Přeposlat Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-FX77

21.09.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Už vícekrát jsme v našich článcích naráželi na to, že digitální kompakty jsou ve srovnání s dalšími typy fotoaparátů takříkajíc stádní tvorové, lépe řečeno že se tak často zdají uvažovat jejich výrobci, když některý z nich přijde s nějakou technologickou novinkou a ostatní se po něm začnou vbrzku opičit. Letos by se v tomto smyslu dalo hovořit o 16 Mpix snímačích, které se na trhu s digitálními kompakty během pár měsíců rozšířily skoro jako nějaká epidemie – už se vlastně ani pořádně neví, kdo nové kolo honu na megapixely odstartoval, ale bleskově se do něj zapojili takřka všichni velcí výrobci. O to větší pozornost ale v záplavě takto konstruovaných přístrojů upoutá model, který jde proti proudu, zvláště když k tomu nabídne i další zajímavé vlastnosti. A přesně to se povedlo firmě Panasonic, která letos kromě početné partičky „trendy“ kompaktů s 16 Mpix snímači uvedla na trh také jeden na megapixely o něco chudší, přesto však velice zajímavý fotoaparát.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Je jím štíhlý stylový elegán s názvem Lumix DMC-FX77, jenž je v některých zemích prodáván též pod označením FX78 a ačkoli jej některé zdroje z důvodů, o nichž si povíme později, označují jako fotoaparát určený spíše pro dámy a dívky, jedná se o široce použitelný přístroj, pro který bezesporu najdou uplatnění i pánové. Třeba na výletě s kamarády či na služební cestě, kdy jej zásluhou jeho kompaktních rozměrů 99,7 x 55,2 x 20,6 mm snadno ukryjí do kapsy u kalhot či u saka, kde jim se svými 126 gramy váhy nebude vůbec překážet. To je ale jen jedna z předností, jimž se tento model může pochlubit, a vězte, že zdaleka ne ta nejdůležitější.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

