Přeposlat Ricoh CX5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Ricoh CX5

05.10.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Zatímco někteří výrobci vypouštějí každoročně na trh takřka záplavu nových fotoaparátů, zejména těch uživatelsky méně náročných, společnost Ricoh s novinkami spíše šetří. V posledních letech se tento japonský výrobce řídí spíše heslem, že méně je někdy více, a dává o sobě vědět víceméně jen v souvislosti se svou modelovou řadou kapesních kompaktů CX, kterou postupně doplňuje novými modely. Inovací, s nimiž každý z nich přichází, nebývá sice zpravidla mnoho, o to zásadnější však většinou jsou a tak lze říci, že Ricoh svou řadu CX zvolna vybrušuje jako diamant. S čím na scénu přišel její v pořadí pátý člen, s nímž se již lze setkat i na českém trhu, si stručně shrneme v dnešním článku.

 

Ricoh CX5

 

Po stránce vzhledu nic převratného nečekejte, Ricoh CX5 si toho totiž od svého předchůdce CX4, uvedeného před rokem, vypůjčil opravdu hodně, a to včetně spektra dodávaných barevných verzí, kde kromě klasické černé opět narazíte na stříbrnou a růžovou. Takřka zanedbatelně se liší rovněž základní fyzické parametry – fotoaparát udává rozměry 101,5 x 58,6 x 29,4 mm a bez baterie váží 176 gramů. Připočteme-li také totožně řešené ovládací prvky, kterým na zadní straně fotoaparátu sekunduje ochrannou a antireflexní vrstvou vybavený 3palcový LCD displej s rozlišením 920 000 obrazových bodů, zůstává nám alespoň při pohledu zvenčí změna jediná - zmenšení průhledného „okénka“ integrovaného blesku, jež bylo de facto useknuto na polovinu. O důvodu tohoto kroku můžeme jen spekulovat, na výkonu blesku, jenž opět disponuje maximálním dosahem na 4 metry, se to však nijak neprojevilo.

 

Ricoh CX5

Ricoh CX5

 

To hlavní, čím je nový model zajímavý, je třeba hledat pod kapotou. Hlavní roli si sice i tentokrát podržel 10 Mpix snímač CMOS BSI s 1/2,3 palcovou úhlopříčkou a citlivostí v rozsahu ISO 100 – 3200, jehož parťákem je opět objektiv Ricoh Zoom Lens s ohniskovým rozsahem 28 – 300 mm a 10,7 násobným optickým zoomem, doplněným o 4,8 násobný zoom digitální, zásadní změnou ale prošlo automatické ostření. Zatímco drtivá většina digitálních kompaktů v tomto směru funguje na bázi detekce kontrastu, Ricoh CX5 dostal speciálně navržený hybridní systém, který v kombinaci s pasivním AF senzorem měří kontinuálně vzdálenost mezi fotoaparátem a snímaným objektem při použití plošného senzoru a společně s klasickou detekcí kontrastu umožňuje fotoaparátu zaostřit za těžko uvěřitelných 0.2 sekundy, tedy dvakrát rychleji, než za kolik to zvládal model CX4, a to při jakékoliv ohniskové vzdálenosti.

 

Ricoh CX5

Ricoh CX5

 

Vzhledem k výše zmíněným parametrům své optiky by Ricoh CX5 mohl aspirovat na zařazení do kategorie kapesních ultrazoomů, z hlediska možností nastavení expozice je na tom ale stejně jako většina běžných kompaktů, opírá se totiž primárně o inteligentní automatiku, které sekunduje ještě automatika programová, přičemž obě varianty operují s expozičními časy 1/2000 – 8 sekund (pro videa pak 1/2000 – 1/30 sekund). Potěší však možnost využít mimo výše zmíněného hybridního autofokusu také ostření manuální a k dispozici je i příjemně rychlé sekvenční snímání, dosahující rychlosti 5 snímků za sekundu. Ta sice po vyfocení řady 12 fotografií klesne na 3 fps, i tak to ale není vůbec špatná hodnota, zvláště při vědomí toho, že je takto možno dále snímat až do zaplnění zhruba 40 MB interní paměti nebo až 32 GB zprostředkovaných paměťovými kartami SD a SDHC, kromě nichž fotoaparát podporuje i bezdrátové karty Eye-Fi. Na ty budete moci kromě statických fotografií v maximálním rozlišení 3648 x 2736 pixelů ukládat také ozvučená HD videa, která fotoaparát zvládá natáčet rychlostí 30 fps a která si díky přítomnosti HDMI portu budete moci přehrávat i na kompatibilních HD televizorech.

