 720, 640 x 480 a 240 x 320 pixelů, vše rychlostí 30 fps, délka záznamu HD videa 29 minut
   
 • Sekvenční snímání: základní rychlost 0.92 fps (max. 3 snímky za sebou), vysokorychlostní režim 4,8 fps (15 snímků za sebou v 5 Mpix rozlišení) nebo 10 – 11,8 fps ve 3 Mpix rozlišení (maximálně 17 snímků za sebou)
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, možnost focení panoramatických záběrů, 3D režim (vyfocení dvou fotografií pod různými úhly a následné zpracování do formátu MPO – dostupné pro makro i pro klasickou krajinnou fotografii)
   
 • Další výbava: integrovaný blesk s dosahem až 6 metrů, obrazový procesor TruePic III+
 • Software: Olympus [ib], Photo Surfing

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus SP-610UZ


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.