O tom se můžete lehce přesvědčit, když fotoaparát otočíte a na jeho zadní straně na vás vykoukne luxusně velký 3,5 palcový dotykový LCD displej. Jeho rozlišení sice činí „pouze“ 230 000 pixelů, nabízí ale antireflexní a ochrannou vrstvu a potěší i širokými pozorovacími úhly nebo též možností nastavit pomocí režimů Power LCD a Auto Power LCD intenzitu jeho podsvícení, což má pozitivní vliv na úsporu energie.Vzhledem k tomu, že obrazovka zabírá de facto celou plochu zadní stěny, není asi velkým překvapením, že kromě zobrazování vyfocených snímků či přehrávání natočených videí slouží i k ovládání fotoaparátu a k nastavení různých funkcí, stejně jako ke kompozici záběrů nebo úpravám snímků. Mimo pohybu v uživatelském menu je samozřejmě podporováno i dotykové ostření a nově lze dotykem řídit i ovládání zoomu.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Tím se dostáváme k technické výbavě tohoto modelu, která, jak jsme naznačili již v úvodu, jde tak trochu proti proudu, velí jí totiž 1/2,33 palcový CCD snímač s 12 Mpix rozlišením, což v záplavě kompaktů s 16 Mpix čipy působí tak trochu jako zjevení. Fanoušci vysokého rozlišení budou sice asi mluvit o anachronismu, ale na druhou stranu se tím významně snižuje riziko výskytu šumu na pořízených fotografiích, a za to Panasonic nelze než pochválit. To samé lze říci i o citlivosti tohoto čipu, která se pohybuje v rozsahu ISO 80 – 1600, ale kterou lze navýšit i na ISO 3200 a 6400. Ve spolupráci s obrazovým procesorem Venus Engine FHD pak snímač zvládá pořizovat standardní statické fotografie o maximálním rozlišení 4000 x 3000, a to jak v klasických poměrech stran 4:3, 3:2 či 16:9, tak i ve čtvercovém 1:1 formátu, přičemž lze volit ze dvou stupňů kvality obrazu – jemné a standardní.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Samostatný odstavec si tentokrát vysloužila videa, jež fotoaparát umí natáčet i ve Full HD kvalitě, byť pouze ve formě 60 prokládaných obrázků za sekundu buď v klasickém Motion JPEG nebo v úsporném AVCHD formátu. Pokud máte raději standardní videa, lze využít rovněž HD rozlišení o rychlosti 60p (60 snímků/s progresivně) či klasických 30 fps a k dispozici je i nižší VGA a QVGA rozlišení, které však nejspíše využije jen málokdo. Nadějnější vyhlídky má v tomto směru HDMI port, který pro připojení fotoaparátu ke kompatibilním HD televizorům, na nichž si bude možno videa i fotografie přehrát, použije aspoň občas asi každý, kdo si fotoaparát koupí. Pro přenášení souborů do počítače je pak připraven USB konektor. Ještě v souvislosti s videi se sluší dodat, že během natáčení lze také zoomovat.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Pokud se ptáte, proč jsme přeskočili optiku, není třeba propadat panice, i ta se Panasonicu povedla, objektiv Leica DC Vario-Summarit, složený ze 7 členů v 6 skupinách se 3 asférickými povrchy, má totiž v zásobě ohniskový rozsah 24-120 mm a také 5násobný optický zoom, doplněný 4násobným zoomem digitálním. To sice nejsou až tak vysoká čísla, ale s funkcemi Inteligentní Zoom a Extra Optical Zoom lze optické přiblížení zvýšit až na 6,5 respektive 6,1násobek a to už lze pokládat za celkem slušnou hodnotu. Potěší také světelnost – hodnota F5.9 na nejdelším ohnisku je sice spíše průměrná, ale F2.5 na ohnisku nejširším, to si necháme líbit, stejně jako makro režim začínající už na 3 centimetrech. Nechybí ani optická obrazová stabilizace Power O.I.S., realizovaná posuvem optických členů v objektivu.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Zatím jsme jmenovali jen samá pozitiva, teď se pro změnu zaměříme na jedno menší negativum, i když nejspíše jak pro koho – přece jen fakt, že o veškerá nastavení expozice se stará inteligentní automatika, je něco, co je u kompaktů běžným standardem a je spíše překvapením, pokud některý model tohoto druhu nabízí i nějaké další režimy. Panasonic Lumix DMC-FX77 tím případem není, nicméně kromě autofokusu Sonic Speed AF, který operuje v expozičních časech 1/4000 – 8 sekund a dle tvrzení výrobce by měl být až o 33% rychlejší než u staršího modelu FX75, je zde i průběžné ostření AF Tracking a ostřit lze jak bodově, tak zónově a vícezonově, o podpoře dotykového ostření jsme již hovořili. Potěší i rychlé sekvenční snímání, které kromě rychlosti 3,7 fps v plném rozlišení s pořízením až 7 snímků za sebou nabízí rovněž režim rychlého snímání, jenž při prioritě rychlosti dosahuje až 10 fps, zatímco zvolíte-li prioritu kvality, získáte až 100 snímků za sebou, pořízených rychlostí 6 fps.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Z dostupných funkcí nechybí oblíbená detekce tváře, větší pozornost ale poutá schopnost přístroje pořizovat i 3D fotografie, a to ve speciálním režimu, který nejprve pořídí 20 klasických fotografií a následným prolnutím nejlepších dvou záběrů vytvoří 3D obraz v MPO formátu. K dispozici je také automatická detekce fotografované scény (Intelligent Scene Selector), případně nastavení expozice (Intelligent Exposure), a opomenout nesmíme ani početnou nabídku přednastavených scénických programů. Již zmíněný dotykový displej pak nabízí široké možnosti pro rychlé a kreativní úpravy fotografií, retuše a líčení. Některé z těchto funkcí jsou spíše zábavné, ale třeba možnost úpravy make-upu, očních stínů a barvy rtěnky určitě ocení také ženy a dívky, zejména budou-li fotografie okamžitě po nasnímání tištěny na přímo připojené kompatibilní fototiskárně nebo třeba v blízkém samoobslužném fotokiosku, případně uploadovány na Facebook, v případě videí na YouTube, a to bez nutnosti instalace softwaru do počítače.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Souhrnně řečeno je stylový kompakt Panasonic Lumix DMC-FX77 rozhodně povedený přístroj, který v řadě ohledů nabízí o dost více, než by leckdo u stylového kompaktu očekával. Kromě již zmíněných předností je na místě pochválit i kvalitní ozvučení videosekvencí pomocí technologie Dolby Digital Creator nebo na poměry kompaktu celkem slušných 70 MB interní paměti, kterou můžete dále rozšířit SD, SDHC a SDXC kartami. Baterie s kapacitou pouhých 680 mAh a výdrží zhruba 200 snímků je sice trochu zklamání, těch je ale jinak ve výbavě tohoto modelu minimum, takže není celkem nic divného na tom, že jeho cena je oproti jiným stylovým kompaktům o něco vyšší – na českém trhu jej v černé, stříbrné, modré, zlaté, růžové či bílé barvě seženete za zhruba 6700 Kč. V tomto případě je ale nepochybně na místě, že si Panasonic tuto částku za svůj zdařilý výtvor rozhodně zaslouží.

