Přeposlat Sigma DP2x

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sigma DP2x

26.10.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

O japonské společnosti Sigma bylo na našem portálu poměrně dlouho takříkajíc „ticho po pěšině“, především proto, že se nejedná o výrobce, jenž by zrovna hýřil aktivitou a zásoboval trh rok co rok zástupem nových modelů, ba spíše naopak. Kupříkladu v segmentu digitálních kompaktů je s touto značkou spjata jen jediná modelová řada, která se dělí na dvě základní větve, založené modely DP1 a DP2 a zhruba jednou ročně aktualizované jejich novými verzemi. Zatímco v předchozích letech věnovala Sigma oběma částem svého kompaktového portfolia rovnoměrnou pozornost, v letošním roce se upgradu zatím dočkala jen druhá jmenovaná, do níž nově přibyl model s označením DP2x.

 

 Jak jsme již předeslali, je v případě Sigmy na místě zacházet s pojmem „novinka“ velice opatrně, neboť zejména její kompakty řady DP jsou v posledních letech vlastně stále týmiž dvěma modely DP1 a DP2, kterým se dostává různých dílčích vylepšení a inovací. Platí to i o prozatím poslední Sigmě DP2x, která je jak vzhledově, tak i co do výbavy přímým pokračovatelem starších modelů DP2 a DP2s, přičemž po druhém z nich podědila nejen černý design s viditelným nádechem retra, ale i rozměry 113,3 x 59,5 x 56,1 mm a váhu 260 gramů. Beze změny zůstal i počet a rozmístění ovládacích prvků jak na horní hraně, tak na zadní straně fotoaparátu, kde jim sekunduje poměrně malý 2,5 palcový TFT displej s rozlišením 230 000 obrazových bodů.

 

Sigma DP2x

 

Hlavní a takřka jediná inovace, kterou Sigma DP2x přináší, se skrývá pod kapotou, kde má hlavní roli netradiční snímač Foveon X3, o němž jsme se zmínili již u modelu DP2s a který má díky své APS-C konstrukci a rozměrům 20,7 x 13,8 mm úplně jiný styl snímání než běžné CCD či CMOS čipy. Jeho rozlišení činí sice pouze 4.7 Mpix, na druhé straně však v každém pixelu snímá všechny tři složky barevného RGB spektra, takže se třeba co do kvality detailů může měřit i s „normálními“ přístroji, vybavenými standardními CCD nebo CMOS čipy s podstatně větším rozlišením, jež výše zmíněnou RGB trojici zpravidla rozkládají na jednotlivé složky.

 

Sigma DP2x

 

Citlivost snímače se pohybuje v rozmezí od ISO 50 do ISO 3200, důležitější je ale informace, že jeho partner – obrazový procesor TRUE II – byl nově doplněn o technologii AFE (Analog Front End), která se objevila již u modelu DP1x a také u zrcadlovkySD15 a jejím prostřednictvím je na snímač dopadající světlo plnohodnotně barevně konvertováno, což snímači dává možnost naplno využít svých vloh pro získávání „pravých“ a ostrých barev v průběhu konverze barevných dat do digitálního signálu. Další změnou je pak nový algoritmus autofokusu, který nabízí vyšší rychlost automatického ostření a který si Sigma DP2x opět vypůjčila od staršího modelu DP1x a také od zrcadlovky SD15.

 

Sigma DP2x

 

Co se naopak nezměnilo, je objektiv, jenž stejně jako u loňského modelu DP2s disponuje pevným přepočteným ohniskem 41 mm a dobrou světelností F2,8. Opět se bohužel budete muset obejít bez obrazové stabilizace, která navíc není přítomná ani u snímače, zato však nechybí možnost ostřit i manuálně, a to stejně jako u automatiky od 28 centimetrů. Zajímavě vypadá možnost přiclonění až na hodnotu F11, na druhou stranu ale snad i vzhledem k absenci zoomu zapomeňte na makro mód, který je v současnosti nepostradatelnou součástí funkční výbavy většiny digitálních kompaktů.