 

Ricoh CX5

Ricoh CX5

Ricoh CX5

 

Z dostupných funkcí nechybí oblíbená detekce tváře, novinkou je technologie Super Resolution, schopná rozpoznat obrysy, detaily nebo třeba jasové změny ve snímku s následným automatickým zpracováním obrazu s optimálním nastavením pro každý z těchto tří obrazových aspektů. Příbuzná funkce Super Resolution Zoom pak nabízí dvojnásobné zvětšení ohniskové vzdálenosti objektivu, kdy se na nejdelším ohnisku lze dostat až na hodnotu 600 mm, samozřejmě ovšem za cenu snížení obrazové kvality. Zapomenout samozřejmě nelze ani na 14 přednastavených scénických režimů, mezi něž nově přibyl třeba mód Cooking, optimalizovaný pro fotografování jídla. Pro tvořivé povahy je pak připraveno i 6 kreativních režimů zahrnujících Soft Focus (jemné rozostření), Toy Camera (křiklavé barvy a umělá vinětace s rozostřením v rozích) či Miniaturize (umělá hloubka ostrosti) a další.

 

Ricoh CX5

Ricoh CX5

 

Souhrnně řečeno patří Ricoh CX5 podobně jako jeho předchůdci ve své třídě elitních kompaktů nebo možná už skoro kapesních ultrazoomů rozhodně k tomu lepšímu, s čímž ladí i slušná výdrž jeho baterie, dosahující až k 280 snímkům. Snad jediné, co kromě omezených možností nastavení expozice trochu zamrzí, je absence možnosti ukládat fotografie v RAW formátu, jinak zde ovšem jednoznačně převládají pozitiva, mezi něž kromě nového hybridního autofokusu patří například i schopnost objektivu ostřit v makro režimu již od jednoho centimetru. Lze tak konstatovat, že na rozdíl od některých konkurenčních modelů je cena tohoto fotoaparátu, pohybující se v českých internetových obchodech okolo 6800 Kč, naprosto adekvátní.

 

Technické parametry fotoaparátu Ricoh CX5:

 • Rozměry: 101,5 x 58,6 x 29,4 mm
 • Hmotnost: 176 gramů bez baterie a karty
 • Snímač: 1/2.3“ CMOS BSI, rozlišení 10 Mpix, citlivost ISO 100 – 3200
   
 • Objektiv: Ricoh Zoom Lens, ohniskový rozsah 28 - 300 mm, 10.7 x optický zoom, 4.8 x digitální zoom, světelnost F3.5 – F5.6, ostření od 30 cm na širokém a 150 cm na dlouhém ohnisku, makro režim od 1 cm
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 – 8 s (pro video 1/2000 – 1/30 s), korekce expozice -2 až +2 EV
   
 • Displej: 3“ TFT s rozlišením 920 000 obrazových bodů, ochrana proti poškrábání, antireflexní vrstva
   
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL výstup, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 40 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a Eye-Fi
 • Baterie: Li-Ion DB-100, výdrž na zhruba 280 snímků
   
 • Režimy expozice: inteligentní automatika, programová automatika, scénické režimy
   
 • Ostření: hybridní autofokus (detekce kontrastu + dálkoměrné měření) s rychlostí 0.2 sekundy, manuální ostření
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, technologie Super Resolution (schopná rozpoznat obrysy, detaily a jasové změny ve snímku s následným automatickým zpracováním obrazu s optimálním nastavením pro každý z těchto aspektů), Super Resolution Zoom (dvojnásobné zvětšení ohniskové vzdálenosti objektivu až na hodnotu 600 mm za cenu snížení obrazové kvality)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Sporty, Noční portrét, Krajina, Noční krajina, Mazlíčci, Vysoká citlivost, Zoom makro, Diskrétní, Miniatura, Korekce zkosení, Text, Ohňostroj, Vaření, Golf Swing kontinuální režim
   
 • Efekty pro úpravu fotografií: Více obrázků na displeji, Změna velikosti, Kompenzace, Ořez, Prezentace, Nastavení DPOF, Soft Focus (jemné rozostření), Toy Camera (křiklavé barvy a umělá vinětace s rozostřením v rozích)
   
 • Vyvážení bílé: AUTO, Vícezónová automatika, Venkovní, Zataženo, Žárovka 1, Žárovka 2, Zářivka, Manuální, Bracketing
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 3648 x 2736, 3648 x 2432, 3648 x 2048, 2736 x 2736, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1728 x 1296, 1280 x 960, 640 x 480 pixelů
   
 • Video: formát AVI, rozlišení HD 1280 x 720, 640 x 480 nebo 240 x 320 pixelů (rychlost vše 30 fps), mono ozvučení
   
 • Sekvenční snímání: 5 fps v plném rozlišení, po pořízení 12 snímků snížení na 3 fps, až 999 snímků za sebou
   
 • Další výbava: vestavěný blesk se směrným číslem 4
 • Software: DL-10, MediaBrowser

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Ricoh CX5


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.