 

Technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FX77:

 • Rozměry: 99,7 x 55,2 x 20,6 mm
 • Hmotnost: 126 gramů
 • Snímač: 1/2.33“ CCD, rozlišení 12.1 Mpix, citlivost 80 – 1600 / 3200 / 6400
   
 • Objektiv: Leica DC Vario Summarit, ohniskový rozsah 24 – 120 mm, 5 x optický zoom, 4 x digitální zoom (6,5násobný optický s funkcí Inteligentní Zoom nebo 6,1násobný optický s funkcí Extra Optical Zoom), světelnost F2.5 – F5.9, ostření od 50 cm na širokém a 100 cm na dlouhém ohnisku, makro režim od 3 cm, optická obrazová stabilizace Power O.I.S.
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 – 8 s, korekce expozice -2 až +2 EV
   
 • Displej: 3.5“ dotykový LCD s rozlišením 230 400 obrazových bodů, antireflexní vrstva, možnost ovládání zoomu, zobrazení histogramu
   
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 70 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion BP70A, kapacita 680 mAh, výdrž na zhruba 200 snímků
 • Režimy expozice: programová automatika, scénické režimy
   
 • Ostření: autofokus Sonic Speed AF (bodové, vícebodové, zónové), průběžné ostření AF Tracking, dotykové ostření
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, Intelligent Scene Selector, Intelligent Exposure, možnost pořízení 3D fotografií ve speciálním režimu (složení 3D obrazu ze dvou 2D fotografií), funkce sloužící k úpravě a vylepšení pořízených snímků (včetě vylepšení makeupu, očních stínů nebo barvy rtěnky), možnost snadného nahrání obsahu na Facebook či YouTube bez nutnosti instalace softwaru
   
 • Scénické režimy: Portrét, Transformace, Vlastní portrét, Krajina, Panorama, Sport, Noční portrét, Noční krajina, Noční scéna z ruky, Jídlo, Party, Světlo svíček, Dítě 1 a 2, Mazlíček, Západ slunce, Vysoká citlivost, Pláž, Sníh, Letecké foto, Ohňostroj, Hvězdná obloha
   
 • Efekty pro úpravu pořízených fotografií: Standard, Černobílý obraz, Sepia, Teplejší, Chladnější, Štastný, Pin Hole, Filmové zrno
   
 • Vyvážení bílé: Automatika, Denní světlo, Zataženo, Stín, Žárovka, Vlastní bílá
   
 • Fotografie: formát JPEG (dva stupně kvality – standardní a jemný), formáty 4:3 / 3:2 / 16:9 nebo 1:1, rozlišení 4000 x 3000, 4000 x 2672, 4000 x 2248, 3264 x 2448, 3264 x 2176, 3264 x 1840, 2992 x 2992, 2560 x 1920, 2560 x 1712, 2560 x 1440, 2048 x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080 pixelů
   
 • Video: formát Motion JPEG nebo AVCHD, rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (rychlost 60 prokládaných obrázků za sekundu), případně HD 1280 x 720 pixelů (60 snímků/s progresivně či 30 fps) nebo VGA a QVGA kvalita (obojí 30 fps), mono ozvučení prostřednictvím technologie Dolby Digital Creator
   
 • Sekvenční snímání: 3,7 fps v plném rozlišení (max. 7 snímků za sebou) nebo režim rychlého snímání s 10 fps (priorita rychlosti) nebo 6 fps (priorita kvality, 100 snímků za sebou)
   
 • Další výbava: vestavěný blesk se směrným číslem 5.9, stylus jako příslušenství
 • Obrazový procesor: Venus Engine FHD
   
 • Software: PHOTOfunSTUDIO v. 6.0 HD Lite Edition, QuickTime, Adobe Reader, Super LoiLoScope Trial

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-FX77


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.