 

Sigma DP2x

 

Z hlediska možností nastavení expozice vychází Sigma DP2x jednoznačně vstříc uživatelům, kteří upřednosťnují svobodu volby – v její nabídce totiž kromě programové automatiky, operující s časy od 1/2000 do 15 sekund a vybírající z 9 ostřících bodů, figurují i režimy priority času a clony, stejně jako plně manuální mód, měření expozice lze pak provést jak celoplošně, tak s vyvážením na střed nebo bodově. Oproti drtivé většině současných kompaktů nenabízí tento model populární detekci tváře a marně byste u něj hledali i některé další běžné funkce, nechybí ale slušně rychlé sekvenční snímání s rychlostí 3 fps a také různé efekty pro úpravu pořízených fotografií.

 

Sigma DP2x

 

Ty fotoaparát dokáže zachytit ve formátech JPEG a RAW s maximálním rozlišením 2640 x 1760 pixelů, bohužel však stejně jako jeho předchůdci dovede natáčet jen QVGA videa, což jej v době, kdy frčí HD a dokonce i Full HD záznam, trochu diskvalifikuje, stejně jako absence interní paměti, místo níž se budete muset spolehnout na SD, SDHC a MMC karty. Na druhé straně ale vedle Li-Ion baterie BP-31 s výdrží na slušných 250 snímků nepochybně potěší výklopný blesk s příjemným dosahem 6 metrů, k němuž si díky přítomnosti hot-shoe patice na horní hraně fotoaparátu můžete dokoupit i externí blesk, případně také externí hledáček VF-21, který je k dispozici jako volitelné příslušenství.

 

Sigma DP2x

 

Tím se dostáváme k poslední důležité informaci, jež je rovněž potěšující – na rozdíl od některých svých předchůdců se prozatím poslední digitální kompakt značky Sigma vyvaroval různých zpoždění a odkladů a seženete jej již i v českých internetových obchodech, a to za zhruba 13 tisíc Kč, což dává tušit, že se podobně jako v případě jiných modelů téže značky jedná o zboží především pro fajnšmekry.

 

Technické parametry fotoaparátu Sigma DP2x:

 • Rozměry: 113,3 x 59,5 x 56,1 mm
 • Hmotnost: 260 gramů
   
 • Snímač: CMOS APS-C Foveon X3 (velikost 20,7 x 13,8 mm), rozlišení 14.06 Mpix (fyzicky 4.7 Mpix), citlivost ISO 50 – 3200 (ISO 1600 a 3200 jen pro RAW formát)
   
 • Objektiv: pevný z 6 skupin (7 elementů), jediné ohnisko 41 mm, světelnost F2.8, 1 x optický zoom, 3 x digitální zoom
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 s - 15 s, korekce expozice -2 EV / +2 EV
 • Displej: 2.5“ TFT, rozlišení 230 000 bodů (240 x 320 pixelů)
 • Konektivita: USB 2.0, AV výstup, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Baterie: Li-Ion BP-31, výdrž 250 snímků
   
 • Expoziční režimy: autofokus (Contrast Detection), manuální (Dial Mode), priorita clony, priorita závěrky, výběr až z 9 ostřících bodů
   
 • Fotografie: formát JPEG a RAW - rozlišení 2640 x 1760, 2640 x 1485, 1872 x 1248, 1312 x 880 pixelů
   
 • Video: QVGA rozlišení 240 x 320 pixelů (rychlost 30 fps)
 • Sekvenční snímání: rychlost 3 fps v plném rozlišení (max. 4 JPEG nebo 3 RAW za sebou)
   
 • Efekty pro úpravu pořízených fotografií: Standard živé, Neutrální, Portrét, Krajina, Černobíle, Sépia
   
 • Vyvážení bílé: Automatika, Slunce, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk, Vlastní nastavení
   
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC a MMC
   
 • Další výbava: integrovaný blesk se směrným číslem 6, volitelně hledáček VF-21 nebo externí blesk
   
 • Obrazový procesor: True ( Three-layer Responsive Ultimage Engine) II s technologií AFE (Analog Front End) pro lepší konverzi barevných dat na digitální signál
   
 • Software: Sigma Photo Pro

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sigma DP2x


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.